Zamknij

Prawie 70 proc. Polaków ogranicza zakupy bo jest za drogo. Też mniej kupujecie?

08:00, 20.11.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Prawie 70 proc. Polaków ogranicza zakupy z uwagi na rosnącą inflację i wysokie ceny - tak wynika z najnowszego badania sondażowego przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i SYNO Poland na zlecenie Grupy BLIX. Oszczędzamy na odzieży, alkoholu i słodyczach.

Jak podał współautor badania z Grupy BLIX Krzysztof Łuczak, najbardziej na zakupach oszczędzają osoby w wieku 56-80 lat, a najmniej - konsumenci mający 18-22 lat. - Najstarsi konsumenci najbardziej odczuwają drożyznę w sklepach i najczęściej reagują na zaistniałą sytuację - ocenił w rozmowie z PAP.

Dodał, że wyniki badania wyraźnie pokazują, że obecna sytuacja gospodarcza stanowi spory problem dla konsumentów. - Zarobki nie rosną tak szybko jak ceny w sklepach, dlatego naturalną reakcją jest ograniczanie wydatków - wyjaśnił Łuczak.

Badanie pokazuje, że największe oszczędności wprowadzili mieszkańcy województw: podkarpackiego, wielkopolskiego i śląskiego.

Ponadto najbardziej ograniczają wydatki osoby z miast liczących co najmniej 500 tys. mieszkańców i z miejscowości mających od 5-19 tys. mieszkańców.

Z badanie wynika, że cięcie wydatków zakupowych dotyczy głównie odzieży, napojów alkoholowych oraz słodyczy i przekąsek. Na końcu zestawienia są: kawa i herbata, napoje bezalkoholowe oraz chemia gospodarcza. - Polacy ograniczają to, co nie jest ich pierwszą potrzebą - zauważył Łuczak.

Jak podał, na zakupach odzieżowych najczęściej oszczędzają najmłodsi (18-22 lat) i najstarsi konsumenci (56-80 lat), mieszkujący w miejscowościach liczących 5-19 tys. ludności, z woj. świętokrzyskiego, opolskiego i podlaskiego. Te dwie gruby wiekowe respondentów, również najbardziej oszczędzają na słodyczach i przekąskach. Z tą różnicą, że w tej grupie dominują mieszkańcy największych miast.

Cięcia wydatków na zakupach alkoholowych deklarują głównie Polacy w wieku 36-55 lat, z miast powyżej 200 tys. mieszkańców i głównie z województw zachodniopomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Ekspert nie ukrywa, że będzie jeszcze gorzej. - Sieci handlowe, widząc mniejszą sprzedaż, będą sukcesywnie wprowadzać podwyżki, żeby rekompensować straty - powiedział Łuczak.

Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI (ang. Computer Assisted Web Interview) przez UCE RESEARCH i SYNO Poland dla Grupy BLIX na próbie 1057 dorosłych Polaków. Próba została dobrana pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości, uzyskiwanych zarobków, wykształcenia i regionu.

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

Im mniejIm mniej

5 0

Kupujesz tym mniej płacisz vat by utrzymywać ten rzad 16:27, 20.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AntekAntek

4 0

Jak sie nauczycie ze żont was dyma to zaczniecie mysleć 08:44, 21.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

pisowiecpisowiec

0 3

To co że jest drogo!!! ale mamy najlepszy rząd, a Pan Prezes Jarosław Kaczyński, jako Ojciec Narodu dba o wszystkich. Dlatego należy przyjąć tę drożyznę na barki nasze i nie narzekać. Chcieliśmy dobrobytu, to jakiś koszt musimy solidarnie ponieść. Ja nawet 3/4 emerytury oddam na Prawo i Sprawiedliwość i inni też powinni, tylko żeby nam rządzili zawsze! 09:30, 21.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ble ble bleble ble ble

1 0

Kupuję co tydzień to samo i w tych samych ilościach na bieżąco 12:26, 26.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%