Zamknij

Zalew z murkami strzelniczymi. Kiedy budowano zaporę piętrząca wody zbiornika Kozłowa Góra zakładano, że zostanie wysadzona

20:06, 14.03.2023 .
Zalew Kozłowa Góra. Wprawne oko zauważy na koronie zapory murki z otworami strzelniczymi. Fot. Jarosław Myśliwski Zalew Kozłowa Góra. Wprawne oko zauważy na koronie zapory murki z otworami strzelniczymi. Fot. Jarosław Myśliwski

Kiedy budowano zaporę piętrząca wody zalewu Kozłowa Góra zakładano, że zostanie wysadzona. W odpowiednim momencie, który jednak nie nadszedł.

Jezioro Świerklaniec czy też zalew Kozłowa Góra - zbiornik jest różnie nazywany. Cieszy się zainteresowaniem wędkarzy i spacerowiczów, trenują tu także kajakarze. Zalew słynie z pięknych widoków i bogactwo fauny, niewiele śladów przypomina o jego pierwotnym przeznaczeniu. 

 "Zaporę w Kozłowej Górze zbudowano jako część fortyfikacji wojskowej wzdłuż Brynicy po to, by zatopić wojska hitlerowskie. Historia potoczyła się jednak inaczej i wojska hitlerowskie obeszły zaporę" – napisano na stronie Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów. Zbiornik Kozłowa Gór, obok goczałkowickiego jest jednym z dwóch zarządzanych przez GPW. 

Zalew obronny III Kozłowa Góra był jednym z czterech zbiorników na rzece Brynicy, które utworzono w ramach Obszaru Warownego Śląsk. Pierwszy zaprojektowano koło Niezdary, potem, idąc z biegiem rzeki, był największy w Kozłowej Górze, za jego zaporą następny, ciągnący się do drogi pomiędzy Józefką i Dobieszowicami-Wesołą, za mostem ostatni rozlewający się pomiędzy Piekarami Śląskimi, Szarlejem i Bobrownikami.

Zbiornik Kozłowa Góra

Zbiorniki powstały, gdy II Rzeczpospolita Polska szykowała się do wojny z III Rzeszą. Miała to być trudna do sforsowania przez nieprzyjaciela przeszkoda. W jej sąsiedztwie wybudowano schrony bojowe. W zaporze zalewu obronnego III Kozłowa Góra umiejscowiono komory minowe. W chwili zagrożenia planowano umieścić w nich ładunki wybuchowe i w krytycznym momencie eksplodować, a uwolnione tysiące metrów sześciennych wody miało zatopić atakującego wroga. Wprawne oko zauważy także na koronie zapory murki z otworami strzelniczymi.

Przejeżdżając przez zaporę, przed zabudowaniami Wymysłowa znajduje się niedaleko drogi schron o nietypowej konstrukcji. Najprawdopodobniej miał zostać zamaskowany deskami i imitować domostwo. Przy nim znajduje się tablica informująca o historii zbiornika. Opracowało ją Stowarzyszenie na rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium".

Zalew budowali głównie mieszkańcy okolicznych miejscowości w ramach robót publicznych. Zasadniczą część prac wykonano w latach 1935-1937.

"Długość poszczególnych zalewów wynosiła od 1200 do 4000 m, a szerokość przy zaporach od 100 do 1000 m. Wysokość spiętrzeń sięgała od 1,5 m do 3,5 m. Zbiornik "Kozłowa Góra", jako główny obiekt systemu, posiadał kilometrową tamę czołową, 2,5-kilometrową tamę boczną i pojemność ok. 15 000 000 m sześc. wody. Mógł zgromadzić zapas wody, a po otwarciu przepustu spowodować zatopienie obszaru pomiędzy Wymysłowem a Bobrownikami o łącznej powierzchni 580 ha i objętości 16 mln m sześc. wody. Przyczółki jazu zostały wyposażone w komory minowe umożliwiające założenie w nich dużych ładunków wybuchowych w celu wysadzenia jazu w powietrze i szybkiego zalania doliny Brynicy poniżej zbiornika" – podaje "Pro Fortalicium".

Zalew z murkami strzelniczymi

Wiosną 1939 r. zalewy wypełniono wodą. Umocnienia obsadzili żołnierze kompanii fortecznej z IV batalionu ciężkich karabinów maszynowych dobrze znanego w Tarnowskich Górach 11 Pułku Piechoty.

Atakujące wojska III Rzeszy ominęły jednak umocnienia Obszaru Warownego Śląsk, a ponieważ polskim żołnierzom groziło, że znajdą się w okrążeniu, na rozkaz dowództwa wycofali się w nocy z 2 na 3 września.

W czasie okupacji zlikwidowano zalewy I, II i IV, pozostał ten na pograniczu Świerklańca, Kozłowej Góry i Wymysłowa. Jesienią 1940 roku woda ze zbiornika Kozłowa Góra została spuszczona, a po oczyszczeniu dna dokonano ponownego spiętrzenia wody, przeznaczając zalew do celów retencyjnych. W 1944 roku schron wraz z innymi polskimi umocnieniami Obszaru Warownego Śląsk w okolicy włączono w skład niemieckiej linii obronnej B2.

W 1948 roku Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów rozpoczęło budowę stacji wodociągowej i uzdatniania wody w Wymysłowie. Zbiornik wielokrotnie modernizowano. "Dziś zbiornik w Kozłowej Górze posiada 900-metrową zaporę czołową i około 3 km długości zaporę boczną. Powierzchnia zalewu zbiornika przy maksymalnym spiętrzeniu wynosi ponad 6 km kw." – informuje GPW.

Ze Stacji Uzdatniania Wody Kozłowa Góra woda dostarczana jest do Piekar Śląskich, Bobrownik, Radzionkowa, Bytomia, Chorzowa i Świętochłowic.

Czytaj też:

Kunszt od dzisiaj. Nowa restauracja w Tarnowskich Górach otwiera podwoje

W centrum Tarnowskich Gór wybuchł pożar. Spłonęły ratusz i solarnia

[ZT]40599[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%