Zamknij

W centrum Tarnowskich Gór wybuchł pożar. Spłonęły ratusz i solarnia

18:00, 26.02.2023 Arkadiusz Kuzio-Podrucki
Skomentuj Grafika poglądowa, podcienia w Tarnowskich Górach. Fot. FB UM Tarnowskie Góry Grafika poglądowa, podcienia w Tarnowskich Górach. Fot. FB UM Tarnowskie Góry

Pali się!! – prawdopodobnie ten okrzyk był dla wielu sygnałem, że stała się rzecz dla miasta straszna – wybuchł pożar.

Artykuł archiwalny Arkadiusza Kuzio-Podruckiego, opublikowany w Gwarku z 24 marca 2009 r.

Tragedia dla Tarnowskich Gór tym większa, że wiele budynków było drewnianych. Miasto dodatkowo od paru lat borykało się z poważnym kryzysem finansów i tonęło w długach. A naprawa spalonych domów to przecież dodatkowe wydatki.

O pożarze tym zapisał w swej „Kronice...” Jan Nowak:

„…W roku 1701 w święto Przemienienia Pańskiego (w sobotę) dnia 6 sierpnia miasto nasze całkiem zgorzało. Podobno pożar ten ktoś wzniecił ze zemsty. Wypalony ratusz, więzienie, solarnię i sukiennice odbudowano w roku 1702-1703, a składnice szewskie (podsienia) w roku 1704. Burmistrzem w tym czasie był Marcin Tresnak...”.

Grafika poglądowa, podcienia w Tarnowskich Górach. Fot. FB UM Tarnowskie Góry

Tarnogórzanie dosyć energicznie zabrali się do odbudowy swego miasta. Kasę miejską przejął wówczas pod swą opiekę Bernard Bordolo – jedna z najwybitniejszych postaci w dziejach miasta. Wkrótce mianowano go budowniczym miejskim (dziś zwano by go architektem miasta), a w 1707 r. został wybrany na burmistrza i funkcję tę sprawował przez wiele lat.

Czytaj też: Tarnowskie Góry. Po tej kuźni śladu już nie ma. Spotkanie króla z kowalem

Akcja zbierania funduszy na odbudowę

O zapobiegliwości tarnogórzan może świadczyć szeroka akcja zbierania funduszy. W księdze rachunków miejskich z lat 1701-1702, wprowadzono nawet osobną pozycję pt. Empfang Subsidien Gelden bey erhattenen Brandt Schaden. Pierwsza zapisana kwota 100 florenów została wpłacona przez Dyrekcję Zwierzchniego Urzędu Solnego z Wrocławia. Fakt ten można wiązać z tym, że zniszczeniu uległ wówczas istniejący w mieście skład solny.

Pojedyncze kwoty wpłaciły także prywatne osoby, np.: Wacław Potempa i Wawrzyniec Kein (łącznie 47 florenów), Marcin Herman i Paweł Lach (Razem 78 florenów), Jakub Adamczyk i Szymon Ziebro (63 floreny). Osobną sumę 40 florenów przekazało także tarnogórzanom miasto Legnica.

W sumie miasto tych nadzwyczajnych wpłat uzbierało ponad 628 florenów. Kwota to nie mała, jeśli pamiętać, że np. cały majątek miejski w okresie od stycznia 1701 r. do marca 1702 r. (taki okres jest rozliczany w ówczesnej księdze rachunków) przyniósł dochód około 616 florenów. Znamiennym, że po zsumowaniu wszystkich dochodów i wydatków w tym okresie w kasie miejskiej zostało zaledwie... 16 florenów i 9 groszy.

Czytaj też:

Miasto przejęło willę Koulhaasza. Burmistrz ma plany, co tam urządzić

Tarnowskie Góry. Kto zajmował koszary przed wojskami chemicznymi?

[ZT]40296[/ZT]

 

(Arkadiusz Kuzio-Podrucki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

MaggMagg

4 1

Jedno się. Ile zmieniło na przestrzeni setek lat.
Jak podcienia były zaniedbane i paskudne, tak są do dnia dzisiejszego tj 2023 roku. 09:48, 27.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

#magg#magg

1 1

Czyli zabytek jest utrzymany .🤣 a tu larum że farba na wilgotnych murach odchodzi. APEL do konserwatora zabytków i architektury - pozostawić tak jak obecnie jest i nic więcej nie kombinować . 16:59, 27.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TGTG

0 0

Super nagłówek robi wrażenie w pierwszym odczuciu że sprawa aktualna BRAWO no ale sensacja zawsze będzie mieć wzięcie 09:48, 28.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%