W piątek, 25 sierpnia, odbędzie się pogrzeb Piotra Mankiewicza, założyciela Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie oraz jednego z pomysłodawców z święcenia pokarmów wielkanocnych w strojach śląskich w kościele św. Jacka w Bytomiu.
Msza żałobna rozpocznie się o godz. 10 w kościele pw. św. Anny przy ul. Chorzowskiej w Bytomiu. Uroczystości pogrzebowe odbędą się na cmentarzu parafialnym w Bytomiu-Łagiewnikach.
Piotr Mankiewicz miał 82 lata. Zmarł w sobotę, 19 sierpnia.
Muzeum w Radzionkowie działa od 2000 roku. Pracownicy oprowadzają gości ubrani w tradycyjne rozbarskie stroje. W samym muzeum można zobaczyć kilkanaście tysięcy eksponatów, które Piotr Mankiewicz kupował przez wiele lat m.in. na bytomskim targu staroci.
- Przez lata z bliska przyglądałem się pracy piekarzy i uważam, że wymaga ona tyle trudu, co praca górnika, a może jest nawet trudniejsza. Jakieś 30 lat temu postanowiłem, że warto o niej opowiedzieć ludziom i uchronić od zapomnienia oraz zniszczenia dawne narzędzia pracy piekarzy i cukierników. Już od początku mojego "zbieractwa", a właściwie kupowania eksponatów na różnych giełdach staroci miałem wewnętrzne przekonanie, że robię to nie dla siebie, ale po to, by zachować dla potomnych. Dlatego prawie 20 lat temu powstało to muzeum - mówił Piotr Mankiewicz.
Był też wydawcą i współautorem publikacji poświęconych regionowi m.in. „Nasz Śląski” i „Czarny Chleb”.
W 2016 roku Piotr Mankiewicz został doceniony przez władze samorządowe Bytomia i otrzymał Medal Miasta Bytomia. W 2019 roku odebrał, przyznawaną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.
Czytaj także:
Tarnowskie Góry. W 43 rocznicę strajku w Fazosie
Warto się wybrać do pałacu, żeby ją zobaczyć [FOTO]
[ZT]43175[/ZT]