Dwa koła gospodyń wiejskich z gminy Zbrosławice znalazły się na podium konkursu kulinarnego Bitwa Regionów. KGW Gromada Kamieniec, Księży Las, Łubki zajęło pierwsze miejsce i otrzymało 2000 zł, a KGW Katarzynki z Karchowic - trzecie i 1000 zł.
[FOTORELACJA]29273[/FOTORELACJA]
Pierwszy, regionalny etap IX edycji Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich "Bitwa Regionów" odbył się 14 lipca w Chechle, w gminie Rudziniec.
– Brało w nim udział 17 kół gospodyń wiejskich, w tym dwa reprezentujące gminę Zbrosławice. Byłyśmy w bardzo okrojonym składzie, część pań pojechała na pielgrzymkę do Fatimy. Mówiłyśmy potem, że widać dobrze się za nas modliły, skoro zdobyłyśmy główną nagrodę. Była dla nas dużym zaskoczeniem i ogromnie się cieszymy, bo bardzo się zaangażowałyśmy i napracowałyśmy – relacjonuje Krystyna Trzęsiok.
KGW Gromada Kamieniec, Księży Las, Łubki przygotowało danie zwane gorczkiem górnika. W potrawie było dużo mięsa - wołowego i wieprzowego, fasolka szparagowa i ogórek kiszony.
– Podobno werdykt był jednogłośny, usłyszałyśmy od jury, że takiego dania jeszcze nie jadło. Docenili też estetykę podania i wielopokoleniowość naszego koła, najmłodsze dziewczynki sprzedawały lemioniadę z specjalnie przygotowanego wózka – opowiada.
Z kolei KGW Katarzynki z Karchowic przygotowało karminadle z ciapkapustą, co dało mu III miejsce na podium. To kolejny z rzędu sukces koła, rok temu Katarzynki zajęły I miejsce. Specjałów obu kół będzie okazja skosztować podczas Dramataliów, czyli święta gminy Zbrosławice i Gyburstagu kołoca - konkursu wypieków w parku w Świerklańcu.
KGW Gromada Kamieniec, Księży Las, Łubki powstało niedawno, w październiku ubiegłego roku, ale od początku działa bardzo prężenie - bierze udział w lokalnych imprezach jak Marcinki czy II Bieg po Truskawkę, zorganizowało spotkanie w ramach Dnia Chorego, kolędowanie, kiermasze. Aktualnie jest w trakcie remontu siedziby.
– Działamy na rzecz lokalnego środowiska, ostatnio byłyśmy z panią wójt w gminie partnerskiej Brackenheim, gdzie prezentowałyśmy m.in. nasze dżemy z truskawek od pana Skrzypczyka, które same zbierałyśmy, miody z własnej pasieki i rękodzieło – podkreśla Krystyna Trzęsiok.
Przypomina, że na przełomie lat 60/70 XX w. w Kamieńcu działo KGW, ale z biegiem lat przestało istnieć. – Nasze KGW obejmuje trzy sołectwa: Kamieniec, Księży Las i Łubki, można powiedzieć jest parafialne – dodaje.
Z kolei KGW Katarzynki z Karchowic powstało w 2020 roku. Pomysł padł na zebraniu wiejskim. Początki działalności przypadły na trudny czas pandemii, ale członkiń koła to nie zniechęciło. Koło jest bardzo aktywne – organizuje pomoc dla potrzebujących, lokalne imprezy, angażuje się w dożynki sołeckie i gminne. Koło słynie z doskonałych potraw i wypieków, które doceniano na wielu konkursach. Czorne złoto czyli pierogi nadziewane krupniokiem, w kształcie bryłek węgla, w ubiegłym roku zapewniły im wygraną w powiatowej edycji Bitwy Regionów i wycieczkę do Strasburga. KGW Katarzynki skupia mieszkanki z trzech sołectw: Karchowic, Zawady i Boniowic.
[FOTORELACJA]29273[/FOTORELACJA]
Czytaj także:
Małgorzata Zyga na rowerze przejechała 1526 km
Niebezpieczne odpady w Brynku. Cztery osoby oskarżone
[ZT]52917[/ZT]