Starosta Adam Chmiel na początku lipca spotkał się z wiceministrem klimatu i środowiska Mikołajem Dorożałą w sprawie kompleksu pałacowo-parkowego w Brynku.
– Zaprosiłem pana Dorożałę do Brynka, żeby sam przekonał się, jak funkcjonuje szkoła, która w przyszłym roku będzie obchodziła 80-lecie. Mówiłem też o sytuacji związanej z kompleksem pałacowo-parkowym, który miały kupić Lasy Państwowe, ale zmieniły zdanie. Sprawa jest w toku. Staram się namówić wiceministra, żeby nam pomógł. Chodzi o to, żeby szkoła dalej się rozwijała, a zabytkowy obiekt nie niszczał – mówił starosta Adam Chmiel.
Przypomina, że w 2007 roku starostwo przekazało prowadzenie szkoły ministerstwu środowiska, ale sam majątek pozostał powiatowy. To z biegiem lat okazało się dużym obciążeniem, bo zabytkowy obiekt wymagał inwestycji, które były poza zasięgiem finansowym powiatu. Stąd decyzja o sprzedaży kompleksu. Wyceniono go na 40 mln zł. Obiektem zainteresowane były Lasy Państwowe, ale zażądały 70 proc. bonifikaty.
Ostatecznie radni zgodzili się sprzedać pałac i park w Brynku za 12 mln zł. Do sprzedaży jednak nie doszło - w LP zmieniła się władza i nie ma już chętnych do finalizacji transakcji. Dla powiatu, który wcześniej dokonał zmiany klasyfikacji gruntów na leśne, oznacza to wielomilionowe straty, nie może też sprzedać pałacu innemu nabywcy.
– Chcemy doprowadzić sprawę do końca – mówił Adam Chmiel.
Nowy starosta stara się też o wsparcie w Ministerstwie Obrony Narodowej w sprawie drogi powiatowej Tworóg- Krupski Młyn. Chodzi o zmianę klasyfikacji i nadanie jej statusu szczególnie ważnej dla obronności i bezpieczeństwa kraju, ze względu na lokalizację zakładu Nitroerg, zajmującego się produkcją materiałów wybuchowych w Krupskim Młynie. To pozwoliłoby znaleźć łatwiej źródło dofinansowania na jej gruntowny remont. Jak komentował Adam Chmiel decyzja w tej sprawie ma zapaść na kilku różnych szczeblach rządowych.
Czytaj także:
Fotograf z Tarnowskich Gór na igrzyskach olimpijskich
DJ Akun w Tarnowskich Górach. Odebrał mercedesa
[ZT]53031[/ZT]