Zamknij

Uczcili pamięć górników, którzy zginęli w KWK Powstańców Śląskich [FOTO]

18:12, 08.11.2024 Hanna Kampa Aktualizacja: 18:37, 08.11.2024
Fot. Hanna Kampa Fot. Hanna Kampa

W zimne piątkowe przedpołudnie w Radzionkowie-Rojcy, dokładnie 40 lat po katastrofie górniczej w kopalni „Powstańców Śląskich”, podczas której zginęło 8 górników, odsłonięto tablicę upamiętniającą te tragiczne wydarzenia. – Jestem szczęśliwy, że są jeszcze ludzie, którzy o nas pamiętają – mówił Jan Lipiński, górnik, który ucierpiał w tej katastrofie.

[FOTORELACJA]29668[/FOTORELACJA]

8 listopada 1984 w KWK „Powstańców Śląskich” na Ruchu I cztery minuty przed północą nastąpił wstrząs górotworu, który wywołał tąpnięcie. W zagrożonym rejonie znajdowało się wówczas 22 górników. 8 z nich zginęło. Byli to: Adam Flak, Waldemar Młynek, Michał Paprocki, Damian Parkietny, Ireneusz Potysz, Jerzy Szeja, Stanisław Witkowski, Józef Żmuda.

Czterech innych górników wyjechało na powierzchnię z poważnymi obrażeniami ciała. Najbardziej ucierpiał Jan Lipiński z Radzionkowa, który wówczas miał 39 lat.

– Wyszedłem z wypadku z silnym urazem głowy. Miałem obrzęk mózgu, pękniętą czaszkę, wybite zęby i uszkodzony słuch. Zupełnie nie pamiętam momentu katastrofy. Później poznałem szczegóły. Dowiedziałem się m.in., że Adam Flak, który zmarł po kilku dniach w szpitalu, przyszedł do nas ze swojego rejonu, żeby złożyć koledze raport przez telefon i właśnie w tym momencie tąpnęło. Chłopak był młody, miał się żenić – opowiada uczestnik wydarzeń.

Na uroczystości obecne były także rodziny zmarłych górników. Specjalnie z Wielkopolski przyjechał Andrzej Paprocki, brat Michała Paprockiego.

– Wszystkich ich znałem, bo ja także pracowałem w tej kopalni jako górnik. Tego wieczoru ja kończyłem szychtę, a oni zjeżdżali na dół. O 1 w nocy przyszła do mnie sąsiadka, by poinformować, że zginęli górnicy, w tym mój braciszek – wspomina wyraźnie poruszony pan Andrzej. Michał Flak, gdy zginął miał zaledwie 23 lata.

Dlaczego doszło do katastrofy? Jan Lipiński twierdzi, że przełożeni wiedzieli, iż w tym rejonie tąpie i jest duże ciśnienie w złożu. Mimo to kazano im fedrować.

– Kopalnia nie zawiadomiła o wypadku mojej żony. O wszystkim dowiedziała się od sąsiadów. To były takie czasy. Przez dwa miesiące od katastrofy nie otrzymywałem żadnego wsparcia finansowego, a w gazetach pisano, że rodziny ofiar otoczone są opieką… Z kopalni przywożono mi tylko skrzynki wody do szpitala i dali kolorowy telewizor – dodaje Jan Lipiński.

Pamiątkową tablicę odsłonili burmistrz Radzionkowa Gabriel Tobor oraz Władysław Twardowski, prezes Klubu Emerytów Górniczych Radzionków. Uroczystość poprowadził Antoni Tomczyk.

Na tablicy napisano: W hołdzie górnikom, którzy w dniu 8 listopada 1984 r. zginęli w katastrofie na Kopalni Węgla Kamiennego „Powstańców Śląskich” na poziomie 500 w pokładzie 504. Adam Flak, Waldemar Młynek, Michał Paprocki, Damian Parkietny, Ireneusz Potysz, Jerzy Szeja, Stanisław Witkowski, Józef Żmuda. Cześć ich pamięci. Radzionków 2024.

Czytaj także: 

Nakło Śląskie. Recital Marty Korbel w w programie prestiżowego festiwalu

Tarnowskie Góry. Wygrana w Lotto. Szczęście czy pech?

Marcinki w Rybnej już dzisiaj. Co w programie?

Szkoła także zaprasza na marcinki. Zagra orkiestra

Tarnowskie Góry. Miasteczko zdrowia na dworcu [FOTO]

Montaż dekoracji świątecznych: sanie z niedźwiedziem

Tarnowskie Góry. Pogrzeb Gabrieli Horzeli-Szubińskiej

(Hanna Kampa)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%