Zamknij

Tak wygląda kościół w Nakle Śląskim w jesiennej scenerii. To jedna z najpiękniejszych budowli sakralnych w powiecie tarnogórskim

22:51, 09.10.2021 J.M. Aktualizacja: 18:16, 11.10.2021

To jedna z najpiękniejszych budowli sakralnych w powiecie tarnogórskim. Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nakle Śląskim zaprojektował pochodzący z Bytomia, a podkreślający swoje związki z Wiedniem architekt Hugo Heer.

"Przez ponad 150 lat Nakło nie posiadało własnej szkoły, a przez prawie 200 lat swojego kościoła. Nie posiadając własnej świątyni, wierni należeli do kościoła i parafii w Żyglinie. (...) W miarę rozwoju Nakła i wzrostu liczby mieszkańców stale myślano o posiadaniu własnego kościoła i utworzeniu samodzielnej parafii. Jednakże w pełni sprawa ta dojrzała dopiero z końcem XIX wieku. Kamień węgielny pod budowę nowego kościoła w Nakle Śl. wmurowano 18 sierpnia 1892 roku, kiedy to – jak zanotował kronikarz “Kościołowi przewodniczył papież Leon XIII, Wilhelm II cesarz niemiecki rządy sprawował, a kardynał Jerzy Kopp sterował diecezją wrocławską, zaś proboszczem żyglińskim był ksiądz Karol Klose”" – napisał ks. dr Herbert Jeziorski.

Budowę świątyni rozpoczęto z inicjatywy hrabiego Łazarza IV Henckla von Donnersmarcka. Patronowie parafii byli zobowiązani do pokrycia 1/3 wydatków, ale hrabia Łazarz pokrył je w 90 proc.

"Jednakże na uwagę zasługuje fakt, że prawie wszyscy wierni brali czynny udział w budowie swojej świątyni, składając datki w miarę swoich możliwości. Kościół budowano bardzo sprawnie z wysokiej jakości cegły i pokryto dachówką. Uroczystej konsekracji nakielskiej świątyni dokonał 24 października 1894 roku wspomniany już kardynał Jerzy Kopp" – podaje ks. Jeziorski.

Obok kościoła wzniesiono rodowe mauzoleum Donnersmarcków. Najpierw spoczęła w nim hrabianka Maria, a w 1914 r. pochowano tam hrabiego Łazarza.

Jak pisał na łamach "Gwarka" dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki hrabina Maria była protektorką Domu Sierot znajdującego się obok pałacu, którego prowadzenie zlecono ss. boromeuszkom. Hrabiowskie ochronki działały także w Rojcy i Radzionkowie. Łazarz IV dołożył się do budowy kościoła w Starych Tarnowicach i klasztoru oo. kamilianów w Tarnowskich Górach. W 1919 r., aby mieć fundusze na budowę domów z ogródkami dla swych pracowników, hrabia Edwin (syn Łazarza IV) sprzedał część ziemi w Rojcy.

Kościół w Nakle Śląskim ma bardzo ciekawą bryłę. W kwadrat wpisano ośmiokąt, budowlę wieńczy ośmiokątna kopuła.

Świątynię wzniesiono w stylu neoromańskim, z elementami bizantyjskimi.

W 2012 r. zainstalowano iluminację, która po zmroku podkreśla urok budowli.

[ZT]32857[/ZT]

 

(J.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%