Choć pralki automatyczne znajdują się na wyposażeniu większości polskich gospodarstw domowych, usługi oferowane przez pralnie komercyjne z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Chętnych do korzystania z ich oferty nie brakuje. Klientami pralni są zarówno osoby prywatne, jak i rozmaite firmy i instytucje. Takie punkty często są zlokalizowane w galeriach handlowych, na nowych osiedlach mieszkaniowych czy w pobliżu akademików. Z uwagi na duże zainteresowanie usługami świadczonymi przez profesjonalne pralnie wodne i chemiczne wielu przedsiębiorców rozważa uruchomienie własnej działalności w tej branży. Przedstawiamy podstawowe wskazówki na temat zakładania i prowadzenia pralni w Polsce.
W naszym kraju przy zakładaniu własnej pralni nie ma na szczęście zbyt wielu formalności. W zasadzie nie są nam potrzebne do tego żadne specjalne zezwolenia ani koncesje. W praktyce uruchomienie nowej pralni wiąże się z koniecznością zgłoszenia działalności, wyboru formy opodatkowania w Urzędzie Skarbowym oraz zgłoszenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Po dokonaniu tych formalności i zgromadzeniu stosownego kapitału właściwie każdy może założyć swoją pralnię wodną lub chemiczną. Z zakładaniem własnego punktu usługowego wiążą się również formalności dotyczące lokalu. Pomieszczenie, w którym mają pracować maszyny pralnicze musi spełniać określone warunki opisane w polskim prawie. Najogólniej rzecz ujmując, lokal w którym ma znajdować się pralnia, musi mieć odpowiedni układ i wielkość pomieszczeń. Z racji tego, że podczas odświeżania tekstyliów są wykorzystywane rozmaite środki chemiczne, lokal musi mieć właściwą wentylację. Niezbędne są także specjalnie zaprojektowane i wykonane pod wymogi konkretnej pralni instalacje, zwłaszcza elektryczna, gazowa i wodno-kanalizacyjna. O rentowności takiego przedsięwzięcia decyduje nie tylko umiejętnie skonstruowana oferta, lecz także lokalizacja. Myśląc o lokalu pod pralnię należy wziąć pod uwagę jego dostępność. Najlepiej wybrać miejsce, gdzie kręci się najwięcej ludzi i gdzie łatwo dojechać.
Ponieważ pralnia to usługi dość specyficzne, osobie prowadzącej taką działalność przyda się wiedza z branży pralniczej. Rozpoczęcie własnego biznesu wymaga od właściciela poznania najważniejszych zagadnień związanych z wyposażeniem oraz funkcjonowaniem pralni. Podstawą jest zakup profesjonalnego, wydajnego sprzętu pozwalającego na bezpieczne czyszczenie różnych typów tekstyliów na skalę przemysłową. Dzięki takiemu sprzętowi będzie można świadczyć najwyższej jakości usługi, co na pewno zachęci klientów do wybrania właśnie naszej pralni. Dobór wyposażenia zależy w dużej mierze od tego, jakie usługi chcemy oferować. Inną specyfikę będzie miała pralnia wodna, a inną pralnia chemiczna. Pierwszym i najważniejszym elementem jest maszyna piorąca o dużej pojemności, przystosowana do długotrwałej pracy. W pralni, gdzie pierze się z użyciem wody, potrzebna jest tzw. pralnica przemysłowa. Nowoczesne pralki przemysłowe realizują cały cykl operacji, począwszy od prania wstępnego, poprzez pranie zasadnicze, aż po płukanie z podwirowaniami i wirowanie końcowe. Cała procedura odbywa się automatycznie, bez udziału ludzi. Z kolei w zakładzie zajmującym się czyszczeniem chemicznym niezbędny jest agregat piorąco-suszący. Zasadnicza część procesu czyszczenia odbywa się w hermetycznie zamykanym bębnie, w którym tkaniny są zalewane specjalnym rozpuszczalnikiem. W trakcie prania bęben obraca się w obydwu kierunkach, co powoduje stopniowe rozpadanie się cząsteczek brudu. Mówiąc o niezbędnych składnikach wyposażenia pralni nie można zapomnieć o suszarkach przemysłowych (bębnowych lub tunelowych), których zadaniem jest usuwanie z wypranych tkanin resztek wilgoci. Końcowym etapem procesu technologicznego jest prasowanie i wykańczanie odświeżonego asortymentu. Zastosowanie mają tu takie urządzenia jak żelazka z generatorem pary, magle przemysłowe (np. magiel nieckowy), stoły prasowalnicze czy manekiny formujące.
Powiedzmy sobie szczerze: zakup maszyn do pralni nie należy do małych wydatków. Decydując się na urządzenia fabrycznie nowe musimy liczyć się z wydatkiem rzędu kilkuset tysięcy złotych. Z tego powodu częstą praktyką jest kupowanie maszyn używanych. To doskonała alternatywa dla inwestorów, którzy z jakiegoś powodu nie mogą pozwolić sobie na zakup nowych urządzeń pralniczych. Maszyny używane w wieku około 10 lat kosztują około 30-50% ceny nowego produktu. Jeśli zainteresował cię temat używanych maszyn do pralni, polecamy ci stronę www.kannegiesser.pl/maszyny/uzywane/. Znajdziesz tam wszystkie niezbędne informacje o tym, w jaki sposób można zwiększyć opłacalność przedsięwzięcia inwestując w profesjonalny sprzęt z drugiej ręki.