Coraz więcej ludzi zastanawia się nad zmniejszeniem oszczędności za rachunki w swoim gospodarstwie domowym. To naturalne, że w czasach stale rosnących cen na rynku paliw stałych, nie chcemy narażać się na gwałtowne wzrosty surowców np. gazu. Właśnie z tego powodu coraz więcej właścicieli nieruchomości decyduje się na montaż wydajnych i oszczędnych pomp ciepła, które w ostatnim czasie robią prawdziwą furorę na rynku. W dzisiejszym artykule dokładnie rozpatrzymy temat, jakim jest montaż ciepła w swoim domu. Pomożemy Państwu również w wyborze odpowiedniego urządzenia - gdyż jest to poważna inwestycja i wymaga po prostu dogłębnego przemyślenia. Zapraszamy serdecznie!
To, o czym należy wspomnieć w pierwszej kolejności to podstawowa różnica pomiędzy pompą ciepła, a tradycyjnymi systemami grzewczymi np. kotłami kondensacyjnymi. Otóż polega ona na tym, że pompy ciepła nie wytwarzają energii do ocieplania gospodarstwa domowego w procesie spalania, lecz w procesie transferu energii z innego źródła. Co może być zatem takim źródłem? Najczęściej to powietrze, rzadziej grunt, a jeszcze rzadziej gruntowe wody.
Pompy ciepła (a raczej jednostki zewnętrzne) umieszcza się na elewacji budynku lub w jej pobliżu. Ważne jest przede wszystkim to, aby nie montować ich w pobliżu sypialni, gdzie może zakłócać spokojny sen. Pomimo wszystko, współczesne pompy ciepła nie emitują wysokiego poziomu hałasu - oczywiście, jeżeli postawimy na renomowane marki dbające o tej aspekt.
Można powiedzieć, że działanie pompy ciepła jest niemalże identyczne z działaniem lodówki, która każdy ma w swoim domu. Z tym, że działanie jest odwrócone - energia jest "usuwana" z zewnątrz i trafia do domu, aby podgrzewać wodę w centralnym ogrzewaniu lub zbiorniku wody użytkowej.
Wielu ludzi uważa, że pompa ciepła w związku ze swoją naturą nie może działać przy ujemnych temperaturach - jest to mit, ponieważ urządzenia te wciąż mogą pobierać energię nawet, gdy na dworze temperatura sięga... -25 stopni Celsjusza!
Napisaliśmy wcześniej, że pompa ciepła pozyskuje energię z innego źródła. Powietrzne pompy ciepła wykorzystują energię "zmagazynowaną" w powietrzu, natomiast instalacje gruntowe pozyskują ciepło bezpośrednio z ziemi. Nowoczesne pompy powietrzne sprawdzają się coraz lepiej - unowocześniana jest technologia, a tym samym zwiększa się ich wydajność nawet w trudnych warunkach temperaturowych.
Trzeba pamiętać, że pompy ciepła muszą być zasilane energią elektryczną. Wiele osób zapyta więc - jak urządzenie wytwarzające energię może pobierać prąd, aby działać i w jaki sposób ma to być opłacalne. Otóż odpowiedź jest prosta. Pomimo, że pompy ciepła korzystają z zasilania zewnętrznego to wciąż ilość ciepła wprowadzonego do domu jest znacznie większa niż pobrana energia z sieci.
Nie są to wymysły, lecz konkretne dane, a każdy producent musi podawać wskaźniki efektywności, co jest wymagane przez normy. Jeżeli zatem COP (bo w ten wskaźnik mówi o wydajności pompy) znajduje się np. na poziomie 3,5 to oznacza, że 1 kW energii elektrycznej zamieniany jest na 3,5 kW energii cieplnej. Układ więc jest korzystny i realnie pozwala na osiągnięcie znacznych oszczędności.
Trzeba też pamiętać, że energia odnawialna nie podlega wahaniom cen na rynku surowców, które w ostatnim czasie kierują się mocno ku górze. Może zatem okazać się, że przewidywania względem zwrotu z inwestycji spełnią się jeszcze szybciej już nawet w 3 do 5 lat.
Jeszcze większe oszczędności są osiągalne, gdy zamiast zasilania pompy energią z sieci elektryczną... wykorzystamy do tego instalację fotowoltaiczną. Jest to tak naprawdę najlepsze rozwiązanie, biorąc pod uwagę zmiany w sposobie rozliczania się za fotowoltaikę - o wiele lepiej jest wykorzystywać uzyskany prąd na własne potrzeby. Dodatkowo połączenie całego systemu z magazynem energii, sprawia, że masz w swoim domu praktycznie własną elektrociepłownię!
Wybór pompy jest trudny i uwzględnia bardzo wiele różnorodnych czynników. Przede wszystkim trzeba dokładnie określić zapotrzebowanie energetyczne budynku i dostosować do niego moc pompy. Oczywiście - domy energooszczędne i pasywne odniosą więcej korzyści, dzięki możliwości założenia mniejszej lecz wydajniejszej pompy ciepła, tym samym pobór prądu będzie znacznie niższy. Zdecydowanie polecamy zdać się na wiedzę Twojego instalatora, który powinien dokładnie określić wymagane parametry pompy do zapotrzebowania w budynku. Na rynku istnieje wiele marek premium i budżetowych, dlatego ważny jest również posiadany budżet na tę inwestycję, która jest przyszłościowa i na lata.
W przygotowaniu artykułu pomógł Piotr Łukasik z zespołu Synteza OZE. Sprawdź nowoczesne i wydajne pompy ciepła na https://syntezaoze.pl/pompy-ciepla/.
0 0
Według mnie to bardzo opłacalne rozwiązanie. Polecam szczególnie pompy ciepła od firmy Fonko, która ma wysokiej klasy urządzenia.