Zamknij

Złoty Potok i Źródło Spełnionych Marzeń. Letnie wędrówki z funduszem

14:00, 28.08.2022 J.M.
Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku. Znajdujący się przed nim staw Irydion, został nazwany przez Zygmunta Krasińskiego. Tuż obok znajduje się dworek gdzie urządzono muzeum poświęcone poecie. Oba budynki otacza park, a pielęgnację parkowych drzew dofinansował WFOŚiGW w Katowicach. Fot. Jarosław Myśliwski Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku. Znajdujący się przed nim staw Irydion, został nazwany przez Zygmunta Krasińskiego. Tuż obok znajduje się dworek gdzie urządzono muzeum poświęcone poecie. Oba budynki otacza park, a pielęgnację parkowych drzew dofinansował WFOŚiGW w Katowicach. Fot. Jarosław Myśliwski

Przyjemne z pożytecznym. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach od lat wspiera tworzenie ścieżek przyrodniczo-dydaktycznych. Jedną z nich znajdziemy w rezerwacie Parkowe.

Rezerwat Parkowe znajduje się koło Złotego Potoku na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Wyjątkowe walory doliny Wiercicy i otaczających ją wzgórz dostrzegł Wincenty, ojciec Zygmunta Krasińskiego. Od tego wybitnego poety pochodzi wiele miejscowych nazw jak staw Sen Nocy Letniej czy Źródełko Spełnionych Marzeń.

Hrabia Karol Raczyński, wnuk poety, w 1907 r. ograniczył wyręb lasu. Kolejne sposoby ochrony przyrody podjęto już przez II wojną światową, a rezerwat w obecnym kształcie został utworzony w 1957 r.

Tablicę z mapą firmowaną przez WFOŚiGW w Katowicach znajdziemy m.in. przy młynie Kołaczew, zabytku architektury drewnianej. To tutaj krzyżują się szlaki i ścieżki turystyczne. Wędrując nimi, można zwiedzić dolinę rzeki Wiercicy, utworzone na niej stawy, piękne ostańce oraz fragmenty pierwotnego lasu. Można zobaczyć rzadkie rośliny i napotkać wiele zwierząt. Rezerwat to jednak przede wszystkim piękne widoki.

Ozdobą Parkowego są źródła wywierzyskowe Wiercicy – Zygmunt i Elżbieta. Nazwy nadał im Zygmunt Krasiński. Niedaleko znajduje się pstrągarnia.

O wybitnym romantyku przypominają nazwy ostańców, znajdujących się na terenie rezerwatu – Diabelskie Młyny, czy pobliska Brama Twardowskiego. Warto podczas spaceru wspiąć się na Osiedle Wały – grodzisko z VIII i IX wieku. Zaliczane do największych w Małopolsce, składało się z gródka i dwóch podgrodzi, wschodnie otoczone wałami miało aż cztery bramy.

Osobliwością rezerwatu jest też Grota Niedźwiedzia. W jej namulisku odkryto kości mamuta, nosorożca włochatego, renifera i niedźwiedzia jaskiniowego.

 

 

 

Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi redakcja.

[ZT]37191[/ZT]

 

(J.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%