Zamknij

Skrawek Raju otwarty. W Tarnowskich Górach powstała ekopracownia pod chmurką

67%
33%
10:39, 26.09.2024 ok. 3 min. czytania
Wstęgę przecięli z Mateuszem Pindlem, prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, uczniowie oraz naczelnik Alina Konopka . Fot. Jarosław Myśliwski Wstęgę przecięli z Mateuszem Pindlem, prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, uczniowie oraz naczelnik Alina Konopka . Fot. Jarosław Myśliwski

W Szkole Podstawowej nr 3 im. ks. Franciszka Blachnickiego w Tarnowskich Górach otwarto w piątek ekopracownię pod chmurką "Skrawek Raju".

Na jej utworzenie szkoła otrzymała dotację w wysokości 68 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Do inwestycji dołożyło się miasto, szkoła znalazła także sponsorów. Projekt opracowali Marta Kalke i Filip Sage z Autorskiej Pracowni Architektonicznej w Tarnowskich Górach. Ekopracownię wybudowała firma Figler Place Zabaw ze Zbrosławic.

Konkurs na ekopracownie pod chmurką, który organizuje WFOŚiGW w Katowicach, ma na celu uatrakcyjnienie nauczania poprzez wprowadzenie zajęć terenowych i żywych lekcji przyrody, kształtowanie wrażliwości dzieci na przyrodę, rozwijanie zainteresowań z zakresu ochrony przyrody i edukacji ekologicznej. Dotacje są przyznawane na utworzenie przy szkołach pracowni do prowadzenia zajęć dydaktycznych na świeżym powietrzu z zakresu przyrody, biologii, ekologii, geografii, geologii itp. Można z ich pomocą kupić ławy, stoły czy altany, ale także stacje meteorologiczne z wyposażeniem, zegary słoneczne, domki dla owadów, ptaków czy jeży, sadzonki drzew, krzewów itd.

Dzięki dowolności w projektowaniu, za pieniądze WFOŚiGW w Katowicach powstają bardzo różne, nietuzinkowe obiekty służące zdobywaniu wiedzy, ale też odpoczynkowi uczniów na świeżym powietrzu.

– Cieszę się niezmiernie, że kolejna ekopracownia na terenie województwa śląskiego pojawia się w Tarnowskich Górach. Wygląda przepięknie, gratuluję firmie, która ją projektowała i wykonawcy. Uczniowie będą tu mogli spędzać czas, łącząc przyjemne z pożytecznym – powiedział Mateusz Pindel, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

WFOŚiGW jako jeden z głównych celów stawia sobie edukację ekologiczną, od wielu lat wspierając tworzenie zielonych pracowni wewnątrz szkół, a od dwóch lat zewnętrznych ekopracowni.


Ekopracownia to także miejsce wypoczynku na łonie natury. Dlatego między drzewami rozwieszono hamaki, które przypadły uczniom do gustu. Fot. Jarosław Myśliwski

 


Uczniowie pod okiem nauczycieli przygotowali występ. - Chciałem młodym muzykom serdecznie pogratulować. Sam jestem z wykształcenia muzykiem, gram na klarnecie. Muzyka uwrażliwia, pozwala przezwyciężać swoje strachy, a mówią, że muzycy są pozytywnymi, dobrymi ludźmi. Gratuluję uzdolnionej, wspaniałej młodzieży - powiedział Mateusz Pindel, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Fot. Jarosław Myśliwski

– Dziękuję władzom Tarnowskich Gór za to, że dołożyły się do tego pięknego projektu. Myślę, że dzieci, młodzież i grono pedagogiczne będą cieszyć się z tego miejsca – dodał prezes Pindel.

Alina Konopka, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach odpowiedziała, że bez pieniędzy z WFOŚiGW w Katowicach pewnie by tej inwestycji nie było. – Patrząc na wydane tu środki, pieniądze z miasta to kropla w morzu – stwierdziła.

Zwracając się do obecnych na uroczystości dyrektorów szkół, naczelnik powiedziała: – Jeżeli państwo chcielibyście wystąpić o zieloną pracownię do WFOŚiGW w Katowicach, to zapewniam, że jako gmina środki własne na ten cel zabezpieczymy.

 

 

Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi redakcja.

[ZT]54370[/ZT]

 

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0%
nie podoba mi się 0%
śmieszne 0%
szokujące 33%
przykre 67%
wkurzające 0%
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%