Zamknij

Skrawek Raju otwarty. W Tarnowskich Górach powstała ekopracownia pod chmurką

Jarosław MyśliwskiJarosław Myśliwski 10:39, 26.09.2024
Wstęgę przecięli z Mateuszem Pindlem, prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, uczniowie oraz naczelnik Alina Konopka . Fot. Jarosław Myśliwski Wstęgę przecięli z Mateuszem Pindlem, prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, uczniowie oraz naczelnik Alina Konopka . Fot. Jarosław Myśliwski

W Szkole Podstawowej nr 3 im. ks. Franciszka Blachnickiego w Tarnowskich Górach otwarto w piątek ekopracownię pod chmurką "Skrawek Raju".

Na jej utworzenie szkoła otrzymała dotację w wysokości 68 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Do inwestycji dołożyło się miasto, szkoła znalazła także sponsorów. Projekt opracowali Marta Kalke i Filip Sage z Autorskiej Pracowni Architektonicznej w Tarnowskich Górach. Ekopracownię wybudowała firma Figler Place Zabaw ze Zbrosławic.

Konkurs na ekopracownie pod chmurką, który organizuje WFOŚiGW w Katowicach, ma na celu uatrakcyjnienie nauczania poprzez wprowadzenie zajęć terenowych i żywych lekcji przyrody, kształtowanie wrażliwości dzieci na przyrodę, rozwijanie zainteresowań z zakresu ochrony przyrody i edukacji ekologicznej. Dotacje są przyznawane na utworzenie przy szkołach pracowni do prowadzenia zajęć dydaktycznych na świeżym powietrzu z zakresu przyrody, biologii, ekologii, geografii, geologii itp. Można z ich pomocą kupić ławy, stoły czy altany, ale także stacje meteorologiczne z wyposażeniem, zegary słoneczne, domki dla owadów, ptaków czy jeży, sadzonki drzew, krzewów itd.

Dzięki dowolności w projektowaniu, za pieniądze WFOŚiGW w Katowicach powstają bardzo różne, nietuzinkowe obiekty służące zdobywaniu wiedzy, ale też odpoczynkowi uczniów na świeżym powietrzu.

– Cieszę się niezmiernie, że kolejna ekopracownia na terenie województwa śląskiego pojawia się w Tarnowskich Górach. Wygląda przepięknie, gratuluję firmie, która ją projektowała i wykonawcy. Uczniowie będą tu mogli spędzać czas, łącząc przyjemne z pożytecznym – powiedział Mateusz Pindel, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

WFOŚiGW jako jeden z głównych celów stawia sobie edukację ekologiczną, od wielu lat wspierając tworzenie zielonych pracowni wewnątrz szkół, a od dwóch lat zewnętrznych ekopracowni.

 

– Dziękuję władzom Tarnowskich Gór za to, że dołożyły się do tego pięknego projektu. Myślę, że dzieci, młodzież i grono pedagogiczne będą cieszyć się z tego miejsca – dodał prezes Pindel.

Alina Konopka, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach odpowiedziała, że bez pieniędzy z WFOŚiGW w Katowicach pewnie by tej inwestycji nie było. – Patrząc na wydane tu środki, pieniądze z miasta to kropla w morzu – stwierdziła.

Zwracając się do obecnych na uroczystości dyrektorów szkół, naczelnik powiedziała: – Jeżeli państwo chcielibyście wystąpić o zieloną pracownię do WFOŚiGW w Katowicach, to zapewniam, że jako gmina środki własne na ten cel zabezpieczymy.

 

 

Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi redakcja.

[ZT]54370[/ZT]

 

 

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%