Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie zaprasza na warsztaty, ptakoliczenie i inne imprezy ekologiczne. Część z nich odbywa się dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. ŚOB prosi też o podzielenie się zrazami starych odmian drzew owocowych.
Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie od wielu lat organizuje zajęcia przyrodnicze i wyrobił sobie w tej dziedzinie markę. Co roku korzysta z nich kilka tysięcy osób.
– Nowością są wprowadzone w grudniu zajęcia na temat węgla. Bardzo się spodobały. Teraz promujemy zajęcia na temat zanieczyszczenia światłem. Mamy dwie edukatorki, które uświadamiają, jaki wpływ ma sztuczne światło na rośliny i zwierzęta. Pokazują też sprytne rozwiązania jak zaspokoić potrzeby ludzi, a jednocześnie jak najmniej szkodzić przyrodzie – mówi dr Julia Góra, kierownik edukacji w Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej w Radzionkowie.
Z oferty ŚOB korzysta co roku kilka tysięcy osób. Prawie 4,5 tysiąca uczestników wzięło udział w 2024 r. w warsztatach przyrodniczych dla szkół i przedszkoli. Korzystając z dofinansowania WFOŚiGW w Katowicach, wyedukowano kolejne 2255 osób.
Ważnym punktem ogrodowych wydarzeń była organizacja imprez przyrodniczo-edukacyjnych w ramach Śląskiego Kalendarza Ekologicznego. W 2024 roku odbyły się: w marcu Dzień Pączków, w kwietniu Dzień Wód Stojących, w czerwcu Noc Stworzeń Nocnych, w sierpniu Piknik z Okazji Zakończenia Wakacji, a we wrześniu Dzień Roślin Użytkowych. Imprezom tym towarzyszyły tematyczne warsztaty dla szkół, w których od marca do września wzięło udział prawie 400 osób. Podobną liczbę uczestników miała seria zajęć "Cała prawda o smogu" dla dzieci i młodzieży z radzionkowskich szkół.
W czasie ferii były bezpłatne zajęcia dla dzieci "O jeżach i nietoperzach" oraz "Herbatka z botanikiem". W kwietniu na terenie ogrodu wystartował nowy quest pt. "Złap równowagę – quest na rzecz zrównoważonego rozwoju", z którego do października skorzystało około 1000 graczy.
We wszystkie wakacyjne czwartki ogród botaniczny proponował miłośnikom przyrody i spacerów bezpłatne oprowadzanie z przewodnikiem. Z tej formy spędzenia letnich dni skorzystało 156 osób, zarówno dorosłych, jak i dzieci oraz młodzieży.
W listopadzie oraz grudniu przeprowadzono na terenie szkół specjalne warsztaty dla młodzieży z Radzionkowa "Nie podgrzewaj atmosfery". Skorzystało z nich 414 uczniów.
Co w tym roku? Kalendarz imprez ŚOB jest jeszcze dopinany, ale już teraz ogród zaprasza w styczniu i lutym na bezpłatne warsztaty dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Liczba warsztatów jest ograniczona, czas trwania to trzy godziny lekcyjne. W sprawie umówienia terminu należy kontaktować się z Julią Górą, tel. 534-994-577.
W ostatni weekend stycznia odbędzie się ogólnopolska akcja Zimowego Ptakoliczenia. Jak co roku na wspólny spacer w ramach ŚOB w Radzionkowie, a przewodnikiem będzie Witold Nocoń z Górnośląskiego Koła Ornitologicznego działającego przy Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Zaproszenie jest skierowane zarówno do znawców ptaków, jak i zupełnych amatorów. Zbiórka w niedzielę, 26 stycznia o godz. 9 w Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej w Radzionkowie przy ul. Księżogórskiej 90a. Nie obowiązują zapisy, a udział jest bezpłatny. Wycieczka odbędzie się niezależnie od warunków pogodowych i potrwa ok. 1,5-2 godziny. Warto zabrać ze sobą lornetkę i pamiętać o ciepłym ubiorze.
Od niemal dziesięciu lat Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie angażuje się w ratowanie ginących starych odmian drzew owocowych. Pracownicy pobierają zrazy dawnych odmian jabłoni, a w mniejszym zakresie także śliw, grusz i czereśni, Szczepią je na ogrodowych podkładkach, a następnie... rozdają. Dzięki temu ta wielka różnorodność smaków i zapachów nie odejdzie w niepamięć, nie ulegnie powszechnej komercjalizacji. Poszukiwane są drzewa owocowe – okazy co najmniej pięćdziesięcioletnie, z których pod koniec zimy należy odciąć fragmenty zwane fachowo zrazami (to niewielkie jednoroczne pędy). Zrazy można pobrać samodzielnie według instrukcji dostępnej na stronie www.obradzionkow.robia.pl w zakładce "szczepienie drzew" i przynieść lub przesłać do Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej, ul. Księżogórska 90a, 41-922 Radzionków. Można też zadzwonić lub napisać do ŚOB, aby poznać więcej szczegółów: 536-330-776, 534-994-576 (w dni powszednie w godz. 7-15) lub [email protected]. Do niektórych lokalizacji przyjeżdżają ogrodowi pracownicy i pomagają fachowo zebrać zrazy.
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi redakcja.
[ZT]57044[/ZT]