Zamknij

Przygody ekologiczne ze Śląskim Ogrodem Botanicznym w Radzionkowie

Jarosław MyśliwskiJarosław Myśliwski 18:49, 15.01.2025
Warsztaty podczas Nocy Stworzeń Nocnych. Analiza zawartości sowich wypluwek pokazuje nie tylko to, czym żywi się sowa, ale także jaka jest populacja małych gryzoni o nocnym trybie życia, które bardzo trudno zaobserwować. Fot. Jarosław Myśliwski Warsztaty podczas Nocy Stworzeń Nocnych. Analiza zawartości sowich wypluwek pokazuje nie tylko to, czym żywi się sowa, ale także jaka jest populacja małych gryzoni o nocnym trybie życia, które bardzo trudno zaobserwować. Fot. Jarosław Myśliwski

Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie zaprasza na warsztaty, ptakoliczenie i inne imprezy ekologiczne. Część z nich odbywa się dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. ŚOB prosi też o podzielenie się zrazami starych odmian drzew owocowych.

Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie od wielu lat organizuje zajęcia przyrodnicze i wyrobił sobie w tej dziedzinie markę. Co roku korzysta z nich kilka tysięcy osób.

– Nowością są wprowadzone w grudniu zajęcia na temat węgla. Bardzo się spodobały. Teraz promujemy zajęcia na temat zanieczyszczenia światłem. Mamy dwie edukatorki, które uświadamiają, jaki wpływ ma sztuczne światło na rośliny i zwierzęta. Pokazują też sprytne rozwiązania jak zaspokoić potrzeby ludzi, a jednocześnie jak najmniej szkodzić przyrodzie – mówi dr Julia Góra, kierownik edukacji w Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej w Radzionkowie.

O jeżach, nietoperzach i gorącej atmosferze

Z oferty ŚOB korzysta co roku kilka tysięcy osób. Prawie 4,5 tysiąca uczestników wzięło udział w 2024 r. w warsztatach przyrodniczych dla szkół i przedszkoli. Korzystając z dofinansowania WFOŚiGW w Katowicach, wyedukowano kolejne 2255 osób. 

Ważnym punktem ogrodowych wydarzeń była organizacja imprez przyrodniczo-edukacyjnych w ramach Śląskiego Kalendarza Ekologicznego. W 2024 roku odbyły się: w marcu Dzień Pączków, w kwietniu Dzień Wód Stojących, w czerwcu Noc Stworzeń Nocnych, w sierpniu Piknik z Okazji Zakończenia Wakacji, a we wrześniu Dzień Roślin Użytkowych. Imprezom tym towarzyszyły tematyczne warsztaty dla szkół, w których od marca do września wzięło udział prawie 400 osób. Podobną liczbę uczestników miała seria zajęć "Cała prawda o smogu" dla dzieci i młodzieży z radzionkowskich szkół. 

W czasie ferii były bezpłatne zajęcia dla dzieci "O jeżach i nietoperzach" oraz "Herbatka z botanikiem". W kwietniu na terenie ogrodu wystartował nowy quest pt. "Złap równowagę – quest na rzecz zrównoważonego rozwoju", z którego do października skorzystało około 1000 graczy. 

We wszystkie wakacyjne czwartki ogród botaniczny proponował miłośnikom przyrody i spacerów bezpłatne oprowadzanie z przewodnikiem. Z tej formy spędzenia letnich dni skorzystało 156 osób, zarówno dorosłych, jak i dzieci oraz młodzieży.

W listopadzie oraz grudniu przeprowadzono na terenie szkół specjalne warsztaty dla młodzieży z Radzionkowa "Nie podgrzewaj atmosfery". Skorzystało z nich 414 uczniów.

Zaproszenie na warsztaty

Co w tym roku? Kalendarz imprez ŚOB jest jeszcze dopinany, ale już teraz ogród zaprasza w styczniu i lutym na bezpłatne warsztaty dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Liczba warsztatów jest ograniczona, czas trwania to trzy godziny lekcyjne. W sprawie umówienia terminu należy kontaktować się z Julią Górą, tel. 534-994-577.

Zimowe Ptakoliczenie

W ostatni weekend stycznia odbędzie się ogólnopolska akcja Zimowego Ptakoliczenia. Jak co roku na wspólny spacer w ramach ŚOB w Radzionkowie, a przewodnikiem będzie Witold Nocoń z Górnośląskiego Koła Ornitologicznego działającego przy Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Zaproszenie jest skierowane zarówno do znawców ptaków, jak i zupełnych amatorów. Zbiórka w niedzielę, 26 stycznia o godz. 9 w Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej w Radzionkowie przy ul. Księżogórskiej 90a. Nie obowiązują zapisy, a udział jest bezpłatny. Wycieczka odbędzie się niezależnie od warunków pogodowych i potrwa ok. 1,5-2 godziny. Warto zabrać ze sobą lornetkę i pamiętać o ciepłym ubiorze.

ŚOB poszukuje starych drzew owocowych

Od niemal dziesięciu lat Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie angażuje się w ratowanie ginących starych odmian drzew owocowych. Pracownicy pobierają zrazy dawnych odmian jabłoni, a w mniejszym zakresie także śliw, grusz i czereśni, Szczepią je na ogrodowych podkładkach, a następnie... rozdają. Dzięki temu ta wielka różnorodność smaków i zapachów nie odejdzie w niepamięć, nie ulegnie powszechnej komercjalizacji. Poszukiwane są drzewa owocowe – okazy co najmniej pięćdziesięcioletnie, z których pod koniec zimy należy odciąć fragmenty zwane fachowo zrazami (to niewielkie jednoroczne pędy). Zrazy można pobrać samodzielnie według instrukcji dostępnej na stronie www.obradzionkow.robia.pl w zakładce "szczepienie drzew" i przynieść lub przesłać do Regionalnej Stacji Edukacji Ekologicznej, ul. Księżogórska 90a, 41-922 Radzionków. Można też zadzwonić lub napisać do ŚOB, aby poznać więcej szczegółów: 536-330-776, 534-994-576 (w dni powszednie w godz. 7-15) lub [email protected]. Do niektórych lokalizacji przyjeżdżają ogrodowi pracownicy i pomagają fachowo zebrać zrazy.

 

 

Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi redakcja.

[ZT]57044[/ZT]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%