Dzięki pozyskanemu wsparciu w szkole w Boruszowicach powstanie nowoczesna Zielona Pracownia wyposażona w pomoce dydaktyczne oraz rozwiązania wspierające edukację przyrodniczą i ekologiczną. Fot. Jarosław Myśliwski
Szkoła Podstawowa w Boruszowicach otrzymała 60 tys. zł dofinansowania w ramach XII edycji konkursu "Zielona Pracownia". Dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w placówce powstanie nowoczesna przestrzeń do nauki ekologii, biologii, geografii i ochrony środowiska.
Uroczysta gala podsumowująca XII edycję konkursu "Zielona Pracownia" odbyła się w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" w Koszęcinie. Program realizowany na terenie województwa śląskiego wspiera tworzenie nowoczesnych przestrzeni edukacyjnych służących nauce o środowisku, ekologii i zrównoważonemu rozwojowi.
W gronie laureatów znalazła się również Szkoła Podstawowa w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Jana Pawła II w Boruszowicach w gminie Tworóg. Projekt pod nazwą "Podróże w czasie i przestrzeni" otrzymał dofinansowanie w wysokości 60 tys. zł.
Dzięki pozyskanemu wsparciu w szkole powstanie nowoczesna Zielona Pracownia wyposażona w pomoce dydaktyczne oraz rozwiązania wspierające edukację przyrodniczą i ekologiczną. To miejsce, które pozwoli uczniom zdobywać wiedzę w atrakcyjny i praktyczny sposób.
Tegoroczna edycja konkursu cieszyła się rekordowym zainteresowaniem szkół z całego województwa śląskiego.
– XII edycja konkursu "Zielona Pracownia" już za nami. To 789 pracowni edukacyjnych na terenie całego województwa śląskiego. Przez 12 edycji wojewódzki fundusz przeznaczył na edukację ekologiczną młodego pokolenia 36 milionów złotych. W tym roku wpłynęła rekordowa liczba wniosków – 212, z czego akceptację uzyskało aż 95. Tylko w tym roku przeznaczamy na Zielone Pracownie 5,6 mln złotych – podkreślał podczas gali prezes WFOŚiGW w Katowicach Mateusz Pindel.
Jak zaznaczył, za statystykami kryją się przede wszystkim uczniowie i nauczyciele.
– Za tymi liczbami stoją dzieci, młodzież, nauczyciele i piękne edukacyjne przestrzenie, z których będą korzystać obecne i przyszłe pokolenia. Kiedy uczestniczymy w otwarciach Zielonych Pracowni, słyszymy, że są to miejsca wyjątkowe – miejsca, gdzie teoria spotyka się z praktyką, a nauka staje się fascynującą przygodą. Uśmiech dzieci i satysfakcja nauczycieli są najlepszym potwierdzeniem, że te środki są dobrze inwestowane i przyniosą korzyści w przyszłości – mówił Mateusz Pindel.
Zastępca prezesa WFOŚiGW w Katowicach Iwona Gejdel-Targosz zwróciła uwagę na ogromne zainteresowanie programem.
– To rekordowe zainteresowanie konkursem pokazuje, jak duża jest potrzeba tworzenia takich miejsc. Podczas otwarć Zielonych Pracowni widzimy nie tylko radość dzieci, ale także satysfakcję nauczycieli, którzy mogą pracować w nowoczesnych warunkach. To przestrzenie, w których młodzież rozwija swoje pasje związane z edukacją ekologiczną, przyrodniczą, geografią, biologią czy fizyką oraz korzysta z nowoczesnych pomocy dydaktycznych – podkreślała.
Jak dodała, zainteresowanie szkół pokazuje, że program powinien być kontynuowany.
– Zaangażowanie szkół w tworzenie Zielonych Pracowni pokazuje, że potrzebna jest kolejna, trzynasta edycja konkursu – zaznaczyła Iwona Gejdel-Targosz.
Gala w Koszęcinie i edukacyjny piknik
Tegoroczne podsumowanie konkursu odbyło się w wyjątkowych plenerach zespołu pałacowo-parkowego w Koszęcinie. Towarzyszył mu piknik edukacyjny przygotowany dla uczestników wydarzenia. Oprawę artystyczną gali zapewnił Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", który wystąpił przed zgromadzonymi gośćmi.

Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi redakcja.
::news{"type":"see-also","item":"73196"}
Jarosław Myśliwski [email protected]