Zwierzak potrzebuje własnej przestrzeni do życia. Jeżeli mu jej nie zapewnimy, nie będzie czuł się dobrze w naszym domu i... stworzy ją sobie sam. Niekoniecznie respektując naszą.
Przed największym wyzwaniem stają właściciele zwierząt, które poruszają się po domu czy mieszkaniu – czyli psów i kotów. Obowiązkiem właściciela jest zapewnienie zwierzakowi komfortowego i bezpiecznego miejsca do wypoczynku, zabawy, jedzenia i załatwiania potrzeb fizjologicznych.
– Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, jakie zwierzę zamieszka pod naszym dachem i jakie są jego potrzeby. Wziąć pod uwagę rasę, wielkość, ale też wiek – w przypadku szczeniaków czy małych kotów należy pamiętać na przykład o zabezpieczeniu niektórych elementów, takich jak kable – wymienia Renata Chrzanowska, specjalista ds. marketingu sklepu zoologicznego e-Hunter.
Chcę być blisko ciebie
Wbrew powszechnemu przekonaniu, wielkość powierzchni mieszkalnej nie ma dla psa większego znaczenia. Dom powinien być miejscem, gdzie odpoczywa. Jednak z drugiej strony duży czworonóg potrzebuje większego legowiska, większych misek – a więc również więcej miejsca. Również gdy zamierzamy przygarnąć więcej niż jednego pupila, pamiętajmy, że każdy powinien mieć swoje "sprzęty".
– O ile koty zwykle same wybierają sobie miejsce do spania – i nieraz jest to łóżko właściciela – o tyle psy chętniej korzystają z legowiska. Powinno być odpowiednio duże, żeby zwierzakowi było wygodnie. Dla ras długowłosych, z gęstym podszerstkiem, rekomenduje się te wykonane z materiałów mniej oddających ciepło, dla starszych i chorych psów – ortopedyczne, z pianki, pozbawione rantów. Legowisko powinno być ustawione w miejscu spokojnym, w którym rzadziej przechodzimy, z dala od drzwi czy kaloryfera, ale też nieodizolowanym od domowników. Zwierzęta lubią nas obserwować, wtedy czują się bezpieczniej – zaznacza Renata Chrzanowska.
Czasem potrzebuję spokoju
Podobne zasady obowiązują odnośnie misek. To ważne zwłaszcza w przypadku zwierząt ze schroniska, które często bronią swojego jedzenia, a zgiełk podczas posiłku jest dla nich źródłem stresu.
– Równie istotny jest wybór miejsca, w którym postawimy kuwetę dla kota. To kolejny sprzęt, który powinien być dostosowany do wielkości zwierzaka. Najlepiej postawić ją na kafelkach, które łatwo oczyścić. Jeżeli decydujemy się umieścić kuwetę na panelach czy drewnianym parkiecie, wybierzmy tę zamykaną, która ogranicza ryzyko zabrudzenia podłogi. Polecam też modele z filtrem, pochłaniającym nieprzyjemny zapach – wymienia przedstawicielka sklepu e-Hunter.
Gdy się nudzę, to rozrabiam
Warto wygospodarować również miejsce na akcesoria spacerowe i zabawki dla zwierzaka. W domu pies powinien się wyciszyć, dlatego warto mieć pod ręką produkty angażujące go emocjonalnie. Dobrze sprawdzą się maty i kule węchowe, a także zabawki, które wypełnia się jedzeniem. Szczeniakom warto sprezentować zabawki z wypustkami masującymi dziąsła, pomocne przy wymianie uzębienia.
– Dla kota obowiązkowy jest drapak. Powinien być na tyle wysoki, żeby kot mógł się na nim całkowicie "wyciągnąć". Warto postawić go w miejscu, w którym zwierzak najchętniej przebywa – w przeciwnym razie będzie drapał gdzie indziej... – uśmiecha się Renata Chrzanowska.
Zabawek dla kota powinno być więcej, ponieważ zwykle preferujemy, żeby nie wychodził z domu. Ważne, by zaspokoiły jego naturalny instynkt łowiecki, dlatego poleca się zwłaszcza te na wędce oraz piłeczki, które można gonić. Dodatkową atrakcją będą piórka czy inne odstające elementy. Popularnością cieszą się zabawki z dodatkiem kocimiętki czy matatabi – substancji stymulujących kota do aktywności.
– Akcesoria dla zwierząt powinny być nie tylko funkcjonalne, ale też estetyczne. Oferta sklepów zoologicznych jest obecnie na tyle bogata, że z powodzeniem znajdziemy sprzęty nie tylko pasujące do wystroju naszych wnętrz, ale nawet stanowiące oryginalny element dekoracyjny – zaznacza Renata Chrzanowska.
[ZT]38383[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz