Zamknij

MISSION (IM)POSSIBLE – czyli porządek u nastolatka

09:46, 13.02.2023 Aktualizacja: 09:46, 13.02.2023

MISSION (IM)POSSIBLE – czyli porządek u nastolatka

Pokój nastolatka można opisać słynnym cytatem z filmu „Dzikość Serca” – „symbol niezależności i wiary w wolność jednostki”. Stanowi bardzo osobistą strefę, do której nasze nastoletnie pociechy przywiązują dużą wagę, nadając jej indywidualny rys. Warto więc wspomóc je w mądrych decyzjach aranżacyjnych, podpowiadając ułatwiające utrzymywanie porządku rozwiązania stylistyczne, zaczerpnięte z obecnie popularnych trendów wnętrzarskich.

Pod modny klucz

Pokój nastoletniej pociechy nie musi być wnętrzarskim misz-maszem. Dobrym pomysłem jest ustanowienie wraz z naszym dzieckiem jednego motywu przewodniego, według którego będziemy dobierać nie tylko meble i wszelkie dodatki. Pomoże on także w utrzymywaniu odpowiedniego porządku:

- Aktualnie mamy do dyspozycji wiele ciekawych i różnorodnych stylów aranżacyjnych, które wspaniale wpisują się w wymagające gusta nastolatka. Pierwszym z nich jest boho, czyli kolorowy styl neohippie szturmem zdobywający „salony”. Dobrze współgra z kolorowym światem młodości eklektycznie łączącym wzory i motywy, przywołując na myśl Coachellę, Festiwal Kolorów, ukochane kapele, pierwsze miłości oraz potrzebę wolności – wyjaśnia Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu Galerii Wnętrz DOMAR.

Po drugiej stronie mamy styl MODERN - prosty, technokratyczny, ale nie surowy. Doskonale wpasowuje się w gust zwolenników prostoty i… porządku, bo w takim wnętrzu łatwiej utrzymać wszystko pod kontrolą.

Przez swoją uniwersalność, prostotę czy naturalne barwy zawsze w modzie jest styl eko. Co ciekawe, jest on bardzo zbliżony do nurtu skandynawskiego, najbardziej uwielbianego stylu Polaków. Stawia na naturalność i bezpretensjonalność.

Pudła, pudełka, pudełeczka

Najprostszym i najszybszym sposobem na ukrycie różnych przedmiotów – przyborów szkolnych, kosmetyków czy kabli oraz ładowarek – są proste koszyki służące jako organizery, na przykład do szuflad.

- Takie pudełka pomogą opanować nieład panujący, na przykład, w skarpetkach, rajstopach czy bieliźnie. Jeśli jednak pociechy lubią bardziej industrialne klimaty, warto zestawić proste przedmioty z drewna z tymi wykonanymi z metalu. Ciekawym rozwiązaniem jest drabinka z organizerami, zajmująca niewiele miejsca i stanowiąca ciekawy element dekoracyjny – mówi Aldona Mioduszewska.

W porządkach na pewno przydadzą się gadżety do zadań specjalnych, czyli ładnie zaprojektowane przedmioty, które nie tylko ubarwią przestrzeń pokoju, ale i będą sprzyjać uporządkowaniu przestrzeni. Mogą to być gazetniki w formie budynków, interaktywne tablice do wieszania, pojemniki z charakterystycznymi motywami, magnes- emotikony czy wiszące przyborniki.

A co z oświetleniem?

Pamiętajmy także o odpowiednim doborze lamp. Przez większość roku dziecko korzysta ze sztucznego źródła światła i musi być ono jak najbardziej przyjazne jego oczom.

- Zacznijmy od lampy wiszącej. Producenci kuszą wzornictwem i kolorystyką, ale kształt i rozmiar lampy należy dobrać proporcjonalnie do powierzchni pokoju. W tych niewielkich i niskich - najlepiej zastosować  oświetlenie takie jak plafony i lampy wiszące z regulacją podwieszenia. Z kolei w wysokich pomieszczeniach dobrze sprawdza się lampa sufitowa w postaci żyrandola wieloramiennego. I tu uwaga: warto pomyśleć o żyrandolu z regulowanym źródłem światła, dzięki czemu można odpowiednio rozjaśniać lub przyciemniać pokój, a także ustawiać kąt padania – podpowiada Aldona Mioduszewska.

O tym też pamiętajmy

Pokój nastolatka jest zawsze wielozadaniowy. To jednocześnie sypialnia, salon i miejsce nauki. Najważniejsze jednak w pokoju nastoletniego dziecka jest biurko. Powinno być ustawione jak najbliżej okna i tak, aby światło dzienne nie padało bezpośrednio na monitor komputera czy laptopa. W celu zapewnienia optymalnego oświetlenia do nauki, należy ustawić biurko prostopadle do okna. Pamiętajmy też o prawo- lub leworęczności naszego dziecka przy ustawianiu biurka i lampy biurkowej.

Sama lampka powinna mieć długie, wysuwane ramię umożliwiające przesuwanie i doświetlanie potrzebnej powierzchni biurka. Jej wysokość nie powinna przekraczać 40 cm, bowiem taka odległość jest optymalna dla wzroku. W pokoju dziecięcym nie może więc zabraknąć klasycznych lampek ze sprężynową regulacją ramienia.  Te w wersji dokręcanej do parapetu – jako idealne lampki do czytania w łóżku.

[ZT]39917[/ZT]

 


komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%