Zamknij

Oświetlenie poddasza – dlaczego warto zadbać o naturalne światło?

15:37, 01.10.2024 Aktualizacja: 15:37, 01.10.2024

Ilość naturalnego światła jakiej doświadczamy w ciągu dnia to jeden z czynników, który determinuje nasze zdrowie, stan psychiczny,a także naturalny system dobowy organizmu. Światło dzienne ma bowiem niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie, zmniejsza stres, a co za tym idzie – poprawia koncentrację. Bez niego nie bylibyśmy w stanie funkcjonować tak, jak robimy to obecnie; dlatego większość z nas wpuszcza do domów i mieszkań całe pokłady naturalnego światła, starając się czerpać z niego maksymalne korzyści. Co jednak, jeżeli mamy do czynienia z pokojem na poddaszu, gdzie w grę nie wchodzi zamontowanie zwyczajnych okien? Na szczęście są na to sposoby! Już dziś dowiedz się, dlaczego oświetlenie poddasza ma ogromne znaczenie dla komfortu przebywania w pomieszczeniu, a także jak rozświetlić je w taki sposób, by możliwe było pozyskanie jak największej ilości światła dziennego.

Oświetlenie poddasza to inwestycja. Sprawdź, o czym konkretnie mowa!

Światło dzienne od lat uchodzi za swoiste lekarstwo dla duszy. To porównanie potwierdza szereg badań, które wskazują, że dostęp do naturalnego źródła światła reguluje ilość witaminy D w organizmie człowieka, a czas spędzony przy dziennym oświetleniu redukuje napięcie. Jednocześnie, przebywanie w miejscach z dostępem do naturalnego światła znacznie zmniejsza objawy sezonowego zaburzenia afektywnego, potocznie nazywanego SAD – pojawiającego się zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowych, gdy dni są znacznie krótsze, a my mamy mniej możliwości przebywania na świeżym powietrzu. Pomieszczenia z dostępem do światła dziennego to miejsca, w których chce się przebywać; naturalne oświetlenie sprzyja bowiem poprawie zdolności umysłowych, jednocześnie polepszając samopoczucie. To jednak nie wszystko; naturalne światło stanowi również źródło ciepła, które jest szczególnie istotne w przypadku nowoczesnych, energooszczędnych domów. Poddasze to specyficzne miejsce, którego oświetlenie może okazać się niemałym wyzwaniem – wystarczy jednak zapoznać się z ofertami firm takich jak Polskie Centrum Dachowe aby dowiedzieć się, że wprowadzenie na poddasze więcej naturalnego światła to nic trudnego, o ile ma się odpowiedni sprzęt. Mowa tu przede wszystkim o oknach dachowych, nierzadko określanych mianem połaciowych, które sprawdzają się zarówno na dachach skośnych, jak i płaskich, doskonale doświetlając pomieszczenie światłem dziennym. Takie rozwiązanie to możliwość wprowadzenia na poddasze ogromnych ilości naturalnego światła, zmniejszając konieczność doświetlania pomieszczenia sztucznym światłem. Efekt? Ogromna oszczędność energii elektrycznej i poprawa przepływu powietrza w mieszkaniu.

Komfortowe poddasze tylko z oknami dachowymi

Okna dachowe są w stanie nadać wnętrzom niemałego uroku – element ten łączy także funkcjonalność z aspektami dekoracyjnymi, pozwalając cieszyć się widokiem na przesuwające się po niebie chmury czy nocne niebo usiane gwiazdami. Ich montaż jest w większości przypadków wyjątkowo prosty, zaś prace nie wymagają zbyt dużej ingerencji w konstrukcję dachu. Jednocześnie są one również wysoce uniwersalne; na rynku znajdziemy szereg różnego typów okien dachowych, które różnią się między sobą estetyką, a także rozmiarem. Ważne jednak, aby właściwie zaplanować oraz zastosować oświetlenie na poddaszu; zakłada się, że powierzchnia oszybienia okien nie powinna być mniejsza niż 1/8 powierzchni całej podłogi, aby efektywnie oświetlić poddasze. Przed zakupem okien dachowych warto skonsultować się ze specjalistą, który nie tylko będzie w stanie doradzić najlepszy model, lecz także podpowie, jak prawidłowo rozmieścić okna na dachu, by mogły swobodnie rozświetlić całe poddasze, czerpiąc korzyści z dostępu do naturalnego światła.

(Artykuł promocyjny)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%