Zamknij

Order Orła Białego dla związanego z Tarnowskimi Górami ks. Franciszka Blachnickiego

09:47, 07.08.2023 esp Aktualizacja: 10:03, 07.08.2023
Order Orła Białego z rąk prezydenta odebrali moderator generalny ruchu światło życie ks. Marek Sędek i główna odpowiedzialna Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła Urszula Pohl. Fot. Przemysław Keler/KPRP Order Orła Białego z rąk prezydenta odebrali moderator generalny ruchu światło życie ks. Marek Sędek i główna odpowiedzialna Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła Urszula Pohl. Fot. Przemysław Keler/KPRP

W niedzielę prezydent Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył Orderem Orła Białego związanego z Tarnowskimi Górami ks. Franciszka Blachnickiego. To założyciel Ruchu Światło–Życie i twórca Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Order Orła Białego z rąk prezydenta odebrali moderator generalny Ruchu Światło-Życie ks. Marek Sędek i główna odpowiedzialna Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła Urszula Pohl. Uroczystość odbyła się w Centrum Ekologii Integralnej Ruchu Światło–Życie w Krościenku nad Dunajcem.

– Ks. Franciszkowi Blachnickiemu ten order szczególnie się należy. Za walkę o suwerenną Polskę. Był prześladowany przez komunistów, więziony, umieszczony na przymusowym leczeniu psychiatrycznym, a liczne akcje dezinformacyjne deprecjonowały ruch, który tworzył – stwierdził prezydent Andrzej Duda.

Ks. Franciszek Blachnicki był założycielem i duchowym ojcem Ruchu Światło–Życie oraz wspólnoty życia konsekrowanego Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła. Był też inicjatorem Krucjaty Wstrzemięźliwości, założycielem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodów oraz Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji Światło–Życie w Carlsbergu w Niemczech.

Zmarł nagle w Carlsbergu 27 lutego 1987 r. W 2021 roku na zlecenie prokuratorów IPN przeprowadzono ekshumację jego zwłok, w związku z podejrzeniem zabójstwa duchownego. Wyniki śledztwa wskazują, że ks. Blachnicki został otruty.

Wcześniej toczyło się już jedno śledztwo w sprawie otrucia ks. Franciszka Blachnickiego, ale w 2006 r. zostało umorzone „wobec braku danych dostatecznie uzasadniających popełnienie przestępstwa”.

Ks. Franciszek Blachnicki i Tarnowskie Góry

Przypomnijmy, że Franciszek Blachnicki trafił do Tarnowskich Gór w 1929 r. Ukończył szkołę powszechną przy ul. Sobieskiego i Gimnazjum Męskie im. księcia Jana Opolskiego (dzisiejszy Staszic).

Po maturze w 1938 r. Blachnicki rozpoczął służbę wojskową, w sierpniu 1939 r. jako podchorąży trafił do 11. Pułku Piechoty, który stacjonował w koszarach przy ul. Kościuszki w Tarnowskich Górach.

Brał udział w kampanii wrześniowej, potem zaangażował się w działalność konspiracyjną i został aresztowany. Z aresztu w Tarnowskich Górach trafił do KL Auschwitz. Po 13 miesiącach przewieziono go do więzienia w Katowicach. Został skazany na karę śmierci. Gdy oczekiwał na wykonanie wyroku, po 4,5 miesiącach niespodziewanie karę zamieniono na 10 lat więzienia.

Po wojnie Franciszek Blachnicki wstąpił do seminarium duchownego. Po przyjęciu święceń kapłańskich prawdopodobnie przez krótki czas był nieformalnym wikarym w parafii Świętych Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach.

Czytaj też:

Zabójstwo księdza związanego z Tarnowskimi Górami. Ks. Blachnicki został otruty

Tarnowskie Góry. Spektakl o wiarygodnym świadku. Rzecz o Franciszku Blachnickim

[ZT]42945[/ZT]

 

(esp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%