Szpital powiatowy dostanie od samorządu prawie 5 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na rozbudowę oddziału neurologicznego z pododdziałem udarowym. To bardzo dobra wiadomość, bo coraz trudniej o leczenie pacjentów z dolegliwościami neurologicznymi.
Szpital zamierza zwiększyć liczbę łóżek, także tych na pododdziale udarowym. Obecnie oddział ma 28 miejsc, a będzie 35-37. Z czterech do siedmiu zwiększy się liczba łóżek "udarowych". Funkcjonowanie oddziału, mówiąc w skrócie, zostanie zreorganizowane. Poza tym pacjenci mają być leczeni w lepszych warunkach, ma się zmniejszyć liczba łóżek w salach.
Rozpoczęcie remontu planowane jest na połowę tego roku, prace potrwają kilka miesięcy. Na czas ich prowadzenia oddział zostanie przeniesiony do innej części szpitala.
Większa liczba łóżek wpłynie na dostępność do świadczeń z zakresu neurologii, szczególnie leczenia ostrych udarów mózgu. – W dobie starzejącego się społeczeństwa oraz rosnącej liczby schorzeń cywilizacyjnych wzrasta potrzeba hospitalizacji pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi – mówi Sławomir Głaz, rzecznik prasowy Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach. Tymczasem w regionie maleje dostępność do leczenia: coraz miej neurologów pracuje na oddziałach szpitalnych, jednocześnie zmniejsza się ilość łóżek neurologicznych.
– Powiększenie oddziału w znaczący sposób przyspieszy możliwości diagnostyczno-terapeutyczne. Obecnie oddział prowadzi trzy programy lekowe NFZ: leczenie choroby Pompego, leczenie immunoglobulinami, leczenie pacjentów z migreną przewlekłą. Po remoncie planuje uruchomić w porozumieniu z NFZ kolejne, które obejmowałoby leczenie: stwardnienia rozsianego, dystonii, spastyczności i choroby Parkinsona - dodaje.
Warto przypomnieć, że w Trójce pacjentów po udarze leczy się metodą zwaną tromboliza. To nowoczesna terapia, która pozwala pacjentowi wrócić do pełnego zdrowia. By leczenie trombolityczne się powiodło, pacjent musi pojawić się w szpitalu w ciągu ok. 4 godzin od wystąpienia pierwszych objawów.
– Jeśli jest konieczność pilnej interwencji operacyjnej to dzięki całodobowemu lądowisku dla śmigłowców, mamy możliwość przekazania pacjenta np. na trombektomię mechaniczną – wyjaśnia Sławomir Głaz.
W roku 2023 w szpitalu w Tarnowskich Górach leczono 377 pacjentów po udarze. Zdecydowana większość to mieszkańcy powiatu tarnogórskiego, ale do placówki trafiają też osoby spoza powiatu.
Czytaj także:
Konkurs na Zielone Pracownie. WFOŚiGW w Katowicach czeka na wnioski
Wójt nie będzie kandydował. Są inni chętni
Tarnowskie Góry. Zderzenie na Zagórskiej. Kto zawinił?
Narkotyki i leki za 300 tys. zł. Afera na lotnisku
Szkoła żegna zmarłą nauczycielkę
Jestem15:34, 19.01.2024
0 2
PROBLEMEM --- herr-donald 15:34, 19.01.2024