Zamknij

Bractwo Strzeleckie w Tarnowskich Górach. Jak Małpi Gaj...

14:40, 11.08.2024 . Aktualizacja: 14:02, 12.08.2024
Bractwo Strzeleckie w Tarnowskich Górach. Z kompleksu strzeleckiego pozostał park i strzelnica. Fot. Jarosław Myśliwski Bractwo Strzeleckie w Tarnowskich Górach. Z kompleksu strzeleckiego pozostał park i strzelnica. Fot. Jarosław Myśliwski

"Przez cały okres istnienia kompleksu, niezależnie od przynależności politycznej miasta, kwitło w nim życie towarzyskie i kulturalne. W parku organizowano nieprzerwanie do 1939 r. festyny, koncerty muzyczne, inicjowane nie tylko przez miejscowe Bractwo Strzeleckie. Dużą popularnością cieszyła się restauracja w siedzibie organizacji, która wymieniona została wśród najważniejszych tarnogórskich lokali w Turystyczno Krajoznawczym Przewodniku po Województwie Śląskim autorstwa Stanisława Berezowskiego. Szczególne znaczenie odgrywał turniej królewski rozpoczynający się w drugim dniu Zielonych Świątek, a towarzyszące mu imprezy skupiały setki uczestników. Widowiskowymi elementami wspomnianych uroczystości były pochody przemieszczające się wśród muzyki, wystrzałów i wiwatów ulicami Tarnowskich Gór. W okresie międzywojennym przed siedzibą towarzystwa organizowano wówczas lunapark" – napisał dr Krzysztof Gwóźdź, autor monografii Bractwa Strzeleckiego z Tarnowskich Gór.

Kompleks bractwa był miejscem organizacji imprez patriotycznych. W 1897 r. zorganizowano tu strzelanie i festyn z okazji odsłonięcia pomnika cesarza Wilhelma I, który znajdował się na dzisiejszym pl. Wolności, wówczas Wilhelmsplatz. Natomiast w latach II Rzeczypospolitej coroczne zawody i zabawa uświetniały miejskie obchody święta 3 Maja.

Organizowały tu ważne imprezy liczne tarnogórskie instytucje. W 1874 roku odbyło się  święto założycielskie miejscowego Związku Kombatanckiego, zrzeszającego zamieszkujących powiat tarnogórski uczestników wojen, w wyniku których stało się możliwe zjednoczenie Niemiec w 1871 r. Gdy Tarnowskie Góry znalazły się w granicach II Rzeczypospolitej, w kompleksie organizowały swoje imprezy miejscowe Gniazdo Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" i Związek Powstańców Śląskich. Związek Śląskich Kół Śpiewaczych po zmaganiach na scenie Domu Ludowego organizował w kompleksie strzeleckim festyn, podczas którego występowały miejscowe chóry, ogłaszano wyniki wcześniejszego turnieju śpiewackiego. 

"Kres działalności tarnogórskiego Bractwa Strzeleckiego (od lat 30-tych XX w. Kurkowego Bractwa Strzeleckiego) przyniósł wybuch II wojny światowej. Po wojnie prawie wszystkie zabudowania kompleksu, który przez ponad wiek służył tarnogórzanom, uległy dewastacji, a następnie rozbiórce. Na miejscu dawnej siedziby towarzystwa wybudowano gmach według przedwojennego projektu znanego architekta Karola Schayera, w którym dziś znajdują się biura starostwa powiatowego. Świadkiem wielu organizowanych tutaj imprez pozostał budynek strzelnicy (ul. Tadeusza Kościuszki 5), który za sprawą tarnogórskich organizacji społecznych, kulturalnych i naukowych został wpisany do Rejestru Zabytków Województwa Śląskiego w 2004 r., czyli dokładnie w stulecie jego wybudowania" – napisał dr Gwóźdź.

Budynek strzelnicy w czasach PRL-u służył najpierw ciężarowcom, potem zawodnikom judo. Po przemianach ustrojowych został sprzedany. Obecnie znajduje się tam lokal gastronomiczny.

W dawnym parku brackim wyremontowano chodniki, ustawiono ławki, a cały teren uporządkowano. Jesienią 2009 r. nadano temu miejscu oficjalną nazwę Park Strzelecki.

Tradycje Bractwa Strzeleckiego kontynuuje zawiązane w 1997 r. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Tarnowskich Górach. Bracia kurkowi postarali się o ustawienie głazu z nazwą Park Strzelecki. Odsłonięto go 24 października 2009 r.

Czytaj też::

Tarnowskie Góry. Kiedy Dzwonnica Gwarków doczeka się remontu?

Huta Cynku Miasteczko Śląskie skreślona z listy największych trucicieli

[ZT]53090[/ZT]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%