Zamknij

Staszic ma już 150 lat. Zobaczcie archiwalne zdjęcia

20:02, 10.01.2024 esp
Skomentuj Pracownia zoologii. Fot. Archiwum szkoły Pracownia zoologii. Fot. Archiwum szkoły

Budowa zakończyła się w dniu urodzin cesarza Wilhelma I – 22 marca 1874 roku. 150 lat temu zaczęła działać prestiżowa szkoła, której tradycje kontynuuje II LO im. S. Staszica w Tarnowskich Górach. W miejskiej bibliotece można oglądać ciekawą jubileuszową wystawę archiwalnych fotografii.

Plany budynku szkoły opracował architekt Heinrich Herzog. Wśród fundatorów przedsięwzięcia byli m.in. Kasa Kopalń Górnośląskich, powiat bytomski, Donnersmarckowie ze Świerklańca i Nakła Śląskiego, radca Grundmann z Katowic.

Nowy budynek wyróżniał się na tle parterowych i piętrowych domów. Szkoła ustępowała wielkością tylko kościołowi pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Prawdopodobnie w 1899 r., przed obchodami 25-lecia, fotograf Carl Liebert wykonał serię zdjęć dokumentujących wygląd budynku. Zachowały się dwie fotografie z zewnątrz i dziewięć z wnętrza budynku.

125 lat później archiwalne zdjęcia wziął w swoje ręce nauczyciel "Staszica" Robert Kufel. Korzystając z projektu Deoldify oraz programów graficznych opartych na sztucznej inteligencji, postarał się poprawić jakość zdjęć, zwłaszcza w zakresie kontrastu i kolorystyki.

"Głównym pomysłem była próba wygenerowania koloru dla obrazu czarno-białego za pomocą dwóch sieci neuronowych – generatora i dyskryminatora. Ostateczny rezultat jest bardziej naturalny i wierny oryginalnemu obrazowi niż tradycyjne metody kolorowania czarno-białych zdjęć" – informuje szkoła.

[FOTORELACJA]28379[/FOTORELACJA]

Jak wyglądał kiedyś Staszic?

"Staszic" to neorenesansowa budowla z czerwonej cegły, ozdobiona elementami z czerwonej terakoty oraz pilastrami i gzymsami z żółtego materiału.

Przy wejściu do szkoły znajdowało się mieszkanie woźnego, a za dwoma salami lekcyjnymi biblioteka oraz mała klatka schodowa prowadząca na II piętro. Na pierwszym piętrze znajdowały się trzy sale lekcyjne i pokój nauczycielski, zwany salą konferencyjną. Część południowa to mieszkanie dyrektora – 7 pokoi i kuchnia.

Na drugim piętrze znajdowały się: sala rysunków z pomieszczeniem na modele, sala śpiewu, dwa pomieszczenia na zbiory naukowe (eksponaty zoologiczne i minerały) oraz dwie pracownie fizyczne.

Centralną część drugiego piętra zajmowała aula. Pierwotnie zdobiły ją korynckie pilastry, na których osadzono pełne belkowanie z fryzem o kwiatowym ornamencie oraz kasetonowy ozdobny strop. Na ścianach umieszczono popiersia filozofów, nad katedrą – popiersie cesarza Wilhelma II i figura orła nawiązująca do godła Cesarstwa Niemieckiego.

Z oryginalnego wystroju szkoły zachowały się żeliwna, ozdobna konstrukcja klatki schodowej, dębowe drzwi wejściowe, drewniane wewnętrzne przepierzenia na parterze budynku oraz naścienny dzwonek.

Wystawę "150 lat w sepii i w kolorze" w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowskich Górach można oglądać do końca stycznia.

Czytaj też:

Tarnowskie Góry. Pamiętacie bar dworcowy?

Radni za odwołaniem Józefa Kubicy ze stanowiska

Tarnowskie Góry. Wsiadł do ligiera, sprawa w sądzie

Tarnowskie Góry. Centrum przesiadkowe wybudowane. Ale..

[ZT]46897[/ZT]

 

(esp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

StaszicStaszic

1 1

Miło wracać do szkolnych czasów, to jednak prestiżowa szkoła, gdzie każdy zasługiwał na szacunek. Dobrze, że szkoła doczekała renowacji, jednak to cenne dziedzictwo, które musi przetrwać. Nauczyciele nigdy nie bronili dostępu, do eksponatów, które znajdowały się, w gablotach. Jeśli coś ucznia zainteresowało, nie było problemu, żeby to dotknąć i zweryfikować swoją wiedzę, w temacie. Więcej takich ludzi z pasją, a uczniowie osiągnąć sukces, w każdej dziedzinie życia. 22:39, 10.01.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

150 lat siedziby150 lat siedziby

3 0

Szkoła (instytucja, czyli Realschule I. Ordnung) zaczęła działać już w 1870 r. w starej siedzibie szkoły górniczej koło kościoła parafialnego. Od 1874 r. miała własny gmach.
Zatem w bieżącym roku obchodzimy 150 lat siedziby (budynku), w którym szkoła stopnia gimnazjalno-licealnego działa już 145 lat (z przerwą 1939-1945). 23:20, 10.01.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%