Kopalnia Radzionków. Zdjęcie archiwalne
To będzie wyjątkowa publikacja, bo i okazja jest szczególna. W przyszłym roku przypada 150-lecie powstania Kopalni Węgla Kamiennego Radzionków. Zakład nie istnieje już od wielu lat, jednak miasto chce przypomnieć jego historię. Stąd apel do mieszkańców, by udostępnili pamiątki po kopalni Radzionków - dokumenty i fotografie - które zostaną wykorzystane w poświęconym jej wydawnictwie.
Do pracy nad publikacją urząd miasta zaprosiła Łukasza Sterę, pasjonata historii górnictwa, członka Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, który przygotowuje monografię KWK Radzionków. Publikacja ma się ukazać w przyszłym roku. Póki co autor chętnie nawiąże kontakt z osobami, które dysponują pamiątkami po KWK Radzionków. Na czym szczególnie mu zależy? W Radzionkowie wiele rodzin związanych jest z nieistniejącą już kopalnią. W domowych archiwach na pewno zachowały się dyplomy, dokumenty jak np. przepustki, czy zdjęcia sprzed lat dotyczące KWK.
Oprócz oficjalnych zdjęć, w rodzinnych albumach bez wątpienia przechowywane są fotografie pokazujące atmosferę sprzed kilkudziesięciu lat, wykonane np. podczas nieformalnych wyjazdów, wczasów, spotkań rodzin górniczych... Jeśli ktoś dysponuje takimi fotografiami i uważa, że może je udostępnić, materiały będą bardzo pomocne przy opracowywaniu monografii.
Dzieje miasta nierozerwanie związane są z historią kopalni Radzionków, w której na przestrzeni dziesięcioleci pracowały tysiące mieszkańców. Początki radzionkowskiej kopalni sięgają 1871 roku. To Hugon Henckel von Donnersmarck stał za decyzją o utworzeniu zakładu. Pierwsza nazwa - Radzionkaugrube - przetrwała do 1922 roku. Wówczas, rok po przyłączeniu Radzionkowa do Polski, nazwę zmieniono na KWK Radzionków, która funkcjonowała do 1975 r. Wtedy radzionkowski zakład połączono z kopalnią Bytom i zmieniono nazwę na KWK Powstańców Śląskich. Wydobycie zakończono w 1995 roku.
Dzisiaj o KWK Radzionków przypomina miniskansen w Rojcy, w tym kapliczka św. Barbary utworzona w zabytkowym budynku stacji transformatorowej. Innego rodzaju dowodem na istnienie zakładu są obiekty, które do dzisiaj służą mieszkańcom. Kopalnia miała przecież udział w budowie Szkoły Górniczej czy dzisiejszych Centrum Kultury "Karolinka" i Szkoły Podstawowej nr 4.
Osoby, które chcą przekazać pamiątki po KWK Radzionków mogą się w tej sprawie kontaktować z Łukaszem Sterą albo z pracownikami Referatu Promocji i Aktywności Społecznej Urzędu Miasta w Radzionkowie.
Kontakt mailowy do wydziału promocji: promocja@radzionkow.pl oraz do autora - baudrill@o2.pl.
Marek18:02, 12.12.2020
Kopalnia Radzionków - Polacy ją wybudowali na złość Niemcom - a konto kopalnia Bytom ! W 1976 doszło do połączenia jako kopalnia Powstańców Śląskich ....nadano jej ruch II .... Przy transformacji 1996 r. jako jedna z pierwszych została zlikwidowana przez tow. Buzka .....następnie ruch I czyli Bytom .... i tak historia w skrócie wygląda tej kopalni.
do No 20:08, 12.12.2020
jak widzisz takich mamy historykow w tej biednej polsce chca cos mowic ale nie maja zielonego pojecia to pewenie pisowiec oni tak maja polacy wybudowali co ?
Jak to co20:52, 12.12.2020
Niskie domki dla jednego idioty z kciukiem w doł👎
Użytkownik21:10, 12.12.2020
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Wietnik historyk?23:44, 12.12.2020
Monografia KWK "Radzionków" już jest - za lata 1871-1971 opracował ją Alfons Mrowiec
Dzieje kopalni węgla kamiennego "Radzionków" w Radzionkowie (1871-1971), Radzionków 1972
W Tarnowskich Górach są dwie instytucje stale prowadzące badania historyczne: Muzeum w Tarnowskich Górach oraz Instytut Tarnogórskim i Muzeum. Akurat Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej nie prowadzi działalności badawczej, a jedynie wydaje przekłady dawnych niemieckich monografii oraz albumy, przewodniki itp.
Nie wiem zatem, jak właściciel firmy wiertniczej miałby napisać rzetelną monografię historyczną kopalni. Owszem, we współpracy z historykiem byłoby to sensowne, ale samodzielnie wątpliwe.
Tytus09:26, 13.12.2020
I taka jest prawda.
Górnik09:56, 13.12.2020
Pamiętam jak hucznie w 1971r. obchodzono 100 lecie kop. Radzionków...orkiestra grała , akademia , msza na Rojcy w drewnianym kościółku ( potem podpalono w stanie wojennym ) spalonym doszczętnie... Autobus linii 153 zatrzymywał się na Witorze , pod szkołą górniczą ( notabene na przeciwko stała zielona budka - tam w ogródku piwo można było w kuflu wypić ) i kopalnia okręcał by z powrotem na TG wrócić... 94 kursował do Radzionkowa pod Hermes....czasy inne jak dzisiaj . Połączenie fizyczne 1975/76 z Bytomką .....13 grudnia 1981 - stan wojenny i rano w poniedziałek 14 przed wejściem na zakład..... za ZOMO kryminaliści ubrani z białymi pałami około 1 metra długości ...by nam górnikom do głowy nie przyszło zastrajkować jak na Wujku się stało ...Historia i czas wymazuje pamięć . I znów pamiętny rok 1995/96 likwidacja podjęta podobno przez Ślązaka w Warszawie Buzka .... I ekipa obsługująca - wielkie kleszcze i spawacze którzy mieli kruszyć i ciąć szyby do zjazdów ludzi i wydobywcze , zbiornik na surowy węgiel czy zasypywanie szybów Karol, Wit Stwosz ,Piotr kamieniem i gruzem z likwidowanej kopalni.. jak się okazało na tamte czasy - była to z terenu Niemiec firma która posiadała taki ciężki sprzęt... Tak samo postąpiono z kop.Szombierki ,Rozbark ,Andaluzja i następne .... Smutna ta historia tej kopalni.
yorq10:29, 13.12.2020
Na ta gruba godali " Buchacz" a Buchacze do dzisioj żyją w Radzionkowie. Więc nie kręćcie
jak 13:54, 13.12.2020
juz to buchac !
Buchholz / Buchacz15:30, 13.12.2020
Oficjalnie KWK nazywała się "Radzionków", a po połączeniu z KWK "Bytom" przemianowano je łącznie na KWK "Powstańców Śląskich".
Potocznie pierwsza nazywała się "Buchacz" (yorq ma rację), a druga "Bojtnerka", co jest normalne w każdej lokalnej społeczności, która nazywa obiekty po swojemu.
Buchacz to nazwa kolonii powstałej przy radzionkowskim młynie na Szarlejce, którego właścicielem był niemiecki osadnik Buchholz, stąd niemiecka nazwa młyna to Buchholz-Mühle. Buchholz spolszczyło się na Buchacz i tak została nazwa kolonii i spolszczone nazwisko Buchacz. Każdy to może sprawdzić - w necie są potwierdzenia.
Harcerz RP17:15, 13.12.2020
Redakcja Gwarka - nawet o rocznicy stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku zapomniała przypomnieć ? Czyżby to lewackie podejście a może niemiecka opcja towarzyszy tej redakcji. Ciekawe podejście. Chcesz zapomnieć ! Nie wspominaj ?
lewus tos ty 19:54, 13.12.2020
harcerzyku zalosny ty i ta twoja polska ktora byla rozbierana jak dziwka do stosunku bez uni ani rusz !
Adam20:34, 13.12.2020
Gwarek to lokalna gazeta, więc informacje ogólnopolskie nie są tutaj niezbędne, to nie jest rola Gwarka
Adam 204:26, 14.12.2020
Adam @ - 13.12.1981r. w Tarnowskich Górach ...Stan Wojenny ogłoszony na terenie całej Polski przez Jaruzelskiego i WRON obowiązywał również jako lokalne ale smutne wydarzenie w historii TG jako lokalna gazeta z 6.000 czytelników obowiązuje jej dziennikarzy do rzetelnej informacji a nie tylko FAKE NEWS
4 2
Kopalnie Radzionkow wybudował Donnesmark wiec to byli ci Polacy
4 2
Bełkoczesz - mniej zioła i C2H5OH, to wrócisz do normy.