Zamknij

Tarnowskie Góry. Willa miejska przy Legionów odzyskuje blask. Jest na niej wiele architektonicznych perełek

20:20, 31.03.2021 esp

Przez lata bardziej straszyła niż zdobiła centrum miasta. Efektowna niegdyś elewacja willi miejskiej przy ul. Legionów 26 w Tarnowskich Górach była zniszczona, już się praktycznie sypała. Mimo to oryginalny budynek zwracał uwagę.

- To dobry przykład architektury przełomu XIX i XX wieku - mówi Marek Panuś z tarnogórskiego Muzeum. Wyróżnia się spośród sąsiednich budynków, gdyż dominuje tu zwarta zabudowa, a to wolno stojąca, duża kamienica. - Do tego zachowało się ogrodzenie - dodaje Panuś.

Budynek z 1890 r. jest charakterystyczny, przypomina nieco twierdzę u bram miasta. Jest tu dużo ciekawych elementów architektonicznych. Anna Sopuch i Mieczysław Filak w książce "Małe jest piękne" zwrócili np. uwagę na występujące na głowicach pilastrów (filarów) motywy ozdobne w stylu neomanieryzmu.

Renowację wilii miejskiej przeprowadza firma Sztukatorstwo Robert Zimmer.

- Zakres robót jest bardzo duży. Obejmuje rekonstrukcję elementów, które są bardzo zniszczone - naprawę ścian z cegły klinkierowej i w dolnej części naprawę boni [elementów dekoracyjnych na narożach budynku - przyp.red.). Wymaga to wielu godzin żmudnej i cierpliwej pracy - mówi Robert Zimmer.

Opowiada, że na razie udało się częściowo zrekonstruować wiele ozdób po stronie wschodniej i w połowie po południowej.

- Obiekt jest bardzo wymagający pod względem rekonstrukcji i jest na nim wiele perełek architektonicznych. Na przykład nad portalami okiennymi są konsole, mamy piękne głowice przy pilastrach zakończone ozdobnymi płycinami - zauważa Robert Zimmer.

Przyznaje, że wzorowa układa się współpraca z właścicielami miejskiej willi. - Są świadomi wartości obiektu, który posiadają. Chcą, aby wrócił do swojej świetności i stał się jedną z perełek architektury Tarnowskich Gór - przyznaje nasz rozmówca.

Z kolei pracę firmy bardzo dobrze ocenia powiatowy konserwator zabytków Celina Maryńczuk. Widać, że mamy do czynienia z fachowcami, którzy znają się na renowacji. Zresztą już w Tarnowskich Górach pracowali. Robert Zimmer wspomina m.in. o wykonywaniu sztukaterii w części hotelowej kompleksu zamkowego w Starych Tarnowicach.

[ZT]30434[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

OloOlo

6 1

Bravo. Szanuje i podziwiam ! Mam nadzieje ze powstanie z tej restauracji jakis dokument. 21:10, 31.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Koń-serwacjaKoń-serwacja

1 0

Jest wrzesień 2021 i dalej remontują, konserwują, a na attyce szerokiego gzymsu z drewna i gipsowej sztukaterii nadal nie odtworzyli. I co na to serwatorzy koniny z Karłuszowca i Katowic? 15:37, 05.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%