Zamknij

Dworek poetów i dworzec kolejowy - wczoraj i dziś. Tarnowskie Góry na starych fotografiach

19:59, 15.08.2021 esp

Mieszczański dworek na rogu ulic Górniczej i J. Bondkowskiego oraz dworzec kolejowy PKP – te budynki są "bohaterami" kolejnej odsłony naszego cyklu. Jak mówi Mariusz Gąsior, członek zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, tak mocno wpisały się one w krajobraz Tarnowskich Gór, że trudno sobie wyobrazić bez nich miasto.

Mieszczański dworek na rogu ulic Górniczej i J. Bondkowskiego prawdopodobnie pochodzi z XVIII w. Znany jest przede wszystkim z tego, że nocowali w nim poeci – Johann Wolfgang von Goethe w 1790 r. i Julian Ursyn Niemcewicz w 1821 r. Przyjechali do miasta gwarków, żeby przyjrzeć się lokalnemu przemysłowi.

Tarnowskie Góry. Dworek, w którym gościli poeci. Kilkadziesiąt lat temu był w opłakanym stanie. For. Archiwum SMZT

– Od 1985 r. w dworku swoją siedzibę ma tarnogórski oddział PTTK, biura są na pierwszym piętrze. Na parterze gospodarują lokale gastronomiczne, których od 1990 r. w tym miejscu było sporo – zauważa Mariusz Gąsior.

Dziś to restauracja Praha, przy wejściu stoi jeszcze kałamarz, pozostałość po byłej restauracji o tej właśnie nazwie.

Autor zdjęcia jest nieznany. Przedstawiciel SMZT zauważa, że zrobiono je prawdopodobnie przed 1966 r., gdyż na budynku, znajdującym się w dość opłakanym stanie, nie ma jeszcze tabliczki z oznaczeniem, że jest to obiekt zabytkowy.

Drugie zdjęcie to front dworca kolejowego, który gruntownie przebudowano w latach 1965-67. Jak informuje Mariusz Gąsior, powstało wtedy przejście podziemne do peronów. Wnętrze też zyskało nowy wygląd. – Dominują w nim powierzchnie wyłożone płytami lastryko, bardzo popularnymi w okresie PRL-u – dodaje.

Budynek oddano do użytku w 1888 r., zastąpił pierwszy dworzec kolejowy z 1857 r., który znajdował się bliżej centrum miasta, w miejscu parkingów przy dzisiejszej hali targowej.

Tarnowskie Góry. Dworzec kolejowy podczas przebudowy w latach 60. XX w. Fot. Archiwum SMZT, Zygmunt Koloch

(esp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

HistoriaHistoria

5 0

Zdjęć oddaje charakter przemian jakie nastąpiły w TG. Budowa osiedla Jana ,przyjaźń ,Lasowice ... Korczaka i wielu budynków mieszkalnych w centrum TG. Fajnie spojrzeć do tyłu na miniony czas . 06:20, 16.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

PozerstwoPozerstwo

1 0

Ten Gąsior naprawdę nic nie wie o historii Tarnowskich Gór - jest tak żałosny, że aż tyłek ściska.
Stary dworzec do dziś stoi obok współczesnego, tyle z mocno uproszczoną elewacją, a Gąsior plecie o jego rzekomej lokalizacji w miejscu parkingów "Hali", gdzie przecież stała miejska gazownia.
A jeżeli cokolwiek jest w opłakanym stanie, to z pewnością wiedza Mariusza Gąsiora o Tarnowskich Górach. 11:13, 05.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%