Zamknij

Pałac w Kamieńcu. Tak wygląda z lotu ptaka

20:00, 12.01.2022 | .
REKLAMA

Pałac w Kamieńcu znajduje się na wzniesieniu nad Dramą. Obecny wygląd zyskał w 1910 roku, ale jego historia jest znacznie dłuższa.

Nim wybudowano pałac w Kamieńcu na tym wzniesieniu istniał zamek. Pierwsze, drewniane umocnienia mieli wybudować templariusze. Hipotezę na temat działalności Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona w tej części Górnego Śląska wysnuł ks. Walenty Hoscheck, dziewiętnastowieczny proboszcz parafii w Tworogu i Wiśniczach.

To przybyli z Moraw templariusze mieli wybudować w pierwszej połowie XIII wieku kościół pw. św. Bartłomieja w Szobiszowicach, dzisiejszej dzielnicy Gliwic. Rycerze mieli też przyczynić się do powstania  kaplic i kościołów mających charakter miejsc obwarowanych w kilku pobliskich miejscowościach, m.in. w Karchowicach i Kamieńcu, które obecnie są sołectwami Zbrosławic.

Tyle rozpalającej wyobraźnię legendy, bo niezbitych dowodów potwierdzających hipotezę ks. Hoschecka póki co nie znaleziono.

W tej chwili wiadomo, że najstarsza część założenia na wzniesieniu nad Dramą to stojąca w sąsiedztwie pałacu Mysia Wieża. Jeszcze niedawno sądzono, że jest to XIX-wieczna romantyczna ruina. Historia budowli jest jednak o kilka wieków dłuższa.

Podczas prac adaptacyjnych natrafiono w wieży na ciekawe znalezisko. Na pierwszym piętrze przypadkiem wywróciła się ścianka z cegieł i okazało się, że skrywa niszę w grubym murze. Wejście było wysokie na 170 cm, a szerokie na 54. W głębi znajdowało się siedzisko z resztkami deski i otworem pośrodku. Prowadzący w dół kanał był na końcu zamurowany, dlatego na zewnątrz nie było widać wylotu.

Sprawą zainteresowali się archeolodzy. Między innymi na podstawie badań dendrochronologicznych deski klozetowej ustalono, że najstarsza część wieży pochodzi z XV wieku.

 Natomiast pałac został wybudowany na początku wieku XVIII, przebudowany w latach 1872-1873, a obecny wygląd nadano mu w 1910 r. W narożnikach pojawiły się wtedy wieże, powstała też kaplica Narodzenia Bożego.

Obecnie znajduje się tutaj ośrodek leczniczo-rehabilitacyjny dla dzieci "Pałac Kamieniec" i nie ma możliwości zwiedzania zabytku.

[ZT]34233[/ZT]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

Lucjan Lucjan

0 0

A o zameczku w jasiona gmina zbroslawice nikt nic nie pisze bo to już tylko ruiny😭😭😭 04:42, 13.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

UlaUla

0 0

Noch bo to jest polska taktyka najpierw wszystko doprowadzić do ruiny,a pòźniej szukać *%#)!& co sfinansuje remont,😭😭😡 19:35, 14.01.2022


Orczyki&LejceOrczyki&Lejce

0 0

Ziemia Gliwicka jest piękna! 22:46, 13.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMAZabawa niemowląt - zobacz ceny
0%