Wybierając wannę, weźmy pod uwagę rozmiar, ale również pojemność. Podczas wizyty w salonie łazienek warto skupić się nie tylko na aspekcie wizualnym - wybór odpowiedniego syfonu to gwarancja łatwego czyszczenia i braku większych komplikacji w przypadku awarii.
Nawet w malutkiej łazience jesteśmy w stanie zamontować wannę. Podczas zakupów warto zapytać, w jakich rozmiarach występuje konkretny model, nieraz można też zamówić rozmiar niestandardowy.
Nie bez powodu najlepiej sprzedają się wanny prostokątne, które najłatwiej wkomponować w łazienkowe wnętrze. W katalogach znajdziemy warianty już od 140 cm długości.
– Popularne są również wanny półokrągłe, często wyposażone w dodatkowe siedzisko lub podłokietnik. Choć zwykle zajmują większą przestrzeń od wanien prostokątnych, również w tym przypadku można spotkać się z mniejszymi modelami – wymienia Rafał Cwielong, koordynator salonów łazienkowych w firmie TGS Łazienki.
– Wyjątkowo efektownie prezentują się wanny wolnostojące, zwłaszcza zamontowane w centralnym punkcie pomieszczenia. Jednak na takie rozwiązanie mogą pozwolić sobie już tylko posiadacze pokaźnych łazienek – dodaje nasz rozmówca.
A jeśli o rozmiarze mowa – warto wziąć pod uwagę też pojemność wanny, która przekłada się na wysokość rachunków za wodę.
Akryl, żeliwo czy konglomerat?
W salonach łazienek najczęściej spotykamy się z wannami akrylowymi. Materiał jest trwały, są stosunkowo lekkie i dobrze utrzymują ciepło. – Gorszą izolację cieplną zapewniają wanny stalowe i żeliwne, są też o wiele cięższe. W tym przypadku warto poważnie zastanowić się przed zakupem produktu w "okazyjnej" cenie. Te z niższej półki mogą być pokryte cienką warstwą emalii, na której z czasem pojawiają się odpryski czy przebarwienia – podpowiada Rafał Cwielong. Najcięższe są wanny z konglomeratu. Wolnostojąca może ważyć nawet 80-90 kg. Jednocześnie są bardzo odporne za uszkodzenia mechaniczne.
– Pamiętajmy, by do czyszczenia wanny nie używać produktów zawierających drobinki ścierne. Możemy znaleźć je w wielu popularnych preparatach, rekomendowanych dla armatury łazienkowej. Takie środki polecam stosować wyłącznie do czyszczenia umywalek czy toalet – radzi Rafał Cwielong.
Fot. Archiwum TGS Łazienki
Wybieramy syfon i obudowę
Odpowiednio dobrany syfon to nie tylko gwarancja prawidłowego funkcjonowania wanny, ale też łatwego czyszczenia i braku większych komplikacji w przypadku awarii.
– Polecam syfony typu click clack, wyposażone w łatwy do otwierania i zamykania korek. W takim przypadku problemu nie przysporzy nie tylko dostęp do syfonu, ale również jego wyczyszczenie – wymienia koordynator salonów TGS Łazienki.
– Z kolei kupując wannę wolnostojącą, warto pamiętać, że ma ona zintegrowany przelew i wymaga dokupienia syfonu brodzikowego. Tradycyjny syfon wannowy w tym przypadku nie zda egzaminu.
W przypadku awarii kluczowy może okazać się też wybór obudowy. Te rekomendowane przez producenta, podobnie jak panele z tworzywa sztucznego, łatwo zdemontować. Dobrym rozwiązaniem są też nośniki styropianowe, które stanowią dodatkową izolację cieplną.
Parawan i inne akcesoria
W salonach łazienek znajdziemy szeroką gamę dodatkowych akcesoriów, które mogą zwiększyć komfort użytkowania naszej wanny. Coraz większą popularnością cieszą się parawany nawannowe, jakie zastąpiły mniej funkcjonalne zasłonki. Parawan zapobiega rozpryskiwaniu wody, dzięki czemu w wannie z powodzeniem weźmiemy również prysznic. W tym przypadku dobrze sprawdzają się zwłaszcza parawany trzyczęściowe, które możemy składać.
W katalogach akcesoriów znajdziemy też drążki prysznicowe, zagłówki, uchwyty ułatwiające wejście i wyjście z wanny, polecane zwłaszcza seniorom, a także półeczki i koszyki, umożliwiające przechowywanie kosmetyków do kąpieli.
[ZT]38500[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz