Zamknij

Jedyny banknot, na którym pokazano osobę z powiatu tarnogórskiego

18:15, 27.06.2020 | J.M.

– Półtora roku temu odbywało się sympozjum na temat senator Bramowskiej i zapowiadające je plakat zobaczyłem w internecie. Niedługo potem natknąłem się na wzór banknotu i zwróciłem uwagę, że jest na nim taki sam wizerunek, jak na plakacie – mówi Piotr Kalinowski, pasjonat historii z Kalet.

 

Postać na banknocie nie jest podpisana. Widnieje na nim data "15 sierpnia 1939 r.", a przy niej napis "Warszawa". Zdaniem Piotra Kalinowskiego banknot nie został wyemitowany ani przed wybuchem wojny, ani w Polsce. Był antydatowany, a w rzeczywistości emisja odbyła się w pierwszej połowie lat 40. Po wojnie banknoty sprowadzono do Polski, ale nigdy nie weszły do obiegu.  

Dlaczego wybrano Józefę Bramowską? – Potrzebny był jakiś przedstawiciel regionu i prawdopodobnie ktoś w Londynie miał zdjęcie senatorki, która zawsze publicznie chodziła ubrana w śląski strój – mówi Piotr Kalinowski. 

To jedyny banknot, na którym przedstawiono osobę z powiatu tarnogórskiego. Zdarzały się co prawda lokalne notgeldy, ale taki banknot, który byłby środkiem płatniczym na terenie całego kraju, zaprojektowano tylko jeden. Trudno powiedzieć, w jakim nakładzie go wydrukowano.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

Hanys 2 Hanys 2

3 1

Lobie moje Omy tak chodzioly loblecone to boly fajne casy 😥 18:47, 27.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Hanys 2 Hanys 2

8 1

Ftedy Slask byl Slaskiem bez okupantow 😥 18:54, 27.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz