Zamknij
REKLAMA

Tarnowskie Góry. Synagoga oczami Adolfa Munda

19:01, 10.07.2021 | J.M.
REKLAMA

Żydzi mogli legalnie osiedlać się w Tarnowskich Górach dopiero od 1812 r. Wkrótce potem powstał pierwszy dom modlitwy, który urządzono w budynku Kolonki.

Akwarela Adolfa Munda przedstawiająca dach tarnogórskiej synagogi. Praca ze zbiorów Muzeum w Tarnowskich Górach.

W 1880 roku liczba wiernych tarnogórskiej gminy żydowskiej dochodziła do 800 i zapadła decyzja o budowie większej synagogi. Jak podaje dr Krzysztof Gwóźdź w "Historii Tarnowskich Gór" nowa świątynia powstała na miejscu dotychczasowej. Projekt przygotował  Koschützki. Prace ukończono w sierpniu 1864 r. i 1 września synagoga została poświęcona.

Tarnogórską synagogę wzniesiono w stylu mauretańskim. Rysunek Adolfa Munda pochodzi ze zbiorów Muzeum w Tarnowskich Górach.

"Z zewnątrz synagoga była bardzo podobna do wyglądu synagogi wiedeńskiej. Jej fasadę od strony wejściowej w części centralnej zdobiła kopuła, a naroża były zaakcentowane w formie małych cienkich wieżyczek, przypominających islamskie minarety. Od strony wschodniej przylegała do murów nieduża absyda, w której mieściło się aron ha kodesz (szafa ołtarzowa, służąca do przechowywania rodałów - tekstów Tory). Za miejsce siedzące w synagodze trzeba było wówczas odpowiednio zapłacić" – opisuje Dariusz Walerjański w artykule opublikowanym w Montes Tarnovicensis.

Synagoga została podpalona w 1939 r. Kiedy dokładnie - nie wiadomo, ale nie na samym początku wojny. – Z niezależnych relacji dwóch świadków wynika, że leżał wtedy śnieg – mówi dr Krzysztof Gwóźdź. 

Ruiny świątyni zostały rozebrane w 1943 r. w celu poszerzenia ulicy.

Akwarela Adolfa Munda z 1920 r. przedstawiająca tarnogórską synagogę. Praca ze zbiorów Muzeum w Tarnowskich Górach.

[ZT]31796[/ZT]

 

 

 

(J.M.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%