Zamknij

Sterowiec nad wsią i wypadek. Chłopiec z połamanymi miednicą i nogami

19:05, 19.04.2024 Krzysztof Garczarczyk

Około 120 lat temu mieszkańców Tworoga zelektryzowała wiadomość o pojawieniu się na niebie sterowca – zeppelina. Z tym niecodziennym wydarzeniem wiąże się historia pewnego wypadku. W tle jest też dom przy ul. Grunwaldzkiej.

Artykuł archiwalny Krzysztofa Garczarczyka opublikowany w Gwarku w kwietniu 2006 r.

Dom stoi przy dzisiejszej ul. Grunwaldzkiej 1, jest w ruinie. Wcześniej budynek, wraz z otaczającym go placem, był ważnym miejscem handlowym.

Jak zauważa Fryderyk Zgodzaj, historyk-amator z Tworoga, według dokumentów katastralnych parcelę przy ul. Grunwaldzkiej, przynajmniej od 1865 r,. posiadał handlarz zbożem i paszą Seogold Hamburger.

Dom w Tworogu, w którym był zakład fotograficzny  Roberta Klasera. Fot. Archiwum

Posiadłość Hamburgera w 1903 r. kupił Wilhelm Schütz, syn młynarza, parający się podobną profesją jak poprzedni właściciel.

Tam, gdzie handluje się zbożem i paszą zwykle zostają jakieś odpadki, które można wykorzystać na karmę dla zwierząt. Schütz początkowo hodował świnie ma własne potrzeby, ale potem rozwinął hodowle na większa skalę. Interes szedł tak dobrze, że w końcu zaniechał handlowaniem zbożem i zajął się wyłącznie hodowlą.

Budynek przy ul. Grunwaldzkiej dostosował do potrzeb nowej profesji, a sam z rodzina przeniósł się na poddasze.

Studio fotograficzne i sklep spożywczy

Na parterze, po lewej stronie otworzył sklep masarki, a pomieszczenie z prawej udostępnił na studio fotograficzne, które przy braku klientów było… sklepem spożywczym.

Fotografem był Robert Kläser, autor wielu dokumentalnych zdjęć z Tworoga i okolic. Fotografował przyjęcia weselne, pogrzeby, uroczystości gminne, wydarzenia państwowe. Był też producentem pocztówek.

W tym czasie rozeszła się wiadomość, że nad Tworogiem ma przelecieć sterowiec. Dzieci w tym dniu miały wolne, bo i tak nie wysiedziałyby spokojnie w szkole. Ludzie od rana stali na ulicy, mimo że lot był przewidziany na popołudnie.

Fotograf Kläser chciał uwiecznić to wydarzenie, ale bał się, że może stać w niewłaściwym miejscu i zdjęcie wyjdzie marne. Dlatego wpadł na pomysł fotomontażu.

Sterowiec sfotografował na niebie gdzieś wcześniej, a w Tworogu uwiecznił jedna z głównych ulic. Następnie umiejętnie połączył obie fotografie i zrobił pocztówkę. Świadkowie tego wydarzenia mówili, że zeppelin był jeszcze widoczny na horyzoncie, a Kläser już sprzedawał na ulicy pocztówki o nazwie „Pamiątka przelotu zeppelina nad Tworogiem”.Ciekawe, czy jest jeszcze ktoś, kto posiada tę unikatowa pocztówkę?

W tym niezwykłym dniu miał miejsce przykry wypadek. Pewien chłopiec chciał lepiej widzieć sterowiec i wszedł na dach trzypiętrowego domu przy ul. Nowej. Niestety z niego spadł – złamał miednicę i nogi. Nieszczęsny chłopak szedł przez Tworóg wykonując dziwne podskoki.

Ze względu na inwalidztwo wyuczył się zawodu fryzjera. Później pracował jako szewc, zbiegiem okoliczności w byłym studiu fotograficznym Kläsera.

Czytaj też:

Nasze adeptki fryzjerstwa na podium ogólnopolskiego...

Po sąsiedzku powstanie nowy park wodny i park rozrywki

Czy to wreszcie koniec trwającego prawie 2 lata remontu

Gdzie postawią rzeźbę Krzysztofa Respondka?

[ZT]50061[/ZT]

 

(Krzysztof Garczarczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%