Zamknij

Ogłoszenie w prasie na siedzibę powiatu i konkursy na wójta

19:20, 14.04.2024 esp

Żyjemy dogrywką tegorocznych wyborów. Pamiętacie, jak wyglądała sytuacja w 1998 r., w przeddzień wprowadzenia reformy administracyjnej? Kto wtedy wygrał?

W pierwszym wydaniu Gwarka po wyborach w 1998 r. pisaliśmy o wygranej ugrupowania burmistrza Piotra Hanyska – Forum Samorządowym Ziemi Tarnogórskiej.

Rada miejska była wówczas 36-osobowa. 14 radnych było z FSZT, z największego poparcia, ponad tysiąca głosów, mógł się cieszyć Piotr Hanysek. Jedynym radnym poprzedniej kadencji wybranym ponownie, ale z innej listy (Centrum Samorządowe) był Stefan Zientkowski.

8 radnych miał Sojusz Lewicy Demokratycznej, 7 – Akcja Wyborcza Solidarność, 6 – Centrum Samorządowe. Do tego dochodził Leszek Kiełbusiewicz z Unii Tarnogórskiej.

Na pierwszej sesji rady miejskiej burmistrzem wybrano Piotra Hanyska. Tego raczej wszyscy się spodziewali. Zaskoczeniem natomiast było, że został wybrany dzięki głosom radnych z SLD.

Największą siłą w radzie powiatu tarnogórskiego był AWS – 19 mandatów, za nim uplasowały się: Centrum Samorządowe – 15, SLD – 8, FSZT – 7 i Ruch Patriotyczny Ojczyzna – 1. W sumie radnych było aż 50 (obecnie rada liczy 25 osób).

Wśród radnych sejmiku śląskiego byli m.in. Cecylia Machulska z Tarnowskich Gór i Paweł Bomba z Radzionkowa.

Ówczesne wybory były bardzo ważne dla Radzionkowa, który od niedawna był samodzielnym miastem. Radzionkowska rada była 24-osobowa. Aż 17 radnych było z nieistniejącego już dziś Radzionkowskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego. Pierwszym burmistrzem został Gustaw Jochlik.

Wracając do powiatu. Gwarek pisał, że jeszcze dwa miesiące przed jego powstaniem nie wiedziano nie tylko, kto zostanie starostą, ale i gdzie urząd powiatowy będzie miał siedzibę. Żartowano, że już niebawem w gazetach ukaże się ogłoszenie, że urząd szuka lokalu.

Ostatecznie pierwszym starosta został Antoni Jankowski.

W Miasteczku Śląskim stanowisko burmistrza utrzymał Stanisław Wieczorek, Jedynym kandydatem na wójta Tworoga był Andrzej Ecler. W Kaletach trzeba było dwóch tur głosowań, żeby wybrać burmistrza. Została nim Maria Rogocz, pokonując Józefa Kalinowskiego. Po 30 latach zmienił się wójt Zbrosławic. Helmuta Musioła zastąpiła Teresa Korab.

Stanisław Blachel i Grzegorz Czapla w gminie Ożarowice otrzymali po 9 głosów. Zwołano drugą sesję rady gminy. Tym razem zwyciężył Grzegorz Czapla i w ten sposób rozpoczął swoje długie rządy gminą.

W Świerklańcu i Krupskim Młynie zdecydowano się ogłosić konkursy na wójtów. W Świerklańcu wygrał go Jan Gajda, w Krupskim Młynie – Jan Murowski.

W Piekarach Śląskich prezydentem po raz kolejny został Andrzej Żydek, a jedynym kandydatem na burmistrza Lublińca był Józef Widuch. Co ciekawe, ten drugi nie był radnym.

Czytaj też:

Parada motocykli, pokazy na rynku. Otwarcie sezonu

Postawił na kobiece portrety. Zajrzyjcie do biblioteki

Tarnowskie Góry. Z centrum miasta zniknie parking?

Perła śląskiej architektury ma szansę na rewitalizację

[ZT]49902[/ZT]

 

(esp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%