Zamknij

50 lat temu jednostkę wojsk radiotechnicznych z Ożarowic przeniesiono do Radzionkowa

20:00, 27.05.2022 (arch.)

Mija 50 lat od kiedy jednostkę wojsk radiotechnicznych z Ożarowic przeniesiono do Radzionkowa. W 1972 roku – na bazie 3. batalionu z Ożarowic – sformowano tam 33. batalion radiotechniczny w Radzionkowie. 

Zanim w Ożarowicach pojawiła się kompania radiotechniczna, później Zautomatyzowane Centrum Radiolokacyjne Rozpoznania i Dowodzenia, a wreszcie batalion radiotechniczny, najpierw na najwyższym wzniesieniu we wsi stanęła wieża obserwacji wzrokowej. Był to jeden z 60 posterunków 25. samodzielnego batalionu obserwacyjno-meldunkowego z Bytomia, który gotowość bojową osiągnął wiosną 1952 r. Jak zauważa Wojciech Bonczek, prezes stowarzyszenia Radar: – Każdy posterunek składał się z 4-5 żołnierzy, a jego wyposażenie techniczne stanowiły: 2 aparaty telefoniczne AP-48, stolik kursowy, kompas, lornetka oraz zegarek-budzik. Jak widać, początki były bardzo skromne, ale z biegiem lat w Ożarowicach zaczęły pojawiać się – coraz to bardziej nowoczesne – stacje radiolokacyjne, czyli radary. 

Śluby żołnierzy z miejscowymi dziewczętami 

Na potrzeby jednostki przeznaczono kilka hektarów gruntów pomiędzy ul. Tarnogórską a linią kolejową Zawiercie – Tarnowskie Góry.

– Zbudowano tam murowany parterowy budynek koszarowy, w którym mieściły się dwie izby żołnierskie, pokój dowódcy, pokój szefa sztabu, tajna kancelaria, magazyn broni, kuchnia i stołówka. Naprzeciw stał drewniany barak z dwoma izbami żołnierskimi, zapleczem magazynowym i pomieszczeniem dla oficerów politycznych. Na terenie jednostki znajdowały się także: świetlica, sklepik-kantyna i stacja transformatorowa. Był też podziemny schron dowodzenia oraz schrony na sprzęt. Jednostka miała własną strzelnicę i obiekty sportowe – wspominali byli żołnierze jednostki.

Wojsko od początku swej bytności w Ożarowicach starało się utrzymywać bliski kontakt i współpracę z lokalną społecznością. Na przykład w przypadku poważnej i nagłej choroby wojskowym autem można było pojechać do miasta po pomoc lekarską. Mieszkańcy mogli też robić zakupy w sklepiku przy bramie jednostki, co nie było bez znaczenia w czasach, gdy stale odczuwano kłopoty z zaopatrzeniem. Oficerowie prowadzili zajęcia w miejscowej szkole, związane ze sprawami obronności, a żołnierze służby zasadniczej służyli pomocą w pracach polowych. Niemało wojskowych poślubiło miejscowe dziewczęta.

Przenosiny do Radzionkowa 

W latach 1971 i 1972 żołnierzy i sprzęt techniczny ożarowickiej jednostki sukcesywnie, by nie obniżać gotowości bojowej, przenoszono do Radzionkowa, gdzie radiotechników czekały znacznie lepsze warunki służby. W 1972 roku – na bazie 3. batalionu z Ożarowic – sformowano tam 33. batalion radiotechniczny.

Dziś na dawnym terenie wojskowym, przejętym przez gminę w 1990 roku, znajdują się: przedszkole, filia biblioteczna, świetlica wiejska, siedziba Ludowego Klubu Sportowego Piast oraz nowoczesny i rozległy kompleks sportowo-rekreacyjny. 

W 2011 roku, z inicjatywy stowarzyszenia Radar, na terenie byłej jednostki odsłonięto i poświęcono obelisk z tablicą pamiątkową oraz posadzono dąb "Alojzy" ku czci ppłk. w stanie spoczynku Alojzego Skrzyszewskiego, byłego dowódcy ożarowickiego batalionu. Od tego czasu, niemal co roku, przy okazji święta Wojska Polskiego, byli żołnierze jednostki wraz z rodzinami spotykają się w Ożarowicach. 

O tym jak jednostka wojskowa stacjonowała w tym sołectwie w latach 1956-1972, przypomina stała ekspozycja historyczna, otwarta w miejscowej świetlicy.

Tekst archiwalny Krzysztofa Garczarczyka, ukazał się w Gwarku z 23.08. 2016 r. 

((arch.))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%