Zamknij

Po co premier przyjechał do naszego komunikacyjnego zaścianka?

14:04, 03.09.2020 | J.M
Skomentuj Dziennikarze, żartując, pytali osoby z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, czy premier wie, że kampania wyborcza już się skończyła? Fot. Samuel Myśliwski
REKLAMA

Tarnowskie Góry stały się komunikacyjnym zaściankiem. Jeżeli ktoś ma wątpliwości, niech obejrzy rozkład jazdy pociągów w Lublińcu albo przejedzie się obwodnicami tego miasta. Mniej więcej w tym czasie, gdy budowano pierwszą, Tarnowskie Góry przez głupotę kilku radnych straciły autostradę, która miała biec pomiędzy centrum miasta a Strzybnicą. Gdy burmistrz Edward Maniura zapowiadał na sesji w Lublińcu przywrócenie pociągów do Wrocławia, bo "nasi mieszkańcy tam studiują", w Tarnowskich Górach zamykano linię do Opola i z rozkładu jazdy wycinano kolejne kursy.

Co do stanu dróg, czyżby minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przyjechał do naszego miasta od strony Zbrosławic? To tłumaczyłoby lapsus językowy w jego przemówieniu, gdy stwierdził, że pociągi do lotniska będą kursować przez "tarnowskie dziury".

[ZT]27741[/ZT]

Nie lekceważyłbym żadnego ze sposobów wyrwania miasta ze stanu komunikacyjnego zaścianka. Dlatego szybka kolej, która przez Tarnowskie Góry ma połączyć Katowice z portem lotniczym w Pyrzowicach, ma ogromne znaczenie dla miasta, chociażby ze względu na liczbę kursów. Jest ważna, bo nie ma co liczyć na przykład na to, że od Witora do dworca autobusowego w Tarnowskich Górach wybudują jeszcze dwa pasy jezdni i ten odcinek przestanie być wąskim gardłem w drodze do Katowic. 

Kolej dużej prędkości nie trafiła się Tarnowskim Górom jak ślepej kurze ziarnko. Ciekaw jestem, czy ktoś z Państwa jeszcze pamięta, że połączenie do lotniska miało zostać oddane na Euro 2012 i poprowadzone przez Piekary Śląskie? Przez kilka lat forsowano ten pomysł, zresztą na przygotowanie inwestycji wydano miliony złotych. W lobbowanie na rzecz szybkiej kolei przez Tarnowskie Góry zaangażował się m.in. burmistrz Arkadiusz Czech, ówczesna radna wojewódzka Barbara Dziuk, wójt Ożarowic Grzegorz Czapla, kilku tarnogórskich kolejarzy. Jak widać z dobrym skutkiem.

Inwestycja idzie do przodu i myślałem, że premier Morawiecki przyjechał do Tarnowskich Gór ogłosić, kto wygrał przetarg na budowę. Ale nic z tego, otwarte w maju oferty są nadal analizowane.

Wiem, po co premier przyjechał w ubiegły wtorek do kopalni zabytkowej. Logicznie wyjaśniła to wicemarszałek Izabela Domogała. Ale po co przyjechał w sobotę na dworzec kolejowy? Dziennikarze, żartując, pytali osoby z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, czy premier wie, że kampania wyborcza już się skończyła? Nie było możliwości zapytać Mateusza Morawieckiego o powód przyjazdu, bo obie konferencje prasowe w ubiegłym tygodniu ograniczyły się tylko do wygłoszenia oświadczeń.

Ale innych premierów RP także nigdy nie miałem okazji o cokolwiek w Tarnowskich Górach zapytać. Nie widziałem żadnego z nich w naszym mieście. Widocznie uznawali Tarnowskie Góry za miasto niewiele znaczące, może właśnie za takie "tarnowskie dziury".

(J.M)

Redaktor naczelny „Gwarka”, związany z tygodnikiem od 22 lat. Wcześniej dziennikarz „Trybuny Śląskiej” i radia „TOP”.

Jarosław Myśliwski

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

LukiLuki

1 6

W 1995 roku w TCK było spotkanie z ówczesnym premierem Oleksym i ministrami m.in. Kołodką, Jakubowską z SLD. Wybitny komentator tego nie wie. Jarek ma problem. 10:11, 05.09.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

TomekTomek

3 0

Luki, już żech ci pedzioł...ty mosz ten problem. Wszystko co w Gwarku piszą ci się nie pdoba. Weź coś na nastrój, zbadaj hormony, bo boja sie że depresja ci grozi. A najlepiej nie czytej Gwarka. Komedie na Netfliksie oglądaj. Czim sie. 20:04, 05.09.2020


K.M.K.M.

6 0

W 1995 r. nie było TCK :) Gruby Rychu sobie *%#)!& 13:02, 05.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LukiLuki

2 3

Jakoś nikt nie zwrócił uwagi na nieprawdziwe stwierdzenie nadredaktora piszącego, że w Tarnowskich Górach nie gościł przed Morawieckim żaden premier, był Oleksy. I to jest problem, pisanie nieprawdy. Wystarczy przeprosić za pomyłkę, ale do tego trzeba mieć klasę. 10:46, 06.09.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA