Niezależnie od obecnych wydarzeń za wschodnią granicą zapotrzebowanie na pomoc tu i teraz nie maleje. W gminnym centrum pomagania w Wieszowie dzieje się sporo od momentu otwarcia do późnych godzin wieczornych.
W kwietniu punkt udzielił pomocy 104 rodzinom, w sumie 304 osobom. Każdy, kto się zgłosił, otrzymał swoistą wyprawkę przygotowaną przez zespół Kornelii Sikory. Do dyspozycji potrzebujących jest również magazyn odzieży i innych rzeczy potrzebnych do życia codziennego.
Nasz magazyn, oprócz bieżącej pomocy na miejscu, stara się również organizować transporty. Dwa z nich pojechały na tereny objęte wojną za pośrednictwem "Śląska dla Ukrainy", dwa kolejne zorganizowane zostały bezpośrednio do rodzin i szpitali (głównie lekarstwa, śpiwory, pampersy czy bielizna).
Dzielenie się tym, co mamy, nie byłoby możliwe, bez ofiarodawców. Wielkie podziękowania kierujemy do firmy Metaal Flex Poland w ramach akcji Flex Campus Hapert oraz Holbox Poland, które wielokrotnie zasiliła nasz magazyn dużymi transportami bardzo potrzebnych rzeczy (garnki, talerze, sztućce, środki higieny osobistej, proszki, płyny i wiele innych) i jedzeniem. To nieocenione wsparcie. Najbardziej potrzebne artykuły uzupełniane są również przez GOPS Zbrosławice w ramach środków z gminnej rezerwy kryzysowej.
Bieżącą pomoc organizacyjną przy obsłudze punktu zapewniają bez przerwy strażacy ochotnicy z OSP Wieszowa, a transport to również zasługa firmy Translis Wieszowa. Kontrolę nad wielkim magazynem odzieży sprawują z kolei wolontariuszki i młodzież ze świetlicy. To dzięki nim na miejsce łatwo odnaleźć można właściwe ubrania w odpowiednim rozmiarze. Na miejscu dyżury pełnią także pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy doradzają i informują we wszystkich kwestiach związanych z pomocą instytucjonalną.
Wszystko to co trafia do Wieszowy, a ze względu na swój stan, nie nadaje się przekazania ofiarom konfliktu również jest wykorzystane. Koce, kołdry i ręczniki w gorszej kondycji trafiają do pobliskich schronisk, gdzie służą czworonogim podopiecznym.
Na pełnych obrotach – tak działa punkt w Wieszowie. I póki będą potrzeby, nic się nie zmieni.