Stare Tarnowice należały kiedyś do najstarszej parafii w Tarnowskich Górach - św. Mikołaja w Reptach Śląskich. Tam jednak nie zachował się średniowieczny kościół, a w Starych Tarnowicach tak. Swoją historią przyćmiewa on jednak nową świątynię, którą wzniesiono ponad wiek temu. W czwartek minie 120 lat od poświęcenia nowego kościoła św. Marcina.
Tarnowskie Góry. W połowie XIX wieku stary kościół św. Marcina (w tle) był zbyt mały i zawilgocony. W grę wchodziła przebudowa lub wzniesienie nowej świątyni. Fot. Jarosław Myśliwski
Pierwszą chrześcijańską świątynię zbudowano w Starych Tarnowicach już około 1400 r. i był to kościół filialny repeckiej parafii. W 1415 roku została utworzona parafia w Starych Tarnowicach, a fotokopię odpisu aktu erekcyjnego sprzed sześciu wieków można było obejrzeć na wystawie, którą z okazji 600-lecia parafii zorganizowało Muzeum w Tarnowskich Górach.
Tarnowskie Góry. Średniowieczny kościół św. Marcina. Fot. Jarosław Myśliwski
Stary kościół w Starych Tarnowicach szczęśliwie zachował się do naszych czasów, choć przynajmniej raz rozważano jego wyburzenie. Jak wskazuje ks. dr Herbert Jeziorski, autor opracowania na temat parafii Stare Tarnowice, w 1859 r. w protokole wizytacyjnym napisano, że świątynia jest zbyt ciasna jak na liczbę parafian, ale też panująca w środku wilgoć zagraża zdrowiu wiernych.
Tarnowskie Góry. Średniowieczny kościół św. Marcina. Fot. Jarosław Myśliwski
W grę wchodziła przebudowa lub wzniesienie nowej świątyni, a w tym drugim przypadku rozważano równocześnie rozbiórkę zawilgoconego starego kościoła. Na szczęście nie zgodził się na to ówczesny proboszcz ks. Ludwik Spohr i z własnych oszczędności sfinansował jego odnowienie.
Natomiast w zachodniej części ogrodu proboszczowskiego postanowiono wybudować nowy kościół. Kamień węgielny położono 24 września 1899 r., a niecałe 3 lata później odbyło się poświęcenie. Stało się to 25 sierpnia 1902 r.
Tarnowskie Góry. Kamień węgielny pod budowę nowej świątyni położono 24 września 1899 r., a niecałe 3 lata później odbyło się poświęcenie. Stało się to 25 sierpnia 1902 r. Fot. Jarosław Myśliwski
Tarnowskie Góry. Neoromański, trójnawowy kościół zaprojektował Edward Schneider z Gliwic. Fot. Jarosław Myśliwski
Neoromański, trójnawowy kościół zaprojektował Edward Schneider z Gliwic. Został zbudowany z kamienia ciosanego i cegły na planie krzyża. Ołtarz główny ma nawiązywać do bryły Bazyliki św. Piotra w Rzymie. W centrum znajduje się tabernakulum, po bokach figury świętych: Ludwika oraz Wacława. Ołtarze boczne poświęcone są MB Różańcowej, św. Barbarze i Miłosierdziu Bożemu. Świątynię zdobi 8 witraży, które zachowały się z czasów budowy kościoła.
Czytaj także:
Tarnowskie Góry. Dotacja na mur kościoła św. Marcina
Wiadukt na ul. Nakielskiej ma 50 lat. Gruntowny remont potrzebny był szybko i trwał latami