Patriota, lekarz, społecznik, honorowy wiceburmistrz Tarnowskich Gór. 25 stycznia 1976 roku na frontonie budynku przychodni lekarskiej przy ówczesnej ul. Armii Czerwonej (dziś Piłsudskiego) w Tarnowskich Górach Jerzy Ziętek odsłonił tablicę pamiątkową ku czci dr. Bronisława Hagera (1890-1969).
Tekst archiwalny
Na uroczystość przybyły władze Tarnowskich Gór z I sekretarzem Komitetu Miejskiego PZPR Władysławem Dembowskim i prezydentem miasta Zdzisławem Lewandowskim. Obecna była wdowa Ludmiła Hagerowa, córki - Bożena i Wiesława, siostra Zofia oraz wnuczki: Ewa, Aleksandra i Danuta. Licznie przybyła śląska i tarnogórska służba zdrowia.
Odsłonięcia mosiężnej tablicy dokonał poseł ziemi tarnogórskiej Jerzy Ziętek, były wojewoda katowicki, który wygłosił też okolicznościowe przemówienie. Za hołd złożony ojcu dziękowała córka, prof. dr Bożena Hager-Małecka, prorektor Akademii Medycznej w Zabrzu.
Bronisław Hager urodził się w Miłosławiu w Wielkopolsce 30 stycznia 1890 r. Maturę zdał w Lucernie w Szwajcarii, a dyplom lekarza uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Podczas I wojny światowej w armii austriackiej. W okresie powstań śląskich i plebiscytu działał w organizacjach polskich w Zabrzu, był komisarzem plebiscytowym na powiat zabrski, jako komisarz cywilny i lekarz pułkowy uczestniczył w III powstaniu śląskim. Po podziale Górnego Śląska opuścił przyznane Niemcom Zabrze i osiadł w Tarnowskich Górach.
Był lekarzem powiatowym i kolejowym, pionierem społecznej służby zdrowia, radnym, wiceburmistrzem, posłem na Sejm Śląski, działaczem różnych organizacji, w tym Związku Obrony Kresów Zachodnich. Działał też w szeregach śląskiej chadecji. Miał swoje zasługi w zbudowaniu miejskiej oczyszczalni ścieków oraz nowoczesnych budynków Kasy Chorych (obecna przychodnia wielospecjalistyczna przy ul. Piłsudskiego) i szkoły powszechnej przy ul. Wyspiańskiego. Czasy te opisał we wspomnieniach, wydanych po latach pod tytułem "Tarnogórskie obrazki" przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
Jako oficer rezerwy uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 r. Później przedostał się do Francji, a następnie Wielkiej Brytanii. Po zakończeniu wojny, będąc lekarzem Administracji Narodów Zjednoczonych do spraw Pomocy i Odbudowy (UNRRA) przebywał w Niemczech, sprawując opiekę medyczną na byłymi więźniami obozów koncentracyjnych. Następnie udał się do Londynu, skąd pod koniec listopada 1946 r. powrócił do Polski. Jako lekarz pracował w Chorzowie, a następnie w Tarnowskich Górach, gdzie zmarł 30 czerwca 1969 r. Zgodnie z jego życzeniem został pochowany w Zabrzu.
W Tarnowskich Górach imię dr. Bronisława Hagera nosi Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy oraz jedna z ulic w dzielnicy Strzybnica. Jego postać upamiętniono także w Zabrzu.
Artykuł archiwalny Krzysztofa Garczarczyka, ukazał się w "Gwarku" nr 4 z 2020 r.
W tym roku będzie mógł przeczytać wspomnienia dr. Hagera. Więcej piszemy w artykule Cenne znalezisko podczas sprzątania piwnicy
[ZT]40984[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz