Zamknij

Pamięci doktora Bronisława Hagera. Tablicę pamiątkową odsłaniał Jerzy Ziętek

07:52, 08.04.2023 Krzysztof Garczarczyk
Skomentuj Odsłonięcie tablicy poświęconej doktorowi. Fot. Archiwum Gwarka Odsłonięcie tablicy poświęconej doktorowi. Fot. Archiwum Gwarka

Patriota, lekarz, społecznik, honorowy wiceburmistrz Tarnowskich Gór. 25 stycznia 1976 roku na frontonie budynku przychodni lekarskiej przy ówczesnej ul. Armii Czerwonej (dziś Piłsudskiego) w Tarnowskich Górach Jerzy Ziętek odsłonił tablicę pamiątkową ku czci dr. Bronisława Hagera (1890-1969). 

Tekst archiwalny 

Na uroczystość przybyły władze Tarnowskich Gór z I sekretarzem Komitetu Miejskiego PZPR Władysławem Dembowskim i prezydentem miasta Zdzisławem Lewandowskim. Obecna była wdowa Ludmiła Hagerowa, córki - Bożena i Wiesława, siostra Zofia oraz wnuczki: Ewa, Aleksandra i Danuta. Licznie przybyła śląska i tarnogórska służba zdrowia.

Odsłonięcia mosiężnej tablicy dokonał poseł ziemi tarnogórskiej Jerzy Ziętek, były wojewoda katowicki, który wygłosił też okolicznościowe przemówienie. Za hołd złożony ojcu dziękowała córka, prof. dr Bożena Hager-Małecka, prorektor Akademii Medycznej w Zabrzu.

Bronisław Hager: z Wielkopolski do Tarnowskich Gór 

Bronisław Hager urodził się w Miłosławiu w Wielkopolsce 30 stycznia 1890 r. Maturę zdał w Lucernie w Szwajcarii, a dyplom lekarza uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Podczas I wojny światowej w armii austriackiej. W okresie powstań śląskich i plebiscytu działał w organizacjach polskich w Zabrzu, był komisarzem plebiscytowym na powiat zabrski, jako komisarz cywilny i lekarz pułkowy uczestniczył w III powstaniu śląskim. Po podziale Górnego Śląska opuścił przyznane Niemcom Zabrze i osiadł w Tarnowskich Górach.

Był lekarzem powiatowym i kolejowym, pionierem społecznej służby zdrowia, radnym, wiceburmistrzem, posłem na Sejm Śląski, działaczem różnych organizacji, w tym Związku Obrony Kresów Zachodnich. Działał też w szeregach śląskiej chadecji. Miał swoje zasługi w zbudowaniu miejskiej oczyszczalni ścieków oraz nowoczesnych budynków Kasy Chorych (obecna przychodnia wielospecjalistyczna przy ul. Piłsudskiego) i szkoły powszechnej przy ul. Wyspiańskiego. Czasy te opisał we wspomnieniach, wydanych po latach pod tytułem "Tarnogórskie obrazki" przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Jako oficer rezerwy uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 r. Później przedostał się do Francji, a następnie Wielkiej Brytanii. Po zakończeniu wojny, będąc lekarzem Administracji Narodów Zjednoczonych do spraw Pomocy i Odbudowy (UNRRA) przebywał w Niemczech, sprawując opiekę medyczną na byłymi więźniami obozów koncentracyjnych. Następnie udał się do Londynu, skąd pod koniec listopada 1946 r. powrócił do Polski. Jako lekarz pracował w Chorzowie, a następnie w Tarnowskich Górach, gdzie zmarł 30 czerwca 1969 r. Zgodnie z jego życzeniem został pochowany w Zabrzu.

W Tarnowskich Górach imię dr. Bronisława Hagera nosi Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy oraz jedna z ulic w dzielnicy Strzybnica. Jego postać upamiętniono także w Zabrzu.

Artykuł archiwalny Krzysztofa Garczarczyka, ukazał się w "Gwarku" nr 4 z 2020 r. 

W tym roku będzie mógł przeczytać wspomnienia dr. Hagera. Więcej piszemy w artykule Cenne znalezisko podczas sprzątania piwnicy

[ZT]40984[/ZT]

 

(Krzysztof Garczarczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%