Zamknij

Radzionków. To był jeden z pierwszych oddziałów w niepodległej Polsce

20:00, 24.11.2023 aj
Skomentuj Jubileuszowa impreza odbyła się w Miasteczku Śląskim. Fot. Alicja Jurasz Jubileuszowa impreza odbyła się w Miasteczku Śląskim. Fot. Alicja Jurasz

Hodowcy gołębi pocztowych zrzeszeni w oddziale w Radzionkowie świętowali stulecie swojej organizacji oraz zakończenie sezonu 2023. Radzionkowski oddział był jednym z pierwszych w niepodległej Polsce. 

Oddział w Radzionkowie PZHGP składa się z ośmiu sekcji: Radzionków, Sucha Góra, Rojca, Orzech, Świerklaniec, Miasteczko Śląskie, Stolarzowice, Kamieniec. Ma bogatą historię, której początki przypadają lata 1922/23. Warto zaznaczyć że, przez wszystkie lata oddziałem Radzionków kierowało tylko ośmiu prezesów: Jan Michna, Piotr Hajda, Józef Kalus, Edward Tyczka, Ludwik Stański, Ginter Nowok, Piotr Głuch i obecnie Wojciech Pelikan. Każdy z nich miał swój wkład w obecny kształt oddziału. 

Oddział w Radzionkowie jednym z pierwszych w kraju 

 W 1922 roku kilkunastu hodowców gołębi pocztowych z Radzionkowa, Kozłowej Góry, Orzecha i Suchej Góry zawiązało oddział V-27 "Tempo". To on stał się fundamentem do powołania rok później oddziału Radzionków, jednego z pierwszych w niepodległej Polsce.

 Czasy były trudne. Nie było zaplecza organizacyjnego, środków transportu, zegarów do potwierdzania przylotu ptaków, ale był za ogromny zapał i zamiłowanie do gołębi pocztowych.  W pierwszym roku istnienia odbyło się 7 lotów, najdalszy z Warszawy, i wysłano 30 gołębi.  Kiedy wrócił tylko gołąb Józefa Hajdy był pokazywany w restauracji "U Letochy" i długo podziwiany. To było wydarzenie dla całego Radzionkowa i okolic. Nie znano wtedy jeszcze pojęcia mistrzostwa lotowego - największą satysfakcją był powrót gołębia. 

 W okresie przedwojennym dominował północno - wschodni kierunek wypuszczenia gołębi, a najdalsze loty były organizowane z terenów dzisiejszej Łotwy. W 1932 roku w skład 7 Grupy Lotowej Radzionków weszło aż 14 towarzystw, od Lublińca po Brzeziny Śląskie. Zamiłowanie do hodowli gołębi pocztowych było coraz silniej kojarzone ze śląską kulturą. Często była to pasja górników, którzy w ten sposób odpoczywali po ciężkiej i niebezpiecznej pracy. 

Sukcesy oddziału

Po zakończeniu drugiej wojny światowej już 7 sierpnia 1945 roku reaktywowano "7 Grupę Lotową". W 1948 roku zarejestrowanych było już ponad 300 hodowców. Ważnym momentem dla hodowców gołębi pocztowych był rok 1969, kiedy zrezygnowano z kolei jako środka transportu. Ptaki przewożono samochodami. Radzionkowski oddział swojego auta dorobił się dwa lata później. Kiedy w 1975 r. Radzionków został włączony do Bytomia, "7 Grupa Lotowa" zmienia nazwę na Oddział Bytom II Radzionków. Tak było do 1998 roku, kiedy Radzionków odzyskał prawa miejskie, a hodowcy zaczęli działać pod nazwą Oddział 0106 Radzionków. 

W 1991 roku odbył się lot z Barcelony. Gołębie z całej Polski miały do pokonania 1700 km. Pierwszym gołębiem, który przyleciał do kraju, dokładnie do Radzionkowa był gołąb Floriana Brzeziny - w siódmym dniu lotu. W 1996 roku w rywalizacji okręgu Katowice z Bredy w Holandii jako pierwszy wrócił gołąb Franciszka Kusia z Suchej Góry. Przeleciał dystans 996 km. W innym locie z Holandii, z Den Haag (1033 km) - również w rywalizacji okręgu - pierwszą nagrodę zdobył gołąb Bernarda Fojcika z Nakła Śląskiego. Legendą oddziału był Alojzy Lis ze Stolarzowic - ośmiokrotnie zdobywał tytuł mistrza gołębi, w tym aż sześć razy pod rząd. Gołębie Huberta Hansla oraz Czesława Przywary były prezentowane na olimpiadzie światowej.

Radzionkowski oddział ma specjalistyczny samochód do przewozu gołębi, własną działkę i prowadzi stronę internetową. "Przez te wszystkie lata wiele się zmieniało, ale te 100 lat pozwoliła nam przetrwać charyzma członków naszego oddziału i zamiłowanie do gołębia pocztowego" - napisali hodowcy na stronie. 

100-lecie świętowano 11 listopada w Miasteczku Śląskim. Podczas jubileuszowej uroczystości wręczono puchary i specjalne odznaczenia. Podsumowano też ostatni sezon. W części artystycznej wystąpił Krzysztof Respondek. Imprezę prowadziła Ewelina Taul. 

Czytaj także:

Nasze szpitale wprowadzają obostrzenia związane z COVID

Tarnowskie Góry. W planach nowy budynek w dzielnicy

[ZT]45250[/ZT]

 

(aj)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

cidrycidry

0 2

to pomylonce ! 22:10, 25.11.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%