Zamknij

Gdyby nie studnia wójta, mogła się spalić cała wieś

19:25, 17.08.2024 Krzysztof Garczarczyk
Kiedys strażacy do pożarów jeździli wozem konnym. Fot. Archiwum Kiedys strażacy do pożarów jeździli wozem konnym. Fot. Archiwum

17 października 1866 r. w Tworogu wybuchł groźny pożar. Strawił kilkanaście budynków, pozbawił dachu nad głową 112 osób.

Artykuł archiwalny Krzysztofa Garczarczyka, opublikowany w marcu 2004 r.

Podobno paliły się zabudowania od kościoła po ul. K. Miarki. Gdyby nie studnia wójta Andreasa Skiby mogło być jeszcze gorzej. O sprawie napisał Oberschlesische Wanderer, przez co tragedia mieszkańców Tworoga stała się powszechnie znana na Górnym Śląsku.

Związki sikawkowe w akcji

Te i podobne dramatyczne wydarzenia w innych miejscowościach z pewnością uzmysłowiły władzom konieczność zorganizowania ochrony przeciwpożarowej. Organizowane naprędce akcje ratownicze nie spełniały swojego zadania. Dlatego w Prusach zaczęły powstawać ochotnicze drużyny pożarnicze, zwane związkami sikawkowymi.

Nie inaczej było w Tworogu. Najstarszy zachowany zapis o istnieniu związku sikawkowego nad Stołą pochodzi z 3 października 1887 r. Był to wykaz posiadanego sprzętu przeciwpożarowego, który chciały mieć do wglądu władze powiatowe w Gliwicach.

Ze statutu związku, opracowanego w styczniu 1888 r. w Tworogu, dowiadujemy się, że zasięgiem swojego działania obejmował Tworóg, Nowa Wieś, Mikołeskę, Koty, Potępę i okoliczne majątki ziemskie.

Jak wskazuje lokalny historyk Fryderyk Zgodzaj, statut zawierał 15 paragrafów mówiących m.in. o: wyborze przewodniczącego, liczbie przedstawicieli z prawem głosu, obowiązkach zarządu i drużyn sikawkowych, zasadę wybierania miejsc, gdzie miały powstać remizy.

Remiza obok więzienia

W Tworogu remizę zbudowano obok spichlerza – więzienia. Kosztami utrzymania działalności straży zostały obarczone urzędy ówczesnych gmin wiejskich i majątki ziemskie.

Według zachowanych dokumentów w skład pierwszego zarządu Związku Sikawkowego w Tworogu weszli: wójt Franz Friedrich i Carl Wrzeciono, Borek, Johann Polotzek i Schmalc (podpis nieczytelny), Jurek, F. Kurek, Poloczek, Scholtysik, Plotezki, Zaia, Schwinge, Schnura, Joseph Murowsky.

Pierwsze wzmianki o związku sikawkowym w Tworogu zostały uznane za początek działalności straży pożarnych w Tworogu i Kotach.

Czytaj też:

Do 250 tys. zł na Zieloną Przestrzeń

Radzionków. Prace drogowe ruszą pełną parą

Most na DK 11 gotowy po 13 miesiącach prac

[ZT]53607[/ZT]

 

(Krzysztof Garczarczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%