Zamknij

Boruszowice. Sala taneczna stała się kaplicą. Zapiski organisty

19:14, 21.09.2024 Krzysztof Garczarczyk
Zdjęcie archiwalne kaplicy w Boruszowicach. Fot. Gabriel Kessner Zdjęcie archiwalne kaplicy w Boruszowicach. Fot. Gabriel Kessner

Jednym z ciekawszych eksponatów Izby Regionalnej w Boruszowicach jest spis nabożeństw odprawianych przed wojna i w czasie okupacji hitlerowskiej w kaplicy pw. MB Bolesnej.

Artykuł archiwalny Krzysztofa Garczarczyka opublikowany w Gwarku w sierpniu 2004 r.

Dzięki zapiskom prowadzonym przez organistę Aleksandra Jaruszowca, można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy nie tylko o życiu religijnym ówczesnych mieszkańców Boruszowic.

Kaplica w Boruszowicach powstała dzięki miejscowej fabryce prochu, która istniała od początku lat 20. ubiegłego wieku. W 1918 r. zdecydowano o przeznaczeniu na nią sali tanecznej, znajdującej się w budynku zakładowym. W tym czasie Boruszowice należały do parafii w Strzybnicy.

Z pożółkłych kartek notesu organisty wyłania się mnóstwo organizacji religijnych i społecznych, działających w tej niezbyt dużej miejscowości. Były to m.in. Towarzystwo Śpiewu, Związek Powstańców Śląskich, Towarzystwo Polek, straż pożarna, spółdzielnia spożywców, drużyna harcerska.

Msze za dusze tragicznie zmarłych robotników

Wśród intencji mszalnych często spotkać można msze święte sprawowane za dusze tragicznie zmarłych robotników fabryki prochu. 28 grudnia 1922 r. W zakładzie nastąpiła potężna eksplozja – zginęło kilku robotników i 1 osoba postronna.

Zwyczajowo zamawiano msze święte z okazji Święta Niepodległości i na cześć marszałka Józefa Piłsudskiego. Niedługo po jego śmierci w boruszowickiej kaplicy odprawiono nabożeństwo żałobne, wykreślając w ostatniej chwili intencję mszy świętej zamówionej przez strażaków z okazji dnia św. Floriana.

10 września 1939 r., gdy Boruszowice były już pod okupacją niemiecką, sprawowano msze święta o szczęśliwy powrót do domu żołnierzy walczących na wojnie.

Nowe realia polityczne widoczne są w spisie nabożeństw od 5 listopada, gdy zaczęto je zapisywać w języku niemieckim.

Czytaj też:

Radzionków. Nagrody dla naszych działkowców [ZDJĘCIA]

5 mln zł na ekopracownie. Nasze szkoły wśród zwycięzców

Wspominamy Gwarki. Jak było w niedzielę? [ZDJĘCIA]

[ZT]54405[/ZT]

 

(Krzysztof Garczarczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%