Zamknij

Tworóg. Szlaban na drodze. Nie ma przejazdu bez zapłaty

19:37, 27.09.2024 Krzysztof Garczarczyk
W tym nieistniejącym już dziś budynku przy ul. Kościuszki w Tworogu pobierano myto. Fot. dzieki uprzejmości F. Zgodzaja W tym nieistniejącym już dziś budynku przy ul. Kościuszki w Tworogu pobierano myto. Fot. dzieki uprzejmości F. Zgodzaja

Wiele lat temu, gdy Tworóg należał do Prus, przy drogach wylotowych ze wsi znajdowały się punkty do pobierania myta – opłaty za przejazd.

Artykuł archiwalny Krzysztofa Garczarczyka, opublikowany w Gwarku w grudniu 2004 r.

Do dziś zachował się budynek poborcy, który stał przy dawnym trakcie na Zawadzkie, a dziś drodze krajowej na Poznań. Inny taki obiekt postawiono przy ul. Króla Fryderyka, obecnej ul. Kościuszki, szlaku na Koszęcin i Częstochowę.

- Starzy ludzie wspominali, że drogę przegradzał szlaban – mówi Fryderyk Zgodzaj, badacz przeszłości Tworoga. Poborca mieszkał w budynku przy przejeździe. Po zmroku nieraz trzeba było wołać i stukać w okno, by go obudzić. Wtedy otwierało się okienko i klęczący na łóżku drogomistrz pobierał opłatę. Wynosiła 10 fenigów. Ostatnim drogomistrzem w Tworogu był Peter Kaluza. W pełnieniu służby pomagała mu rodzina.

Za poruszanie się drogami wewnętrznymi we wsi na szczęście opłat nie pobierano. Ulic w Tworogu było zresztą wtedy znacznie mniej niż dziś.

Obecną ul. Polną upodobali sobie pielgrzymi, podążający od Pyskowic ku Częstochowie. Dlatego szlak ten pierwotnie zwano Drogą Pyskowicką.

Po przejściu ul. Polnej pątnicy podążali ul. Młyńską. Z niej schodzili na ul. Kotowską. Przez przysiółek Kozie przebiegał zapomniany obecnie trakt Kirchenweg, prowadzący do kotowskiego kościoła.

Natomiast tzw. Grzybową Drogą, później nazwaną Szlakiem Powstańczym, szli powstańcy w stronę Góry św. Anny.

Tworóg ma oficjalnie także jeden plac – Wolności. W niemieckich czasach nosił imię księcia Hohenlohe. Niedaleko tego miejsca, po prawej stronie kościoła parafialnego, znajduje się placyk, który przed 100 laty nosił nieoficjalna nazwę Turnplatz. Dziś, również nieoficjalnie, nazywany bywa placem Świętego Walentego.

Czytaj też:

Tour de Piekary z nowym terminem. Zapisy trwają

Tarnowskie Góry. Zaginiony 19-latek został odnaleziony

Tarnowskie Góry. Piknik wojskowy, defilada i przysięga

Tarnowskie Góry. Wybrano nowego dyrektora MZUiM

[ZT]54537[/ZT]

 

(Krzysztof Garczarczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%