Kiedyś w Lublińcu organizowano szkołę gwiazd estrady. Nad warsztatami piosenkarskimi dla młodych wykonawców, debiutantów i adeptów sztuki wokalnej patronat objął tygodnik Gwarek.
Artykuł archiwalny Gabriela Kessnera opublikowany w Gwarku w grudniu 2002 r.
Pod koniec lat 70. XX w. ideę warsztatów zrealizował warszawski dziennikarz i działacz estradowy Józef Pielka. Redaktorowi udało się znaleźć nie tylko grono entuzjastów fachowego mecenatu nad młodymi talentami, ale także instytucje polityczne, organizacje młodzieżowe, kulturalne, redakcje radia i telewizji oraz młodzieżowców z ZSMP. Na łamach Gwarka gościły „I liga” i „juniorzy” polskiej estrady i telewizji.
Na miejsce warsztatów wybrano młodzieżowy ośrodek szkoleniowy w parku w Lublińcu, zwany Zameczkiem. Do dyspozycji 45-osobowej grupy piosenkarskiej młodzieży oddano stylowe wnętrza drewnianej budowli wraz z zapleczem mieszkalnym.
Już pierwsze zajęcia w sierpniu 1977 r. ściągnęły do Lublińca sławy polskiej estrady, znanych kompozytorów, choreografów, muzyków i krytyków muzycznych. Potraktowali udział w tej imprezie spontanicznie, jako formę oderwania się od codzienności, urlop daleko od domu.
Przez dwa tygodnie zajęcia z młodymi piosenkarzami prowadzili Lech Parzyński z członkami kwartetu Novi Singers – Ewą Wanat, Januszem Mychem, Ryszardem Szeremetą.
Kierownikiem literackim warsztatów był Janusz Kondratowicz, w sprawy reżyserii wprowadzał Lech Terpiłowski – znany publicysta, krytyk muzyczny i reżyser. Choreografii uczyła Ewa Kuklińska.
[ZT]57501[/ZT]
W tryb pracy z młodzieżą, w trakcie kolejnych wiosennych i letnich spotkań w lublinieckim Zameczku włączyli się: Zbigniew Górny, Stanisław Sojka, Jan Pawlak, Jarosław Kukulski (w Lublińcu bywał z malutką córeczką Natalią), Krzysztof Hering, Adrianna Godlewska i wiele innych sław estrady z tamtych czasów.
Młodych, często nieobytych ze sceną estradowych debiutantów uczono praktycznie wszystkiego. Odbywały się zajęcia z emisji głosu, interpretacji, ruchu scenicznego i choreografii.
W artystyczny życiorys pobyt w Lublińcu wpisali m.in.: Zbigniew Zamachowski, Małgorzata Ostrowska, Beata Andrzejewska, Urszula Kasprzak, Danuta Szarek, Jacek Mazurkiewicz, Marlena Florek, Jolanta Wojtasik, zespół VOX.
Warsztaty kończyły się praktycznym sprawdzianem. Koncerty zwano „meczami sparingowymi”. Odbywały się w różnych miejscowościach regionu. Koncertowano dla pracowników zakładów pracy, w domach kultury. Jednak najważniejszy był koncert dla mieszkańców Lublińca.
[ZT]57463[/ZT]
Kazimierz Ziółek, w 2002 r. nauczyciel w lublinieckim Zespole Ośrodków Specjalnych, a w opisywanych czasach młody człowiek kierujący sprawami programowym Zameczku, tak wspominał warsztaty na naszych łamach:
- To była jedna z różnorodnych form pracy mających pomóc w starcie życiowym artystycznie uzdolnionej młodzieży. Wtedy nie było „Szansy na sukces”, rola telewizji też była inna. Dużej satysfakcji dostarczały spotkania ze znakomitościami polskiej muzyki rozrywkowej. Lubliniec miał wtedy szanse stania się małym Opolem, jeśli nie konkurencją dla niego. Zabrakło wsparcia i podjęcia myśli o lublinieckim festiwalu.
Lublinieckie warsztatowe spotkania młodych talentów kontynuowane były do schyłku lat 70. Latem 1980 r. odbyły się w Nysie, a potem ich organizacji zaniechano.
Czytaj też:
Tarnowskie Góry. Jeszcze nie wytrzeźwieli