Chorobom ukrytym, takim jak zaburzenia psychiczne, spektrum autyzmu, czy ADHD poświęcono VI Tarnogórskie Forum ds. Osób z Niepełnosprawnościami, które odbyło się 11 lutego w Starostwie Powiatowym w Tarnowskich Górach
Według danych WHO 264 mln ludzi na świecie choruje na depresję. W tym jest 1,2 mln Polaków. To 20 miast takich jak Tarnowskie Góry. W każdym przypadku w statystyce brak osób, które nigdzie nie zgłosiły się ze swoim problemem. Badania pokazują, że w 2030 roku chorobą o najwyższej śmiertelności będzie właśnie depresja.
- Mamy absolutny kryzys zdrowia psychicznego. Badania są alarmujące - źle radzimy sobie z natłokiem emocji, jesteśmy przebodźcowani. Ze stanu bezsilności trudno wyjść, należy więc nauczyć się regulować emocje. Uświadamianie sobie co czujemy to droga do regulacji emocjonalnej - mówi Alicja Gałązka, psycholożka i psychoterapeutka Niepublicznej Poradni Psychologiczo-Pedagogicznej Future w Tarnowskich Górach. - Warto rozmontować myśli, którymi się karmimy, jeśli ciągle są one negatywne tracimy poczucie wartości, a z tego bierze się najwięcej zaburzeń. Mamy w sobie schematy z dzieciństwa i warto się zastanowić, czy to co robimy to nasze własne decyzje i emocje, czy na tylnym siedzeniu nie siedzi przypadkiem wymagający ojciec lub inny człowiek rodziny, który podpowiada nam jak żyć i co robić - dodaje.
Depresja to choroba, którą często trudno nam rozpoznać, zarówno u drugiej osoby, jak i u siebie.
- W depresji nie zawsze jesteśmy zaniedbani. Idąc do pracy, wyglądamy często jak milion dolarów. Potrafimy też się uśmiechać. To tylko maski, które zakładamy - mówi psycholożka Centrum Zdrowia Psychicznego w Tarnowskich Górach - Aleksandra Zawadzka-Rosiak. - Bywa nie raz, że naszych dolegliwości nie kojarzymy z depresją. Osoby, które wcześniej podejrzewały u siebie mnóstwo chorób i mają segregatory pełne wyników badań, które nie ujawniły żadnego powodu bólu, wysypki, świądu, migreny i innych objawów, w końcu trafiają do naszego CZP. Okazuje się, że powodem jest depresja, a wszystkie odczuwane dolegliwości znikają po przyjęciu leków zaleconych przez psychiatrę - dodaje.
Jak więc rozpoznać depresję u siebie i bliskich? Co nas może zaniepokoić? Objawów jest sporo: zmiana nastroju, problemy ze snem, utrata zainteresowań i energii, zmiany w apetycie (możemy zarówno schudnąć jak i przytyć), problemy z koncentracją, myśli rezygnacyjne i samobójcze, spadek libido, problemy ze strony układu pokarmowego, skłonności do uzależnień.
Co możemy zrobić?
- Podstawą jest okazanie zrozumienia i gotowość do rozmowy oraz pomoc w poszukiwaniu profesjonalnej pomocy - radzi Zawadzka-Rosiak.
Forum zorganizowała Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych przy Staroście Tarnogórskim.
Czytaj także:
Tarnowskie Góry. Maraton zumby dla Krzysztofa Zawiślaka. Zapisy
Wspominamy Józefa Winklera, piłkarza Górnika Zabrze...
Radzionków. Kandydatka na burmistrza założyła fundację
Powiat tarnogórski. Jeden zapomniał, drugi ukradł