Jak wyglądały dzielnice Tarnowskich Gór przed laty, kiedy były osobnymi miejscowościami? Jakimi wydarzeniami żyli ich mieszkańcy? W cyklu przygotowywanym z Muzeum w Tarnowskich Górach prezentujemy archiwalne grafiki. Na początek idą Opatowice i Bobrowniki Śląskie-Piekary Rudne.
Na fotografii wykonanej ok. 1936 r. są członkowie Związku Rezerwistów w Opatowicach podczas uroczystości pięciolecia powstania organizacji.
- W tle widoczna jest elewacja wyszynku Jana Czecha, który znajdował się na terenie Słomianki, części Opatowic – informuje Rafał Ludwikowski z Muzeum.
Kolejna jest pocztówka z 1913 r. Umieszczono na niej widok na kopalnię Fryderyk (Friedrichsgrube) niedaleko Bobrownik.
Reprodukcja kompozycji z końca XIX stulecia przedstawia stan kopalni z przełomu XVIII i XIX w. Pokazuje panoramę zakładu od strony południowo-wschodniej, z kopcem (Denkhalde) usypanym dla upamiętnienia odkrycia złóż kruszcowych w 1784 r. i budynkiem uruchomionej w 1788 r. maszyny parowej.
Jeżeli ktoś z naszych czytelników ma ciekawe zdjęcia z dzielnic Tarnowskich Gór sprzed II wojny światowej i chciałby, żeby zostały opublikowane, może przesłać skan na adres [email protected] albo przynieść do redakcji. Mile widziane są zwłaszcza te z Pniowca i Rybnej, których brakuje w zbiorach Muzeum.
Czytaj też:
Tarnowskie Góry. Dostali grant i szukają rodzinnych historii
Mieszkali w domu Sedlaczka. Wspomnienia córki Alfonsa Kopii
[ZT]40417[/ZT]
pytam12:14, 05.03.2023
1 0
Czyżby jakiś przodek obecnego burmistrza? W zeznaniu majątkowym burmistrz nie przyznał się do spadku z wyszynku? 12:14, 05.03.2023