W rejonie Tworoga są co najmniej trzy miejsca, w których według ludowych przekazów, znajdują się miejsca pochówku żołnierzy z czasów wojen szwedzkich i okresu napoleońskiego.
Artykuł archiwalny Krzysztofa Garczarczyka opublikowany w Gwarku w listopadzie 2002 r.
Największa zbiorowa mogiła mieścić się może w miejscu, które już w XVIII w. Zwane było Cziegelna (cegielnia). - Gdy kopano tam fundamenty pod budynek natrafiano na ludzkie gości – opowiadał nam Fryderyk Zgodzaj, miłośnik lokalnej historii. - Zdaniem fachowców mogły one pochodzić z XVII stulecia. Przy wejściu na ten zapomniany dziś cmentarz stała kiedyś kaplica Matki Bożej Bolesnej.
Drugim miejsce, w którym grzebano poległych żołnierzy jest pagórek przy drodze do Nowej Wsi Tworoskiej. Miejsce to zwało się kiedyś Kulmannberg, a obecnie Na górce. Gdy w 1940 r. Budowano tam HJ-Heim, czyli obiekt dla młodzieży z HitlerJugend i Bund Deutsche Mädchen, znaleziono w ziemi wiele ludzkich szczątków.
Trzecie cmentarzysko znajduje się na końcu ul. Słowackiego w Tworogu. Od niepamiętnych czasów stoi tam krzyż, w pobliżu którego być może pochowani zostali żołnierze w czasach napoleońskich. Kilkaset metrów na zachód, z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Christena, założono cmentarz dla żołnierzy poległych w pierwszych dniach II wojny światowej, zwany Christenfriedhof. W 2002 r. Znajdujące się tam szczątki ekshumowano na cmentarz w Siemianowicach Śląskich.
Z kolei w Nowej Wsi Tworoskiej, na rozwidleniu ulic Wiejskiej i Piaskowej, znajduje się niecodzienne cmentarzysko koni. Mimo, że nazwano je Zdechłą Górką grzebano tam konie, które nie zdechły w wyniku jakiejś zarazy czy ze starości, ale padły w czasie bitew. To miejsce kształtem przypomina kurhan.
- Końskie cmentarzysko jest długie na 200 m, a szerokie na 50 m – mówił nam Fryderyk Zgodzaj. - Układane w wielkim dole zwierzęta posypywano wapnem i przysypywano ziemią. Z czasem posadzono tam drzewa, żeby nikt przypadkowo nie grzebał w ziemi.
Czytaj też:
Zdjęcie sprzed lat. Rozpoznajecie, kto na nim jest?
Na stan wojenny Fazos w Tarnowskich Górach odpowiedział strajkiem okupacyjnym
[ZT]57393[/ZT]