Zamknij

Tworóg. Szkółka ewangelicka z synem pastora, pożar szkoły katolickiej

07:36, 06.01.2025
Budynek szkoły w Tworogu (prawy dolny róg) w  czasie II wojny światowej. Fot. z archiwum F. Zgodzaja Budynek szkoły w Tworogu (prawy dolny róg) w czasie II wojny światowej. Fot. z archiwum F. Zgodzaja

Pierwsza wzmianka o obecności nauczyciela w Tworogu pochodzi z 26 września 1720 r., ale nie jest on wymieniony z nazwiska. Z kolejnego zapisu, z 1735 r. dowiadujemy się już o kierowniku szkoły Simonie Pawelczyku. Z kolei w 1788 r. jako schulmeister występuje Hans Georg Juraschek.

Artykuł archiwalny Krzysztofa Garczarczyka, opublikowany w Gwarku w grudniu 2002 r.

Ks. W.M. Hoscheck w swojej kronice parafialnej z 1795 r. dokładnie wymienia wyposażenie szkoły, która stała wówczas w pobliżu kościoła.

W 1834 r. jej zarządcą był nauczyciel i organista Zimmermann. Od 1850 r. rolę kierownika pełnił Moritz Hawlitschka.

Szkoła w Tworogu była katolicka, ale w XIX w. we wsi działała też szkółka dla dzieci ewangelickich. Prowadził ją zamieszkały w miejscowym pałacu nauczyciel Oskar Minch, syn pastora. Jak mówił nam badacz lokalnej historii Fryderyk Zgodzaj, istniała ona do 1876 r., ale nie wiadomo, kiedy rozpoczęła działalność.

Tymczasem 15 października 1866 r. katolicką szkołę doszczętnie zniszczył pożar. Według dokumentów katastralnych znajdowała się ona przy obecnej ul. Górnej, w pobliżu targowiska. Po pożarze kierownik Hawlitschka wybudował nowy budynek szkolny, który stanął przy obecnej ul. Zamkowej, gdzie potem miejsce znalazły zabudowania Gminnej Spółdzielni.

Kolejna szkoła, tym razem już świecka, stanęła 100 lat temu przy obecnej ul. Słowackiego. W 1910 r. zbudowano przy niej klasztor dla sióstr służebniczek, z przeznaczeniem na przedszkole.

Po podziale Górnego Śląska, który zostawił Tworóg po niemieckiej stronie granicy, zaczęto coraz bardziej myśleć o budowie nowej, znacznie większej, funkcjonalnej szkoły. Do użytku oddano ją w 1930 r., a ówczesna prasa niemiecka pisała o najpiękniejszej szkole na wschodnich rubieżach Niemiec.

Do dziś służy ona miejscowym uczniom, od początku lat 60. XX w. nosząc imię Powstańców Śląskich.

Czytaj też:

Pożar wybuchł w kuchni. 21 osób ewakuowanych

Największe badanie transportowych zanieczyszczeń w...

Kalety z budżetem na 2025 rok. Ile na inwestycje?

Zielony Czek, ekopracownie pod chmurką i rekord...

[ZT]55698[/ZT]

 

(Krzysztof Garczarczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%