Zamknij
REKLAMA

Gorolus silesius idzie się spisać

18:29, 11.04.2021 | J.M
Skomentuj Fot. Wachtyrz.eu
REKLAMA

Uśmiechnąłem się, gdy na portalu Wachtyrz.eu przeczytałem, że dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki zamierza podczas spisu powszechnego zadeklarować narodowość śląską. Wiele lat temu byłem na jego wykładzie, opowiadał, że urodził się na północy Polski, a podzielający fascynację Śląskiem kolega nazywa go gorolus silesianus.

Słyszałem kiedyś prawdziwego Ślązaka, w swoim mniemaniu, który twierdził, że tych, którzy nie potrafią udowodnić zamieszkania na Śląsku dłużej niż od trzeciego pokolenia, należy wygnać, a nieboszczyków ekshumować i - modne słowo ostatnio - relokować. Znacznie mi bliżej z rozumieniem śląskości do dr. Kuzio-Podruckiego, jednego z najlepszych znawców śląskiej heraldyki. Gdyby statystyczny Ślązak posiadał 10 proc. wiedzy na temat historii Śląska, którą ma Arek, losy tej krainy toczyłyby się zdecydowanie w lepszą stronę niż obecnie. Cenię go nie tylko za pasję, dociekliwość naukowca, ogrom wiadomości, ale także za trzeźwy umysł. Jest dobrym mówcą, potrafi przykuć uwagę słuchaczy, ale nie koloryzuje w imię tej czy innej poprawności politycznej. Kiedy niedawno pisałem o niszczejącym pałacu w Zbrosławicach, nie potwierdzał mitu o dobrym Arthurze Baildonie i złych Polakach, którzy po 1945 roku obchodzili się z zabytkową rezydencją jak małpa z zegarkiem. Oczywiście, że kuriozum było przekazanie komuś pałacu za utracone mienie zabużańskie, w efekcie czego tylko pogłębiała się dewastacja zabytku. Ale zaczęła się znacznie wcześniej, jeszcze za czasów Baildonów. – Rezydencja ma wyjątkowego pecha. Jedynymi, którzy traktowali ją jako swój dom i dbali o nią, byli Stockmansowie. Zaczęła podupadać już w XIX wieku, gdy właścicielem został Arthur Baildon. Nie mieszkał tutaj i niewiele przejmował się losem pałacu – powiedział dr Kuzio-Podrucki.

Ślązak, choćby gente gorolus natione silesianus, ale świadomy bogactwa dziedzictwa tej krainy, nie ma kompleksów i powodów do cyganienia.

[ZT]30262[/ZT]

 

(J.M)

Redaktor naczelny „Gwarka”, związany z tygodnikiem od 22 lat. Wcześniej dziennikarz „Trybuny Śląskiej” i radia „TOP”.

Jarosław Myśliwski

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (10)

..

4 15

Po pierwsze nie ma czegoś takiego jak "narodowość śląska". Po drugie naczelny Gwarka wychowany na Trybunie Robotniczej z hasłem w nagłówku "proletariusze wszystkich krajów łączcie się" powinien w lot wyczuwać te postępowe lewicowe trendy płynące z Brukseli które mówią że wszelka afirmacja religii narodowości czy kultury jest "passé" jako prawicowy przeżytek. No po to Bruksela ściąga tu te hordy "nachodzców" z Azji i Afryki by zniszczyć nimi te stare resentymenty. Więc niech naczelny raczej się zastanowi do której z 56 grup LGBT+Q należy a nie pisze o herezjach w lewackim periodyku.
Ps. No chyba że naczelny radykalnie zmienił poglądy jak posłanka Monika Pawłowska i jaszcze o zgrozo zamierza zapisać się do PiS-u. Ale ostrzegam to będzie podróż w jedną stronę gdyż jak w przypadku posłanki Pawłowskiej tolerancyjni i postępowi święci lewicy od razu rzucą na pana ekskomunikę. 🙄 21:07, 11.04.2021

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

PulokPulok

3 11

Świetny komentarz, ale za chwilę go zbanują. Dżistule z "Gwarka" nie lubią prawdy. 10:22, 12.04.2021


ohooho

5 11

naczelny (w Gwarku) lewak podłej zmiany się produkuje, miłośnik socjalistycznej partii pis i rozdawnictwa pieniędzy, głównie nierobom i swoim, 10:40, 12.04.2021


Dla Dla

3 2

Jednych nie ma tej narodowosci dla drugich jest,na pewno nie ma dla lewakow z piz tym bardziej ze kradna 2 razy wiecej i szybciej niż peło 16:37, 13.04.2021


JohnnyJohnny

4 1

Nie ma narodowości śląskiej. Tak mówią polscy zaborcy i okupanci. #FreeSilesia 21:33, 14.04.2021


LulokLulok

1 5

Dawid Toruński i cyklista. 10:25, 12.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

YorqYorq

3 2

gorol to jest stan umysłu i mentalność a wykształcenie i miejsce zamieszkania 13:18, 13.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

YorqYorq

5 2

gorol to jest stan umysłu i mentalność a nie wykształcenie i miejsce zamieszkania 13:19, 13.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EricEric

0 1

My name’s Eric and I just found your site gwarek.com.pl.

It’s got a lot going for it, but here’s an idea to make it even MORE effective.

Talk With Web Visitor – CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com for a live demo now.

Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It signals you the moment they let you know they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally looking over your site.

And once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation… and if they don’t take you up on your offer then, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship.

CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business.

The difference between contacting someone within 5 minutes versus a half-hour means you could be converting up to 100X more leads today!

Eric
PS: Studies show that 70% of a site’s visitors disappear and are gone forever after just a moment. Don’t keep losing them.
Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
CLICK HERE https://talkwithwebvisitors.com to try Talk With Web Visitor now.

If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitors.com/unsubscribe.aspx?d=gwarek.com.pl
03:10, 10.05.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

gogo

1 0

fcuk urself 07:58, 10.05.2021


REKLAMA
0%