Zamknij

Demonstracyjny przejazd rowerem z mauserem na plecach

20:12, 06.05.2023 Marta Kobędza-Krain
Skomentuj Zdjęcie grupy teatralnej działającej w gminie Tworóg  z lutego 1921 r. Fot. Archiwum Zdjęcie grupy teatralnej działającej w gminie Tworóg z lutego 1921 r. Fot. Archiwum

Z racji rocznicy wybuchu I powstania śląskiego, wiele się mówi o wydarzeniach, których skutkiem było przyłączenie do Polski Górnego Śląska. Jak wiadomo nie wszędzie prowadzono działania zbrojne, nie wszędzie ginęli ludzie. W wielu miejscach powstanie sprowadzało się do propagandowej walki o plebiscytowe głosy. Jak informuje Fryderyk Zgodzaj, tak właśnie było w Tworogu.

Tekst archiwalny Marty Kobędzy-Krain,opublikowany w Gwarku z 20 października 2009 r.

- Nie ma informacji na temat jakichkolwiek działań zbrojnych w Tworogu - mówi Fryderyk Zgodzaj.

Zdjęcie grupy teatralnej działającej w gminie Tworóg  z lutego 1921 r. Fot. Archiwum

Wiadomo, że gotowość do powstania zgłosiło 80 osób. Tworoscy „korfanciorze” (zwolennicy Korfantego), mimo niedostatecznego uzbrojenia, mieli za zadanie kontrolować ościenne miejscowości i miasto powiatowe Toszek. Tam właśnie, jak informuje Zgodzaj, poległ jeden powstaniec z Boruszowic.

– W samym Tworogu nie było żadnych potyczek, czasami zdarzyło się, że jakiś powstaniec przejechał demonstracyjnie na rowerze z mauserem na plecach, ot i całe powstanie – zauważa historyk.

Miejscowość nie była jednak wolna od walki na słowa - o plebiscytowe głosy. Obie strony prowadziły intensywną kampanię propagandową. Organizowano wiece, manifestacje, drukowano plakaty, widokówki, a dla osób słabo posługujących się językiem polskim – dwujęzyczne ulotki.

– Jeden z agitatorów, nawołujący do głosowania za Polską, obiecywał, że za oddany głos każdy otrzyma „Bergmann’sko krowa”. Sądzono, że to nazwa rasy, tymczasem w żargonie górniczym oznaczało to kozę – przytacza zabawną historię Zgodzaj.

W miejscowości działały liczne organizacje. Z inicjatywy Polskiej Organizacji Wojskowej zorganizowano koło amatorsko-teatralne. Aktorami teatrzyku byli mieszkańcy Tworoga, Nowej Wsi Tworoskiej i Brynka.

W 1920 r. powołano organizację żeńską, która na wypadek wybuchu kolejnego powstania miała za zadanie pełnić służbę pomocniczą, sanitarną, wywiadowczą, kurierską i propagandową. W Nowej Wsi szkolono 30 kobiet. – Mieszkanka Świniowic, słabo znająca język polski, ucząc się zakładania opatrunków, zrozumiała, że ma „owijać barany”, co uznała za żart. W rzeczywistości chodziło o owijanie rany – przytacza kolejną anegdotę Fryderyk Zgodzaj.

Na terenie gminy działało również Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, którego celem było krzewienie kultury fizycznej i działalności kulturalno-oświatowej, a także Towarzystwo Polek. Do dzisiaj w gminie można obserwować pozostałość ich działalności. Członkinie towarzystwa kupiły obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Do dzisiaj wisi w tworoskim kościele, po lewej stronie przy prezbiterium.

W Tworogu w plebiscycie wzięło udział 838 uprawnionych do głosowania i dodatkowo 160 wotantów (przesiedleńców z zachodniej części Niemiec). Odliczając wolantów tworożanie opowiedzieli się za stroną niemiecką większością 43 głosów.

III powstanie śląskie wybuchło 3 maja 1921 r. Tworóg został opanowany przez siły POW, które przystąpiły do rozbrajania posterunków niemieckiej policji. W drugiej jego fazie (po 10 maja1921 r.) w tworoskim zamku mieściła się siedziba dowództwa Grupy „Północ”.

Ze względów strategicznego duże znaczenie dla jej działalności miała tworoska kolej. 5 maja uruchomiono linię kolejową Tworóg-Kielcza-Kolonowskie-Myślina. W hucie „Zawadzki”, przy współpracy zakładami w Krupskim Młynie, zbudowano cztery pociągi pancerne, które w okresie od 12 maja do 5 czerwca utworzyły pułk pociągów pancernych Grupy „Północ”. Jeszcze w latach 70. można było zobaczyć na trasie lokomotywę jednego z pociągów. – Kursowała przez Tworóg do Tarnowskich Gór o 5.30. Seledynowa lokomotywa miała dwie nitowane płyty osłaniające kocioł – opisuje Zgodzaj.

Ostatnie powstańcze i niemieckie oddziały opuściły teren plebiscytowy 5 lipca. Oryginalny powstańczy sztandar z Tworoga został po raz ostatni publicznie zaprezentowany 15 kwietnia. z okazji nadania tworoskiej szkole imienia „Powstańców Śląskich”.

(tekst powstał w oparciu o materiały Fryderyka Zgodzaja)

Czytaj też:

Tarnowskie Góry. Hrabia szuka nowego domu i stawia na Karłuszowiec

Zmasakrowane ciało nadleśniczego. Śmierć za PPR?

[ZT]41388[/ZT]

 

(Marta Kobędza-Krain)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

zalobazaloba

5 2

przylaczenie SLaska do polski ! 20:33, 06.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DziękujęDziękuję

8 2

Po tylu latach nic się nie zmieniło, dalej język śląski jest uznawany za wiejski, a ludność za mniej inteligentną. Więc Ślązak nadał się tylko do łopaty, a ludność z centralnej Polski, do biura, jeszcze osiedla wybudowali, żeby ta inteligencja miała gdzie mieszkać. Huty, fabryki, kopalnie zostały przejęte przez przyjezdnych, jak upadały zakłady to maszyny produkcyjne, zostały sprzedane lub wywiezione do innych województw. Dobrze pooglądajcie kto zamieszkał w kamienicach, odebranych budynkach, tam nie ma rdzennej ludności śląskiej. Teraz ta pseudo inteligencja, karczuje to co pozostało, bo czas na nowe inwestycje, my rdzenni mieszkańcy potrzebujemy tylko betonu i sklepów wielkopowierzchniowych. Ciekawe są te przekazy, jeśli jest taka możliwość, piszcie o wszystkich upadłych zakładach, odebranych majątkach i przesiedleniach. Nasza historia nie może być zapomniana, tak samo jak zrabowane skarby z naszej ziemi. 10:30, 07.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Pomysl przez chwilePomysl przez chwile

6 1

Cale zlo tego swiata to nie gorol ale hadziaj za Buga 13:03, 07.05.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ProwdaProwda

1 0

Mosz recht, łoni tam po wojnie łobsiedli te kamiynice we Bytomiu. Jak nos sam łoblyzom, to bydymy jyno spominać, kiejś to było. 14:25, 07.05.2023


👍👍🇵🇱👍👍🇵🇱

2 3

Czyli Polska z powrotem istnieje 102 a hanysy to taka egzotyka o germańcach już nawet nie wspominam 👎🇩🇪 to dobry krok . 13:12, 07.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%