Relief, detal architektoniczny mający za cel zdobić, może też wyzwolić w obserwatorze pewne emocje, skojarzenia i myśl, że tworzącemu go artyście nie tylko o tę funkcję chodziło. Przykładem mogącym potwierdzić taką tezę jest relief z fasady domu przy ul. Sienkiewicza 5.
Artykuł archiwalny Anny Sopuch, opublikowany w Gwarku we wrześniu 2008 r. w ramach projektu „Żywa historia Tarnowskich Gór”, realizowanego w Zespole Szkół Budowlano-Architektonicznych w Tarnowskich Górach.
Dom został wybudowany około 1910 r. w stylu wczesnego modernizmu, przez właściciela tartaku Karla Mullera. Na ostrołukowej płaszczyźnie frontonu, zamykającej od góry fasadę, nad trójkątnym wykuszem i trzema małymi oknami ujętymi w dwa krótkie fryzy, znajduje się akt mężczyzny trzymającego piłę. To oczywiście wyraźne nawiązanie do profesji właściciela domu.
Dokładne oględziny reliefu wskazują, że pilarz nie wypuszczając z ręki narzędzia pracy, na chwile tylko ją przerwał. Oddane z wielkim realizmem potężne mięśnie zdają się być w każdej chwili gotowe do podjęcia dalszego wysiłku.
Na twarzy wyraz zmęczenia, ale i pewnej zadumy. W chwili spoczynku pilarz zdaje się myśleć o czymś odległym od czynności, którą przerwał, ale którą musi dokończyć.
Trudno dociec, czy stylizowane liście kosaćca, pośród których spoczywa mężczyzna z reliefu, są tylko nic nie znaczącym tłem, czy też twórca chciał wskazać, że nawet ta potężna, witalna siła, która wprost bije z postaci, wyrasta z tego samego źródła. Że jest z nią tożsama i związana z nim nierozłącznie.
Czytaj też:
Tarnowskie Góry, Sienkiewicza. Siedziba masonów czy dom architekta?
Tarnowskie Góry. Upamiętnili tarnogórzan, ofiary Holokaustu [ZDJĘCIA, FILM ]
[ZT]43690[/ZT]
Nasza historia22:13, 24.09.2023
1 0
Wszyscy mieszkańcy wiedzą, na którym budynku, znajduje się ten dekor. Turyści muszą poszukać, żeby poznać piękno srebrnego miasta. Odnośnie donic z Parku Miejskiego, to są pozostałości ze świerklanieckiego pałacu. (Brak możliwości, dopisania komentarza, w poście odnośnie donic) 22:13, 24.09.2023