Zamknij

Tarnowskie Góry. Zabiegi jezuitów o dusze. Skargi na Donnersmarcka

20:06, 14.10.2023 Arkadiusz Kuzio-Podrucki
Fot. Archiwum Gwarka Fot. Archiwum Gwarka

Życie katolickiego plebana po wojnie trzydziestoletniej, gdy z nakazu cesarskiego oddano katolikom dawne protestanckie świątynie i szkoły, nie było łatwe. Wielu tarnogórzan nadal pozostało wiernym naukom Lutra. Protestantem był także pan miast i okolicy, czyli hrabia Henckel.

Artykuł archiwalny Arkadiusza Kuzio-Podruckiego, opublikowany w Gwarku w grudniu 2008 r.

Tarnogórski proboszcz często się skarżył na działania „kacerskich” – jak nazywał w swych listach do biskupa wrocławskiego – tarnogórzan, którzy korzystali z ochrony hrabiego Henckla.

Gdy w 1670 r. wskutek skargi tarnowickiego proboszcza na właściciela osady Wacława Ohma do miasta przybyli reprezentanci Urzędu Zwierzchniego z Wrocławia, hrabia Henckel zażądał, aby i jego przedstawiciel mógł być obecny przy obradach przybyłych urzędników. Powoływał się na fakt, iż to on właśnie sprawuje najwyższa władzę w Bytomskim Państwie Stanowym.

W lutym 1671 r. tarnogórskim proboszczem został Franciszek Klaybor. Za najważniejszy punkt swej duszpasterskiej posługi uznał zwiększenie liczby katolików w swej parafii. Przede wszystkim poprzez nawrócenie na wiarę rzymsko-katolicką miejscowych ewangelików.

Do pomocy otrzymał jezuitów. Od cesarza otrzymali oni na swe utrzymanie 400 złotych florenów. Kwota to była spora i stanowiła ok. 10 proc. pieniędzy, jakie wówczas rocznie wpływały do kasy miasta.

Pierwszymi zakonnikami byli: o. Jerzy Pośpiech i Tomasz Witkowicz z Opola. Początkowo mieszkali u jednego z tarnogórskich mieszczan.

Dopiero w 1713 r. otrzymali na swe potrzeby dom przy ul. Zamkowej nr 7, gdzie otwarli szkołę – gimnazjum, w której językiem wykładowym był polski.

Fot. Archiwum Gwarka

Czytaj też:

Tarnowskie Góry. Przyjrzyjcie się kamienicy przy ul. Krakowskiej 11

Tarnogórzanie warzyli piwo. Gdzie był browar miejski?

Gwiazdy przemysłu do namysłu. Co Górny Śląsk zawdzięcza Johnowi Baildonowi?

[ZT]44002[/ZT]

 

(Arkadiusz Kuzio-Podrucki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%