Zamknij

Tarnowskie Góry. Warunek konieczny: przy ratuszu musi być wyszynk piwa

19:45, 10.06.2023 Arkadiusz Kuzio-Podrucki
Skomentuj Rynek 13 współczesnie. Fot. Archiwum Gwarka Rynek 13 współczesnie. Fot. Archiwum Gwarka

Wraz z prawem do własnego herbu tarnogórzanie uzyskali zgodę na oddzielenie władzy miejskiej od górniczej. Odtąd miasto miało mieć własnego burmistrza i rajców.

Artykuł archiwalny Arkadiusza Kuzio-Podruckiego, opublikowany w Gwarku w lutym 2008 r.

Dotychczas siedzibą urzędu górniczego - również p.o. urzędu miasta - był budynek przy ul. Gliwickiej. Po uzyskaniu zgody na osobny ratusz władze rozglądały się, gdzie umieścić siedzibę burmistrza i rajców. Wybór nie mógł być przypadkowy, gdy musiało to być miejsce reprezentacyjne, a dodatkowo nabywając prawo do produkcji i wyszynku piwa w sąsiedztwie miał znaleźć się browar i tzw. piwnica ratuszowa, gdzie piwo i inne napoje by szynkowano (czyli sprzedawano).

Rynek 13 współczesnie. Fot. Archiwum Gwarka

W 1564 r. książę Jerzy Fryderyk zgodził się na lokalizacje nowego ratusza. Miał się on mieścić w budynku przy Rynku pod dzisiejszym numerem 13. Rajcy zamieszkiwali w tym domu niecałe pół wieku.

Dom ten przeszedł do historii jednak nie jako ratusz, ale jako Dom pod Lipami. W 1608 r. burmistrz i rajcowie się wyprowadzili. Dwa lata później kupił go książęcy urzędnik Piotr Bernard. Książę Jan Jerzy Hohenzollern doceniając zasługi jego zasługi nadał temu domowi w 1617 r. liczne przywileje.

Dom ten po wsze czasy miał być wolny od podatków, procentów i innych świadczeń na rzecz miasta. Warunkiem było jednak, że właściciel domu musiał uczestniczyć w miejscowym górnictwie. Mógł także założyć browar oraz prowadzić sprzedaż obcego piwa i wina bez ponoszenia dodatkowych opłat.

Niedługo potem powstał tam browar i wyszynk. W XIX wieku działająca tam nadal gospoda otrzymała nazwę „Pod Lipami”. W okresie międzywojennym działał w budynku „Hotel Pod Lipami”, zaś już po wojnie przez wiele lat znajdowała się tam restauracja „Pod Lipami”.

Budynek przy Rynku 13 wielokrotnie przebudowywano, ale mury z pewnością jeszcze pamiętają rajców, którzy się tam w 1564 r. wprowadzili.

Czytaj też inne teksty historyczne:

Pochodząca z Tarnowskich Gór Żydówka zmarła w getcie w Szanghaju

Tarnowskie Góry. Dziewczyny z Rynku. Gdzie ich szukać?

Tarnowskie Góry. Fasada i detale architektoniczne wydają się być znane, ale...

[ZT]42007[/ZT]

 

(Arkadiusz Kuzio-Podrucki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%