Gdy schodzimy z tarnogórskiej estakady w kierunku Nakła Śląskiego, widzimy na wprost solidny dom. Wybudowany został w 1903 roku, co odnotowano na jednym z dwóch małych kartuszy na czołowej ścianie.
Tekst archiwalny Anny Sopuch opublikowany w Gwarku w maju 2008 r., powstał w ramach projektu „Żywa historia Tarnowskich Gór”, realizowanego w Zespole Szkół Budowlano-Architektonicznych w Tarnowskich Górach
Na tym domu jest jedyny maszkaron, który udało się nam odnaleźć poza zabudową ścisłego centrum Tarnowskich Gór.
To głowa, a właściwie twarz mężczyzny, ujęta w dwie nietypowe esownice (element dekoracyjny na kształt litery "S" złożony z dwóch, mniejszej i większej, wolut – ślimacznic).
Kim był mężczyzna służący za modela? Mimo wąsów, brody i wyraźnie podkrążonych oczu, to nie starzec, a raczej ktoś w sile wieku, patrzący z powagą na to, co przed nim.
Wówczas, gdy dom budowano, w kierunku, w którym patrzy była dzielnica skupiająca kilka ówczesnych zakładów przemysłowych.
Czy był w nich jakąś ważną personą? To jest na pewno twarz człowieka z autorytetem. A może to aptekarz, lekarz. W odkryciu kim był, mogłaby pomóc identyfikacja nakrycia głowy.
Czytaj też:
Pamiętacie "Czarnego Pstrąga"? Kto się tam bawił?
Lagerki z rozlewni piwa i napojów w Radzionkowie
Tarnowskie Góry. Warunek konieczny: przy ratuszu musi być wyszynk piwa
[ZT]42498[/ZT]
...11:33, 15.07.2023
1 0
Piękne są te tarnogórskie kamienice i ciekawa historia miasta. Warto wspomnieć o bramach do miasta, gdyż jeszcze ślad pozostał. 11:33, 15.07.2023